U cilju što efikasnije zaštite tokom epidemije koronavirusa međunarodne zdravstvene organizacije napravile su kompilaciju mera predostržnosti kojih svi treba da se držimo u svojim domovima i na radnom mestu. Spisak se našao i na sajtu Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Preporuke za domove i zatvorene prostore tokom epidemije COVID-19:
- Ostanite kod kuće i javite se telefonom nadležnom lekaru, ili COVID-19 dežurnoj službi ako razvijete simptome poput povišene temperature, kašlja ili kratkog daha.
- Izbegavajte druge osobe.
- U svim zatvorenim prostorima ograničite kontakt s ostalima koliko god je moguće (održavajte udaljenost od 2 metra u zatvorenim prostorima).
- Nastavite da primenjuje sve preporučene mjere prevencije.
- Ako ste zaposleni i radite primenjujte sve mere opreza i pratite svoje zdravstveno stanje.
- Ne delite predmete s drugima i ukućanima.
- Izdvojite sobu u svom domu u koju ćete moći da odvojite bolesne ukućane od ostalih.
- Ako obolite, ostanite u kontaktu s drugima putem e-pošte, društvenih mreža ili telefona.
- Preporučuje se održavati higijenu stambenog/zatvorenog prostora tako da se povremeno prebrišu površine koje se često dotiču rukama sredstvom za dezinfekciju površina.
- Redovno vetrite prostor u kojem boravite.
Mere zaštite onih koji pripadaju najrizičnijim grupama, posebno starijima i hroničnim bolesnicima, i dece:
- Ostanite kod kuće i izbegavajte javne prostore ako vi ili neko od ukućana pripadate grupi starijih ljudi ili hroničnih bolesnika.
- Pobrinite se da imate dovoljnu zalihu lekova i potrepština u slučaju da morate da ostanete kod kuće.
- Kada izlazite, izbegavajte bolesne ljude i ograničite kontakt s drugim ljudima.
- Sprovodite temeljnu higijenu ruku.
- Napravite popis telefonskih kontakata u hitnim slučajevima koji će uključivati članove porodice, prijatelje, komšije, osobe s vozačkom dozvolom, zdravstvene radnike, poslodavca, lokalni zavod za javno zdravstvo i broj policije i hitne pomoći.
- Preskočite rutinske kontrole i odlaske u ordinacije kod lekara opšte prakse i u bolnice ako vam nije preko potrebna zdravstvena pomoć; lekara prvo kontaktirajte telefonom ako vam je potreban recept ili savet.
- Preporučuje se održavanje higijene stambenog prostora tako da se povremeno prebrišu površine koje se često dotiču rukama sa sredstvom za dezinfekciju površina.
- Decu podsećajte na sve preventivne mere zaštite.
Ako živite u domaćinstvu s osobom koja pripada ranjivoj grupi (starije osobe ili hronični bolesnici):
- Skratite na minimum vreme koje ukućani iz ranjivih grupa provode s ostalim ukućanima u deljenim prostorima kao što su kuhinja, kupatilo i dnevni boravak, a te prostore temeljito vetrite i čistite.
- Vodite računa da se držite s ostalima na udaljenosti od 2 metra od ukućana iz ranjivih grupa i osigurajte im odvojen krevet ako je moguće.
- U zavistnosti od uslova stanovanja, neka koriste zasebno kupatilo ili, barem, odvojite peškire koje će oni koristiti posle pranja ruku.
- Preporučuje se da osobe iz ranjivih grupa konzumiraju obroke u svojoj sobi ako u domaćinstvu boravi osoba u samoizolaciji.
- Posuđe i pribor za jelo oprati u mašini ili ručno deterdžentom i toplom vodom te temeljno osušite; ako osoba iz ranjive grupe koristi svoj pribor, upotrebite drugu kuhinjsku krpu za brisanje.
Čišćenje i odlaganje otpada:
- Prilikom čišćenja koristite preporučena sredstva za čišćenje površina s deklariranim virucidnim delovanjem. Redovno čistite površine koje se često dodiruju poput kvaka, rukohvata, daljinskih upravljača, mobilnih, telefonskih aparata i površina stola.
- Ovo je posebno važno ako u kući imate osobu iz rizične grupe.
- Otpatke (npr. papirnate maramice) i jednokratne krpe za čišćenje mogu da se odloži u jednokratne kese za smeće. Takvu kesu treba zatim staviti u još jednu kesu, čvrsto zavezati i držati odvojeno od drugog otpada.
- Navedeni otpad treba ostaviti sa strane barem 72 sata pre nego što ga odložite u zajednički kontejner napolju. Drugi kućni otpad odlažite kao i inače.
Čišćenje i dezinfekcija prostora u kojima je boravila osoba pod sumnjom na zarazu COVID-19 ili oboleli smeštaju:
- Ako živite s osobom za koju se sumnja da je zaražena COVID-19, izbegavajte deljenje predmeta (npr. posuđa, čaša, šoljica, jela, posteljine). Nakon uporabe predmeta temeljito ih operite deterdžentom i vodom.
- Ne puštajte druge ukućane u prostorije u kojima je boravio bolesnik sve dok nisu očišćene.
- Pre nego što počnete s čišćenjem stavite masku i rukavice. Izbegavajte dodirivanje lica i očiju tokom čišćenja.
- Držite prozore otvorenima da se prostor provetrava i/ili uključite ventilaciju.
- Očistite pod deterdžentom te nakon toga dezinfikujte.
- Očistite i dezinfikujte sve potencijalno kontaminirane površine: kvake na vratima, telefone, drške u hodnicima i na stepenicama.
- Očistite toalet, uključujući WC školjku i sve dostupne površine u toaletu deterdžentom te nakon toga dezinfikujte.
- Nemojte koristiti pakovanja s raspršivačem za nanošenje sredstva za dezinfekciju jer može doći do prskanja koje mogu dalje širiti virus.
- Uklonite posteljinu, jastučnice, ćebad i druge tkanine, te ih operite. Za pranje koristite veš-mašinu (60 – 90 °C) i deterdžent za pranje veša. Ukoliko nije moguće prati u veš-mašini, možete koristiti čišćenje na paru.
- Nakon čišćenja krpe oprati na 90 °C.
- Skinite rukavice i masku te ih stavite u plastičnu kesu, a zatim operite ruke sapunom i vodom.
- Sav otpad nastao tokom čišćenja treba što je pre moguće odložiti u kante za otpad.
- Istuširajte se i presvucite odeću odmah nakon čišćenja.
- Ostavite prozor otvoren i/ili ventilaciju uključenu da se prostorija temeljno izluftira.
- Čistoća veša koje je koristila osoba pod sumnjom na zarazu COVID-19 ili oboleli u kućnom smeštaju:
- Kako biste smanjili mogućnost širenja virusa vazduhom, ne tresite prljav veš.
- Ako ne posedujete veš mašinu, pričekajte dodatna 72 sata nakon 14-dnevne izolacije prije nego što veš odnesete u perionicu.
Odabir sredstava za dezinfekciju:
Dezinfekcija se obavlja registovanim sredstvima koja deluje na viruse prema uputstvima proizvođača, a Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) preporučuje sredstva na bazi sledećih aktivnih supstanci:
- etanol
- natrjum hipohlorit
- glutaraldehid
- izopropanol
- benzalkonijev hlorid
- natrijum hlorit
Prilikom korištenja sredstava za čišćenje važno je:
- Pridržavati se uputstva za korišćenje koje je naveo proizvođač sredstva.
- Izbegavati kontakt sredstva s očima i kožom i držati ga dalje od dece.
- Ne mešati različita sredstva za čišćenje i provetravati prostorije u kojima se koristi sredstvo za čišćenje.
- Za dezinfekciju kontaminiranih površina ili materijala izbegavati upotrebu raspršivača, proučiti kontaktno vreme i ostaviti da sredstvo deluje u skladu sa uputstvima proizvođača.
Opšte mere prevencije uključuju:
- Čestu higijenu ruku sredstvima koja sadrže 70 % alkohola: protrljajte ruke ako vam ruke nisu vidno prljave ili operite sapunom i vodom ako su ruke prljave, i to u trajanju 20-ak sekundi.
- Izbegavajte dodirivanje očiju, nosa i usta.
- Čuvanje higijene vazduha zatvorenog prostora čestim provetravanjem prostora, kašljanjem ili kijanjem u savijen lakat ili papirnatu maramicu koju odmah potom bacite u kantu za otpatke koja ima poklopac.
- Nošenje medicinske maske ili prekrivanje nosa i usta papirnatom maramicom obvezno je za one koji imaju respiratorne simptome.
- Nakon uklanjanja maske s lica obvezno je oprati ruke, a masku odložiti u kantu za otpatke s poklopcem.
- Održavanje distance u društvenom kontaktu između osoba najmanje jedan metar ako osoba ima neki od respiratornih simptoma.
- Informiršite se o lokalnoj epidemijskoj situaciji, ali pratite proverene izvore informiranja poput internet stranice COVID19.rs
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Facebook
Twitter
Instagram