Foto: N1

Eksplozija u Bejrutu podsetila je Pančevce da i oni u "svom dvorištu" imaju skladište amonijum nitrata, koji je bio uzrok tragedije u Libanu. Ovo hemijsko jedinjenje se, inače, koristi kao osnov za veštačko đubrivo, ali i za jeftin industrijski eksploziv. U Srbiji se, u formi đubriva, čuva u pančevačkoj Azotari, u za to namenjenom skladištu. Prema rečima stručnjaka, reč je o srednje opasnoj supstanci koja mora da bude skladištena po propisima.

„Amonijum nitrat je srednje opasna supstanca“, kaže za Nova.rs Stevan Blagojević , direktor Instituta za opštu i fizičku hemiju

U pančevačkoj Azotari se, kako kaže, ova supstanca čuva u stabilisanom stanju.

„To je takozvani SAN, stabilisani amonijum nitrat, koji je znatno stabilniji“, navodi Blagojević.

Na pitanje da li je reč o samozapaljivoj supstanci, i da li su potrebne posebne mere  za njegovo čuvanje i skladištenje, Blagojević kaže: „Svakako treba poštovati mere opreza. Ako se one poštuju, rizik je minimalan“.

Postoji mogućnost, ali kako navodi – u teoriji, da dođe do eksplozije zbog pritiska.

„Teorijski, ako je veliki broj džakova ovog đubriva naslagan jedan na drugi, u visinu, može da se desi da za dve, tri godine, dođe do eksplozije najnižeg reda, ali to je na nivou teorije“, navodi Blagojević.

Amonijum nitrat ulazi i u sastav jeftinih industrijskih eksploziva, ali u tom obliku je znatno nestabilan.

Osim običnog amonijum nitrata, i stabilisanog amonijum nitrata SAN, postoji i KAN, to je kalijumov amonijum nitrat – tzv. krečni amonijum nitrat.

U formi đubriva i SAN i KAN predstavljaju izvor azota za biljke.

Šta u skladištu Azotare čuva Promist

„Amonijum nitrat koji mi lagerujemo potpada pod kategoriju stabilizovanog amonijum nitrata za prihranu biljaka“, potvrđuje za Nova.rs  Danilo Tomašević, komercijalni direktor novosadske kompanije „Promist“.

Kako dodaje, sada je jasno koji amonijum nitrat je bio uzrok eksplozije u Bejrutu.

„Jasno se sada, iz slika koje vidjamo iz Bejruta, vidi da je amonijum nitrat koji je eksplodirao, bio porozni, tj. prilagođen za proizvodnju civilnih eksploziva – za rudnike“, navodi Tomašević.

Ranije danas je dr Dušan Veljković, docent na Hemijskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, rekao da ga ne brine amonijum nitrat u veštačkom đubrivu.

„Ako imate stabilizovan amonijum nitrat sa kalcijum karbonatom (u đubrivu), male su šanse da se nešto šta desi, ali ako imamo čist amonijum nitrat o tome treba voditi računa“, rekao je Veljković.

U Staklari nema opasne materije

Podsetimo, redakciji Nova.rs su se, posle eksplozije u Bejrutu, javili čitaoci koji su ukazali da se neobezbeđen amonijum nitrat čuva u neuslovnim uslovima – na prostoru nekadašnje pančevačke Staklare, koja je sada u vlasništvu novosadske firme „Promist“.

Foto:Vesna Lalić/Nova.rs

Reporteri Nova.rs na licu mesta utvrdili su da se u ovom objektu nalaze ostale vrste veštačkog đubriva, da nema amonijum nitrata. U firmi „Promist“ nam je potvrđeno da se đubrivo na bazi amonijum nitrata čuva u skladištu pančevačke Azotare.

„Promist na prostoru nekadašnje Staklare u Pančevu ne skladišti amonijum-nitrat, već se amonijum-nitrat u obliku veštačkog đubriva skladišti u prostorima Azotare koja je u stečaju, u za to predviđenom skladištu. Promist rentira magacin od Azotare, zbog sertifikata i dozvola koje Azotara poseduje”, kaže za Nova.rs Danilo Tomašević, komercijalni direktor novosadske kompanije “Promist”.

Reč je o količinama do najviše 5.000 tona.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare