Studenti teologa, naučnika, sveštenika Vukašina Milićevića priredili su dirljiv oprošaj na poslednjem predavanju Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, svom omiljenom predavaču, kojem je od strane uprave ove visokoškolske ustanove onemogućano da dalje obavlja profesorsku dužnost.
“Profesore, pripala mi je čast da Vam u ime svih ovde prisutnih, ali i onih koji nisu ovde, uputim reči zahvalnosti za sve što ste uradili za naše obrazovanje. Želim reći da nije profesor onaj koji predaje na katedri, nego onaj koji svojim životom svedoči ono što predaje. Ne želim da dužim, samo da podsetim na priču o Josifu, koga su braća izdala i prognala, ali ih je on na kraju spasio. Tako da hvala Vam, u ime nas prisutnih i onih koji nisu ovde. Iskreno se nadam da ćemo se opet sresti. Hvala!”, rekao je jedan od studenata Vukašina Milićevića, dok su oko njega stajale kolege i aplaudirale.
Vidno dirnut govorom i oproštajem mladih studenata Bogoslovskog fakulteta, Milićević nije krio emocije.
“Ne znam šta da vam kažem zaista. Mnogo sam već govorio, a biće sigurno prilike da se vidimo, družimo i nadam se, radujemo”, naglasio je on, dok su u dobacivali da imaju i poklon za njega.
Rastanak su upotpunili pesmom “Mnogaja ljeta”, koju su zajedno otpevali uz gromoglasni aplauz za odlazećeg profesora.
Podsetimo, stroga pravila ponašanja, ograničenje slobode govora, ali i sveprisutno jednoumlje na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, presudili su, nažalost, daljoj akademskoj karijeri teologa, sveštenika, docenta Vukašina Milićevića. On je posle višegodišnje borbe za “drugačiji pristup i slobodnu reč”, napustio mesto naučnika i predavača u ovoj visokoškolskoj ustanovi, ali ne svojom voljom.
Iako je bilo krajnje vreme da konkuriše za višu poziciju, tačnije vanrednog profesora Bogoslovskog fakulteta, prijavio “samo” na konkurs za reizbor docenta, ali mu je uprava fakulteta početkom marta i tu ulogu osporila.
“Na univerzitetu Veće bira Komisiju za određeni konkurs, a u ovom slučaju činila su ga dva profesora sa Bogoslovskog, koji predaju predmet, za koji se konkuriše, ili neki njemu srodni, i jedan sa Filozofskog fakulteta. Njihov posao je da pregledaju konkursni materijal i da na tom osnovu napišu referat, koji potom preporuče Veću i savetuju kako da dalje postupe. U zavisnosti od toga da li je referat dobio pozitivnu ili negativnu ocenu, Veće dalje odlučuje”, rekao je tada za Nova.rs teolog Milićević.
On je, naime, dobio pozitivnu ocenu i sve preporuke, ali nije vredelo.
“U mom slučaju referat je bio pozitivan, ali nije usvojen. Svi uslovi su bili ispunjeni da prođem konkurs za reizbor u docenta, ali nisam prošao, tako da neću dalje raditi na fakultetu, jer sam na ovaj način ostao bez posla. Referat se inače stavlja na uvid javnosti i svako može da prigovori. Međutim, nije bilo prigovora, odnosno kontrareferata. Glasanje za moj reizbor je pomerano više puta i bilo mi je jasno da će se završiti negativno. Bio sam u pravu”, zakljčio je on.
Sednica je održana 8. marta ove godine.
“Obrazloženje za odbacivanje referata je da se moji radovi ne uklapaju u oblast koju sam odabrao da radim, što nema nikakvog smisla, a nije ni tačno. Veće je donelo odluku da ga ne prihvata. Odbili su referat Komisije koju su sami izabrali i koji je bio pozitivan”, rekao je sveštenik Milićević.
Nažalost, bilo je pitanje trenutka kada će uprava Bogoslovskog fakulteta BU, stati na put slobodoumnom govoru teologa Milićevića, koji je javnosti poznat po brojnim izjavama i “nedozvoljenim” istupanjima, koja su naišla na negodovanje, osudu, pa čak i kažnjavanje od strane vrha Srpske pravoslavne crkve.
Podsećamo, nesuglasice su počele još 2017. godine kada je grupa profesora i asistenata Bogoslovskog fakulteta BU kažnjena zbog potpisivanja javnog apela povodom rasprave koju je izazvala peticija za reviziju Darvinove teorije evolucije u školama u Srbiji.
Odlukom tadašnjeg patrijarha Irineja, potpisnicima je uskraćena parohijska služba, a oduzete su im i druge funkcije u radnim telima i medijima Srpske patrijaršije.
Jedan od kažnjenih potpisnika bio je i sveštenik Vukašin Milićević.
Patrijarh Irinej tada je zabranio profesorima i asistentima ovog fakulteta sve buduće javne istupe bez njegovog ličnog odobrenja.
“Protiv onih koji ne budu poštovali ovu odluku biće pokrenut crkvenosudski postupak”, pisalo je u patrijarhovom pismu adresovanom na Dekanat Bogoslovskog fakulteta u Beogradu.
Ime teologa Vukašina Milićevića, pominje se, međutim, ponovo u vreme pandemije kovida-19, kada je 2020. godine govorio o temi pričešća. Mediji su tada mladog sveštenika nazvali „revolucionarom u crkvi“.
„Sve ovo nema nikakve veze sa slobodom veroispovesti, već sa zdravim razumom bez koga upravo ta sloboda nema ama baš nikakvog smisla“, tvrdio je Milićević u Vremenu.
Ubrzo nakon ovog teksta, on je, gostujući u emisiji “Utisak nedelje”, kritikovao odluku crkve da se pričest vrši po kućama vernika, ocenivši da će biti teško sprovodiva.
Vukašin Milićević rođen je 1982. godine u Beogradu. Diplomirao je na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu, a odbranio master iz istorije na Filozofskom fakultetu, na kojem trenutno sprema novi doktorat.
Osim kao docent na Pravoslavno-bogoslovskom fakultetu, on je i paroh pri Hramu Svetog Save.
Poznat je javnosti i po tekstu “Bliski susret treće vrste”, objavljenom na sajtu “Borba za veru”, u kome spekuliše šta bi se desilo kada bi se ispostavilo da postoje vanzemaljci, čime je hrabro, po ko zna koji put, uznemirio širu javnost i SPC.
Posle potpisa na javnom apelu protiv peticije za reviziju izučavanja teorije evolucije 2017, na šta je crkva reagovala razrešenjem potpisnika svih crkvenih dužnosti, Milićević je smenjen i sa mesta urednika radija Slovo ljubve.
***
BONUS VIDEO: „Pisanje je jedna duboka potreba“: Bivši sveštenik Vukašin Milićević pred promociju svog romana „Vaskrsenje“
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare