Narodna kuhinja u Kraljevu bez prestanka funkcioniše od 2002. godine obezbeđujući, u skladu sa svojim mogućnostima, obroke za najsiromašnije Kraljevčane.
Usluge takozvanog Narodnog kazana svakodnevno koristi 600 najsiromašnijih meštana građana, i ta brojka se, prema rečima Radmile Dobrić, sekretarke kraljevačkog Crvenog krsta, konstanto održava zadnjih nekoliko godina.
„Ekonomska situacija se u Kraljevu znatno poboljšala i više ne postoji veliki pritisak na Narodnu kuhinju kao što je to bilo nekada. Zahvaljujući ministarstvu za rad i socijalnu politiku i Crvenom krstu obezbeđene su namirnice za devet meseci rada Narodne kuhinje, a za preostala tri meseca pobrinuli su se lokalna samouprava i donatori, tako da hrane ima dovoljno“, kaže Dobrić.
Korisnici kraljevačke Narodne kuhinje redovno dobijaju pola vekne hleba i pola litra kuvanog obroka koji je dva do tri puta nedeljno sa mesom. Na kvalitet i količinu obroka korisnici nemaju zamerke, a mnogima je to i jedino toplo jelo koje pojedu tokom nedelje.
Međutim, problem je što se pojedine porodice ne prijavljuju Crvenom krstu, jer ih je sramota.
„Imam penziju 15.000 dinara i bolesno dete. Sa tim novcem ne mogu njemu da obezbedim ništa, i morala sam da potražim pomoć u Crvenom krstu kako bismo imali šta da jedemo“, kaže jedna od korisnica kuhinje iz Kraljeva.
U Narodnoj kuhinji je uvek osnovnih deset sastojaka na lageru, a često se dešava da veliki distributeri doniraju veće količine mleka i mlečnih proizvoda.
„Nešto teža situacija je na ruralnom, brdsko-planinskom području gde su uglavnom staračka domaćinstva, a Crveni krst nema mogućnosti da im pakete pomoći redovno dostavlja. Jesenas smo podelili oko 1.200 porodičnih paketa hrane i osnovnih potrepština, ali to je daleko manje od realnih potreba. Zato apelujemo na potencijalne donatore da pomognemo i ovoj ugroženoj kategoriji stanovništva“, kaže Radmila Dobrić.
BONUS VIDEO UNICEF: 100 hiljada dece živi u apsolutnom siromaštvu
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare