Doktor Milan Žegarac, direktor Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije u Beogradu, odgovorio je na optužbe nekadašnje novinarke i bivše državne sekretarke u Ministarstvu unutrašnjih poslova Biljane Popović. Ona je, naime, iznela optužbe na račun direktora ovog Instituta, rekavši da diskriminiše pacijente i većini uskraćuje inovativnu metodu lečenja od raka.
U videu, koji je objavila na svom Instagram profilu, navela je da je ova ustanova nabavila nešto više od 100 portova za lečenje onkoloških bolesnika, a da je direktor oformio konzilijum, koji odlučuje ko će dobiti port, a ko neće, s obzirom da “nema za sve”, jer se, kako ona ističe, u bolnici svakog meseca leči 3.500 pacijenata.
“U pitanju je metoda koju ne može svaki onkološki pacijent ni da primi, niti je svakome potrebna. Ugrađivanje porta podrzumeva manju operaciju. Konzilijum je oformljen kako bi se odlučilo o tome kojim pacijentima je neophodan, ali i koji smeju da prođu ovu intervenciju. Gospođi Popović ovo nije prvi put da priča o srpskom zdravstvu u negatvnom kontekstu, ne znam sa kojim ciljem, ali mislim da mi ipak imamo više znanja o terapijama za kancer, pa neka pusti lekare da brinu o lečenju pacijenata”, kaže za Nova.rs dr Žegarac.
On ističe da nabavku portova smatra velikim uspehom Instituta.
“Veoma smo srećni što smo uopšte dobili ove portove, a obezbedio ih je Republički fond za zdravstveno osiguranje. Prva smo i zasad jedina onkološka ustanova u Srbiji, koja svojim pacijentima, kojima je to potrebno i kod kojih je moguće, može da obezbedi ugrađivanje porta. Potpuno je normalno i uobičajena je procedura da se oformi konzilijum koji uvek odlučuje o metodama lečenja pacijenata. Gospođa Popović, kao i svi građani, treba da znaju da nije svaki onkološki pacijent isti, i da se ne leči istovetnim metodama, već one zavise od stadijuma, vrste raka, ali i stanja organizma obolelog”, objašnjava doktor Žegarac, direktor Instituta za onkologiju.
Podsetimo, u videu koji je snimila, dok je stajala ispred Instituta za onkologiju, Popović optužuje dr Žegarca i one “čija je ovo ideja bila”, za diskriminaciju najtežih pacijenata obolelih od kancera.
“Mišljenja sam da se u ovoj ustanovi trenutno sprovodi ozbiljan vid diskrimacije, kada je reč o onkološkim pacijentima. Početkom prošle godine, ova ustanova dobila je od jednog privrednog društva dva port katetera. To je mala sprava koja se ugrađuje ispod ključne kosti na veliku venu, što je zlatni standard za lečenje svuda u Evropi, ali ne i u zemljama na Balkanu. Početkom prošle godine, Institut je dobio donaciju jednog privrednog društva u vidu dva porta. Potom su nabavili još 50 portova, a na mesečnom nivou ovde se leči 3.500 ljudi”, ispričala je Popović u svom videu.
Ona je ovom prilikom nazvala direktora Instituta „bogićem“, aludirajući na njegovu funkciju, sa koje sebi daje za pravo da odlučuje o sudbini teških, onkoloških pacijenata.
“Napravljen je konzilijum koji odlučuje ko može, a ko ne može da dobije port. To predstavlja ozbiljan vid diskriminacije. Direktor ove ustanove je u jednoj izjavi rekao da je to bila inicijativa, evo ostaviću vama da pogodite koga. Nabavljeno je 50 portova, posle toga su nabavili još možda 50 ili 100, a mesečno imamo 3.500 ljudi koji se tu leče, teških pacijenata, mladih i starih. Ko je sad taj ‘bogić’, direktor ove ustanove, koji je odlučio da napravi konzilijum, koji donosi odluku ko može, a ko ne može da dobije port. Ako je, kako on kaže i kako onaj čija je to ideja bila, koji mu je to, ili koja mu je to, naložila, ovo zlatni standard za lečenje onkoloških pacijenata, pa dragi moji, onda svi treba da imaju jednaku priliku za lečenje”, naglasila je Biljana Popović.
Inače, Popović je u više navrata iznosila optužbe na račun zdravstvenog sistema Srbije, kao i ministarke zdravlja prof. dr Danice Grujičić. Nedavno je, u jednom od svojih videa, optužila zdravstvene inspektorke Ministarstva zdravlja, koje su, kako ona navodi, donele više rešenja inspekcijskih nadzora, a da nikada nisu položile stručni lekarski ispit. Naglasila je tom prilikom i da ih ministarka Grujičić brani i da se “ne odriče svojih prijateljica”.
Takođe, snimila je skoro i video ispred bivše kovid bolnice u Batajnici, za koju je naglasila da je potpuno pusta. Pohvalila je državu koja je opremila ustanovu, ali istakla da oboleli od raka nemaju gde da budu smešteni, dok ova bolnica stoji prazna, i da je to sramota Ministarstva zdravlja, jer su je ostavili bez ikakve namene.
Poznato je da je Biljana Popović radila kao novinarka i urednica na RTS-u i na BK televiziji, bila je savetnica predsednika Narodne skupštine, kao i državna sekretarka u MUP-u do 2022. godine.
Između ostalog, karijeru Biljane Popović obeležile su i brojne oštre izjave, o kojima se u javnosti često polemisalo i koje su ocenjivane kao pristrasne i neprimerene za nekog ko je bio na visokim državnim funkcijama. Lidere opozicije je nebrojano puta vređala u svojim istupima u javnosti, obraćajući im se na krajnje neprimeran način.
Bila je udata za bivšeg političara, nekadašnjeg ministra i člana SPS, Branislava Ivkovića.
Da pojasnimo značenje port katetera, o kojem Popović govori. Naime, poznato je da se hemoterapije kod onkoloških pacijenata primaju u više ciklusa, što znači da primaju lek u venu, odnosno za pacijenta, kod koga nije ugrađen pomenuti port kateter, to podrazumeva višestruke ubode koji su pre svega bolni, a mogu da dovedu i do zapaljenja i oštećenja vena. Pacijent je izložen riziku da citostatici, umesto u venu dospeju, u okolno tkivo, koje tada biva oštećeno. Kako bi im se olakšalo i poboljšao kvalitet života, pacijenti na dugotrajnim terapijama imaju mogućnost implantacije port katetera, koji se sastoji iz male komore i tankog katetera, koji se postavlja u veliku venu ispod ključne kosti. Postavljanje porta predstavlja hiruršku intervenciju.
Prednost porta je što pacijent na ovaj način čuva svoje vene, ne trpi bolove usled višestrukih uboda i može da sprovodi uobičajene dnevne aktivnosti, kao što su tuširanje, plivanje, trčanje i slično.
***
BONUS VIDEO: Gužva na Institutu za onkologiju
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare