Od ove godine počeo je da radi Portal za prijavu za učeničke i studentske stipendije i kredite. Prijava za đačke stipendije u visini od 8.100 dinara počela je 2. septembra a rok je bio produžen do 10. oktobra, dok je za studentske počela 1. oktobra. Iako je namera da se u potpunosti digitalizuje postupak prijavljivanja, i ove godine roditelji srednjoškolaca moraju da prikupljaju dokumentaciju. Uputstvo na 12 strana i tri koraka, za roditelje, "nimalo lako".
Kako je saopšteno na početku ovogodišnjeg konkursa za stipendije, intencija Ministarstva prosvete je da u potpunosti digitalizuje predmetni postupak, te da u narednim godinama obezbedi da se prilikom podnošenja prijave ne prikuplja dokumentacija. Ipak, zbog određenih zakonskih izmena koje nije bilo moguće sprovesti, prijavljivanje će ove godine biti sprovedeno kombinovano, elektronski i u papiru, piše N1.
Iz Ministarstva je saopšteno da će na ovaj način postupak i ove godine biti delimično olakšan i značajno efikasnije sproveden.
Uputstvo za podnošenje prijave nalazi se na sajtu Ministarstva i na 12 strana objašnjeni su koraci koji su neophodni. Svoje iskustvo o tome koliko je postupak olakšan podelila je za N1 majka jedne gimnazijalke iz Beograda.
Kada smo kao laici, uzeli uputstvo bilo je baš teško. Jedva smo se snašli, priča Jelena iz Beograda svoje iskustvo sa prijavom za učeničku stipendiju.
Prijavljivanje na konkurs se ove godine sprovodi u tri koraka. Prvi – otvaranjem naloga na portalu, registracijom i verifikacijom kandidata od strane ustanove (čime ustanova potvrđuje da kandidat jeste upisan u ustanovu i omogućava mu da se prijavi na konkurs za kredit i/ili stipendiju). Drugi korak je priprema prijave i podnošenje u elektronskoj formi, a treći podnošenje dokumentacije ustanovi u koju je kandidat upisan u papirnoj formi.
Kako je ispričala sagovornica N1, kada se odradi prvi korak, sledi teži deo – priprema za podnošenje zahteva u elektronskoj formi.
„Potrebna je izjava o članovima porodice i dokazi o primanjima svih članova porodice. Apsurdno je da tu Izjavu i podatke koji su u njoj navedeni, moraju da potvrde dva svedoka“, kaže sagovornica N1.
Uz to, kako dalje navodi, moraju u opštini da verifikuju dokaze o prihodima po članu domaćinstva, koje su prethodno popunili, i da tu potvrdu štampaju.
„I sve papire onda opet u opštinu na proveru“, priča Jelena.
Plus, kako dodaje, popunjava se uspeh deteta, a problem je što svedočanstva nisu kod njih, već u školi. Ceo proces je, kako kaže ova mama, osmišljen tako kao da je neko to hteo da sve oteža.
„Za zaposlene roditelje, prikupljanje dokumentacije je veliki problem jer sve mora da se završi u radno vreme. Nama je trebalo oko nedelju dana. Rok od osam dana je suviše kratak. Teško da ćemo sve stići“, priča ona.
Poslednji korak je predaja kompletne dokumentacije u papirnoj formi školi.
Kako je ranije saopštilo ministarstvo, na godišnjem nivou, više od 45.000 studenata i učenika konkuriše za kredite ili stipendije, a Ministarstvo prosvete ih odobri oko 30.000.
BONUS VIDEO: Stipendija za buduće nastavnike
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare