Srbiji nedostaju hranitelji koji bi brinuli o deci čije porodice trenutno nisu sposobne da im pruže sve što im je neophodno. U ustanovama socojlane zaštite postoji 38 dece iz Beograda i 26 dece iz cele Srbije koja čekaju na smeštaj kod hranitelja. Ana Simić iz Centra za porodični smeštaj i usvojenje objašnjava za Nova.rs da je tome doprinela i korona.
„Prošle godine zbog korone nije bilo obuka za hranitelje, što je dovelo do manjka ove usluge. Kako su počele da popuštaju epidemiološke mere grupe za obuku su počele sa radom. Ove godine ćemo nekako nadomestiti. Stizali su zahtevi centara za socijlani rad, tražili su ljude koji žele da se bave hraniteljstvom, ali zbog vanrednih okolnosti mi nismo uspeli da formiramo grupe“, objašnjava naša sagovornica i podseća da obuka traje dva i po meseca, nakon čega se obavlja procena hranitelja.
Nedostaju nam sve vrste hraniteljskih porodica, a pre svega one za urgentni smeštaj, kada je neophosno da se deca hitno izmeste iz svojih porodica. Fale nam i porodice za specijalizovano hraniteljstvo, koje bi bile obučavane za decu sa kompleksnim zdravstvenim ili razvojnim problemima.
Hranitelji za svoj rad dobijaju nadoknadu od 21.500 dinara, a naknada za potrebe deteta je 31.200 dinara.
„Reč je o veoma humanom i zahtevnom poslu. Sve je vrlo transparentno, nema nikakvih zakulisnih radnji u čitavom procesu“, objašnjava naša sagovornica.
Ona dodaje i da nam nedostaje nacionalna kampanja za hraniteljstvo, kako bi smo privukli ljude da se uključe u taj human zadatak.
Potencijalni hranitelj podnosi zahtev Centru za socijalni rad, koji je nadležan za ovo pitanje. Centar za socijalni rad svoju delatnost bazira na zaštiti prava i interesa dece bez obzira na vrstu njihove ugroženosti.
Potencijalni hranitelj podnosi zahtev Centru za socijalni rad, koji je nadležan za ovo pitanje. Centar za socijalni rad svoju delatnost bazira na zaštiti prava i interesa dece bez obzira na vrstu njihove ugroženosti.
Potrebna dokumentacija
Buduća hraniteljska porodica mora da prikupi potrebnu dokumentaciju, kako bi ispunila formalne uslove, u šta spadaju: Pisani zahtev, fotokopija lične karte, lekarsko uverenje, uverenje da lice nije pod istragom, uverenje da lice nije lišeno roditeljskog prava, uverenje da lice nije lišeno poslovne sposobnosti, potvrda o visini prihoda, dokaz o imovini (ugovor o stanu i izvod iz zemljišnih knjiga).
Hranitelji su dužni da vode „Radnu svesku hranitelja“, u kojoj beleže važne informacije i obaveze prema potrebama deteta i sarađuju sa savetnicima za hraniteljstvo. Takođe, potpisuju ugovor o porodičnom smeštaju za svako dete sa Centrom za socijalni rad nadležnim za dete i centrom za porodični smeštaj.
Hraniteljska porodica je u obavezi da naknadu koju dobija za izdržavanje deteta namenski troši za potrebe deteta.
Takođe, u vaspitanju deteta porodica primenjuje prihvatljive metode vaspitanja, ne primenjuje fizičko kažnjavanje dece i štiti dete od svih oblika zlostavljanja u svakoj situaciji.
Pratite nas i na društvenim
mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare