Foto:Vesna Lalić/Nova.rs

U pančevačkoj Staklari nema opasne materije koja je izazvala eksploziju u Bejrutu, potvrđeno je za Nova.rs i u Republičkoj inspekciji za zaštitu životne sredine. Vlasnik Staklare, novosadska firma "Promist", ovu supstancu u stabilisanom obliku veštačkog đubriva sada skladišti u pančevačkoj Azotari. Međutim, pre dve godine je upravo zbog amonijum nitrata zaradila - prijavu za privredni prestup. To je i bio razlog premeštanja đubriva u sertifikovano skladište Azotare.

Ako se opasne materije, koje mogu da izazovu hemijski udes, nalaze u većoj količini u industrijskim postrojenjima, nadležnost za njihovu kontrolu ima Republička inspekcija za zaštitu životne sredine. Tu je reč o takozvanim seveso postrojenjima, odnosno seveso kompleksima, gde opasna materija može da bude prisutna u jednakim ili većim količinama od propisanih.

Kada je reč o količinama opasnih materija manjim od propisanih, tu je kontrola u nadležnosti Sektora za vanredne situacije MUP.

Kako za Nova.rs potvrđuju u Ministarstvu za zaštitu životne sredine, Republička inspekcija za zaštitu životne sredine kontrolisala je u prethodnom periodu amonijum nitrat koji u Pančevu čuva preduzeće „Promist“.

Ovo novosadsko preduzeće u Pančevu ima u vlasništvu prostor nekadašnje Staklare, dok u Azotari u stečaju iznajmljuje skladište upravo za đubrivo na bazi amonijum nitrata.

Ali, pre nego što je đubrivo, sačinjeno na bazi amonijum nitrata, prebačeno u iznajmljeno skladište, držano je na prostoru Staklare, za šta je nadležna inspekcija pisala prijavu za privredni prestup.

U Staklari sada samo đubrivo koje nije kasifikovano kao opasno; Foto:Vesna Lalić/Nova.rs

„Kod operatera „Promist“ u Ulici Prvomajska broj 10 u Pančevu, tokom protekle dve godine izvršeno je više vanrednih inspekcijskih nadzora. Dana 26. februara 2018. od strane republičke inspekcije za zaštitu životne nadležnom Osnovnom javnom tužilaštvu podneta je prijava za učinjeni privredni prestup ovog preduzeća“, rečeno je za Nova.rs u ovom ministarstvu.

Nakon formiranja tehničke komisije Ministarstva zaštite životne sredine za ocenu Izveštaja o bezbednosti i Plana zaštite od udesa, izvršen je obilazak lokacije operatera.

„Nakon toga, 8. juna 2018. godine Ministarstvo je donelo rešenje kojim se preduzeću doo „Promist“ ne daje saglasnost na Izveštaj o bezbednosti i Plan zaštite od udesa za seveso kompleks, Skladište veštačkog đubriva na bazi amonijum nitrata u Pančevu, jer nisu ispunjeni uslovi za saglasnost na dokumenta“, ističu u Ministarstvu.

Tim rešenjem, Promistu je zabranjen rad seveso kompleksa – skladište veštačkog đubriva na bazi amonijum nitrata u Pančevu.

„Takođe, ovim rešenjem je Promist bio dužan da sve opasne materije na bazi amonijum nitrata u roku od 15 dana ukloni iz seveso komleksa -skladišta veštačkog đubriva na bazi  amonijum nitrata u Ulici Prvomajska broj 10 u Pančevu (nekadašnja Staklara)“, navode u Ministarstvu životne sredine.

Dana 28. septembra 2018.godine republička inspekcija je izvršila kontrolu naloženih mera iz tog rešenja i tom prilikom je, kako se navodi, konstatovala da se zabrana poštuje.

„Zabrana je i dalje na snazi“, upozoravaju u resornom ministarstvu.

Veštačko đubrivo na bazi amonijum nitrata sada se nalazi u skladištu pančevačke Azotare.

I za đubrivo i za eksploziv

Amonijum nitrat ulazi i u sastav jeftinih industrijskih eksploziva, ali u tom obliku je znatno nestabilan.

Osim običnog amonijum nitrata, i stabilisanog amonijum nitrata SAN, postoji i KAN, to je kalijumov amonijum nitrat – tzv. krečni amonijum nitrat.

U formi đubriva i SAN i KAN predstavljaju izvor azota za biljke.

Kako je za Nova.rs već potvrdio Danilo Tomašević, komercijalni direktor novosadske kompanije „Promist“, u skladištimu u Azotari je isključivo stabilisani amonijum nitrat.

„Amonijum nitrat koji mi lagerujemo potpada pod kategoriju stabilizovanog amonijum nitrata za prihranu biljaka“, izjavio je Tomašević za Nova.rs.

Prema njegovim rečima jasno je koji amonijum nitrat je bio uzrok eksplozije u Bejrutu.

„Iz slika koje viđamo iz Bejruta, jasno se vidi da je amonijum nitrat koji je eksplodirao bio porozni, tj. prilagođen za proizvodnju civilnih eksploziva – za rudnike”, navodi Tomašević.

 

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare