Građanska inicijativa “Borba za Zemun” organizovala je danas protest i potpisivanje peticije protiv planiranog rušenja jednog od prepoznatljivih simbola Beograda - hotela "Jugoslavija" i predviđene gradnje luksuznog stambeno-poslovnog kompleksa u sklopu kojeg će biti dve kule od po 155 metara.
Na protestu iza hotela „Jugoslavija“, sa zemunske strane, između dva suba okačeni su transparenti sa porukama: „Urbanistički plan pripada narodu, a ne Milenijum grupi!“ , „Borba za Kej – borba za Zemun“ , „Nije ga srušio NATO, neće ni privatni investitor!“
Odbornik u Skupštini gradske opštine Zemun Aleksandar Đenić izjavio je za FoNet da planirano rušenje hotela „Jugoslavija“ predstavlja još jedan primer skrnavljenja grada Beograda.
„Ovaj hotel je građen u istorijskom kontekstu, zajedno sa Muzejom savremene umetnosti, zgradom Palate Srbije i nekadašnjom zgradom Centralnog komiteta“, rekao je Đenić.
On je istakao da, po sadašnjem urbanističkom planu, privatni investitor nema nikakve dozvole za rušenje zdanja hotela „Jugoslavija“ i izgradnju stambeno-poslovnog objekta.
„Očigledno je da su nadležne institucije grada Beograda u službi privatnih investitora i krupnog kapitala, pa je sve ovo što se dešava sa hotelom isključivo interes bogataša“, ocenio je Đenić.
Kada je izgrađen u julu 1969. godine, hotel „Jugoslavija“ slovio je za najveći i najmoderniji hotel u tadašnjoj SFRJ, a prema zvaničnim podacima na sedam spratova i pratećim objektima imao je 1. 000 ležaja u 200 jednokrevetnih, 400 dvokrevetnih soba i 23 apartmana, restoran sa 600 mesta, manji restoran sa 200 mesta i prateće sadržaje.
U centralnom holu zdanja nalazi se njegov simbol – kristalni luster sa 40.000 Svarovski kristala, dugačak oko 30 i širok pet metara.
Hotel „Jugoslavija“ prodat je 22. marta ove godine na javnoj licitaciji za više od 27 miliona evra, a kupac je MV Investment u vlasništvu građevinske kompanije Milenijum tim.
***
BONUS VIDEO:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare