Grafika: Slađana Đermanović/Nova.rs

U Srbiji je u poslednja 24 sata registrovano još 15.623 pozitivna na koronavirus, a preminulo je još 59 osoba.

Testirano je ukupno 34.132 ljudi, a broj pacijenata na respiratoru je 150.

U Srbiji je u sredu evidentiran 17.851 slučaj zaraze koronavirusom od 36.874 testiranih uzoraka, a preminula je 61 osoba. Broj pacijenata na respiratoru bio je 166.

***

Zamenik direktora KC Niš Radmilo Janković rekao je da je epidemiološka slika u Srbiji kompleksna i dodao da se naša zemlja suočava sa plimom zaražavanja, jer je omikron soj virulentan i prenosi se za nekoliko sekundi.

„Ovom soju je potrebno tek nekoliko sekundi da pređe sa jedne osobe na drugu. Dovodi do zaražavanja velikog broja ljudi i onih prethodno inficiranih i vakcinisanih. Moja projekcija sa početka meseca je bila 20.000 ili 30.000 zaraženih“, rekao je Janković.

***

Raste broj zaraženih koronavirusom na dnevnom nivou, a kapaciteti crvenih zona u bolnicama širom Srbije popunjeni su 70 do 90 odsto, upozorio je državni sekretar u ministarstvu zdravlja Predrag Sazdanović i najavio da će uskoro biti doneta odluka o uvođenju četvrte doze vakcine protiv kovida.

Sazdanović je naglasio da domaći stručnjaci prate i analiziraju svetska iskustva kada je reč o primeni četvrte doze vakcine i da odluku treba očekivati „vrlo brzo, za 10 do 15 dana“.

***

Epidemiolog Branislav Tiodorović izjavio je da će, ukoliko se odluči da se počne davanje četvrte doze vakcine protiv koronavirusa, ona neće biti masovna, odnosno, neće se preporučivati svima, već samo hroničnim bolesnicima i imunokompromitovane osobe.

„O tome razgovaramo mesec i po, dva. Jasno je da ako počnemo da dajemo četvrtu dozu, to će biti za osobe kojima je ona neophodna – pacijenti sa teškim hroničnim bolestima, onima kojima je imunitet ugrožen, da se obezbedi da ne dospeju u bolnicu. Ne verujem da ćemo ići na masovnu vakcinaciju četvrtom dozom“, rekao je on.

***

Učenici osnovnih i srednjih škola, po svemu sudeći, u februaru će imati još jedan neplanirani raspust. Zbog Dana državnosti, koji se praznuje na Sretenje, đaci već imaju dva neradna dana 15. i 16. februar. Pošto su to utorak i sreda, školskim kalendarom je ranije predviđeno da im se doda i ponedeljak 14. februar, a sada će, verovatno, odmor biti produžen i na četvrtak i petak.

Po tom planu, učenici će biti slobodni od subote 12. februara, a u klupe će se vratiti u ponedeljak 21. februara.

***

Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije (USPRS) zatražila je danas hitan prijem kod ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Branka Ružića zbog pet „gorućih problema“ od epidemije do nedavnih zakonskih izmena i dopuna, ali i potraživanja zaposlenih.

***

Granski sindikat prosvetnih radnika Srbije „Nezavisnost“ uputio je otvoreno pismo ministru prosvete Branku Ružiću i Timu za škole u kojem se navodi da su zloupotrebljeni kao „eksperimentalni kunići“ u društvu u kojem premijerka ne veruje u mere, a ministar prosvete ne veruje da u školama ima zaražavanja.

U pismu se navodi da nastava u školama jedva funkcioniše jer mnoga deca ne dolaze u školu, bilo da su pozitivni na koronavirus ili su „u izolaciji zbog kovida u porodici“, a mnogo je i onih koji su bolesni, ali nisu ni videli lekara zbog višesatnog čekanja na pregled.

***

Za omikron je utvrđeno da je mnogo zarazniji od prethodnih sojeva korone i da uglavnom dovodi do lakših simptoma i ređe zahteva hospitalizaciju, ali još nije potvrđeno da li nam i kolika opasnost preti kada je u pitanju postkovid sindrom.

Mnogi koji su preležali koronu u vreme omikrona, dakle u poslednjih mesec, mesec i po dana, opisali su je kao težu prehladu ili grip, koja nije izazivala veće zdravstvene probleme, pa čak ni zahtevala upotrebu ozbiljnijih lekova. A kako je bolest prolazila za tri-četiri dana, svi su mislili da je tu kraj…

***

Bonus video – Razbijamo zablude o vakcinaciji – Dr Emina Milošević objašnjava zašto korona-vakcine primamo više od jednom

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook
Twitter
Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar