Foto:N1

"Odluka o zabrani kretanja 24 sata je odluka struke i koja god bila - struka će stati iza nje, jer će biti doneta na osnovu znanja da li je potrebna ili nije. Sigurno ta mera ima smisla ako je to način da možemo da obezbedimo ono što je cilj - da prekinemo kontakte, osim najnužnijih. Ako ne možemo drugačije, bolje i policijski čas, nego da ljudi umiru masovnije, pa makar ušli u istoriju kao najveće autokrate", rekao je dr Srđa Janković, imunolog Dečije univerzitetske klinike u Tiršovoj.

„Sada vidimo efekte. Niko ne zna da vam kaže šta bi bilo da nismo sprovodili mere, sigurno ne bi bilo daleko od procene da bi bilo 10 puta više zaraženih. Mi nismo kasnili kao Amerika. Ukoliko sprovedemo mere rigorozno, mere na papiru ne pomažu nimalo“, rekao je Janković za N1.
Janković kaže i da vidi solidarnost, duh i da velika većina građana poštuje mere.

„Uvek ima i onih koji nisu shvatili važnost poštovanja mera i onda akcenat sklizne na to a želimo da svi shvate koliko je važno da se poštuju mere“, dodao je.

Naglašava – zaštita pre svega.

„Nošenje makse jeste važno, ako svi primenjuju smanjuje prenošenje virusa i smanjuje tok epidemije. Pranje ruku postaje još važnije kad izbegnemo kontakte, onda ostaje drugi put da pipnemo neko mesto gde su kapljice pale, onda je važno pranje ruku i higijena. Mere najbolje deluju zajedno, to nije ova ili ona mera, one su dizajnirane da jedna drugu pomažu“, objasnio je Janković.

Doktor kaže da virus svaki put kada se RNK umnoži, može da mutira i dodaje da neće svaka mutacija promeniti osobine.
„Za sada nemamo dokaze da je neki podtip opasniji ili manje opasan. To ima važnost za praćenje evolucije, nema značaj za lečenje“, navodi.

Pročitajte još:

„Dajem odgovore sa donjom i gornjom granicom – koliko možemo da očekujemo da proprimi sezonski karakter, koliko možemo da očekujemo da virus ostane ili izumre, to su sve poznate nepoznate. Mi ne znamo te odgovore ali znamo gde da ih tražimo. Ne znamo koja je optimalna terapija, koritimo lekove koji su pokazali efekat. Uvek treba ostaviti prostora da ćemo saznati nešto novo ili neočekivano“, poručuje Janković.

Da bi se iskoristila antitela, objašnjava, neko mora da savlada virus i ozdravi.

„Ta gotova antitela, neće ona uništiti virus kao čarobni štapić, ona će pripomoći. Antitela možemo da dobijemo samo od osobe koja je savladala virus“.

Janković je rekao i da dokle god nam kriva novooblelih raste, imaćemo više obolelih nego izlečenih.

„To će se izravnati i onda preokrenuti, kada budemo usporili rast, a ova i sledeća nedelja su prelomne. Niko ne može da prognozira dostizanje vrhunca epidemije, to zavisi šta ćemo raditi. Možemo da učinimo da bude dostignut sa manje obolelih, što znači i manje žrtava“, dodaje.

Kaže i da svako može oboleti.

„Srećom mlade i zdrave osobe oboljevaju retko, nije nikad, i zato moramo da štitimo svakoga. U najvećem riziku su strajiji, hronični bolesnici i oni sa poremećajima imunog sistema, osobe sa manjim rizikom naravno da mogu oboleti, ali ređe. Niko ne treba da se oseća kao da je zaštićen“.

Objasnio je je i da se virus raširio tako da mobilni epidemiološki timovi više ne mogu da stignu svuda, što znači da sada dom zdravlja u ovoj fazi preuzima veći teret. Na pitanje da li deca mogu da dođu u Tiršovu, kaže da mogu za sve što je hitno i dodaje da se pazi da oni koji imaju simptome budu odvojeni.

„Sprovodimo trijažu, radimo ono što je hitno i ono što ne sme da se prekida. Radi se tako da deca budu zaštićena. Za sve što se desi, prvo izabrani peedijatar da bude pozvan, pa onda u zavisnosti od stepena hitnosti. Dakle, ako dete ima tegobe, prvo pozovite pedijatra“, rekao je Srđa Janković.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram