Vojnomedicinska akademija je posle gotovo osam godina dobila novog načelnika, koji kod zaposlenih, ali i pacijenata, budi nadu da će bar delimično zaustaviti propadanje ove, nekada najprestižnije, zdravstvene ustanove u regionu. Iako je dugo važila za jednu od najboljih bolnica za vojne, ali i civilne osiguranike, VMA danas održavaju u životu tek malobrojni lekari, koji su ostali da se grčevito bore za ustanovu, koja decenijama propada naočigled države, odnosno resornog Ministarstva odbrane.
Nedostatak zdravstvenih radnika, deficit sanitetskg materijala, nepregledne liste čekanja, ali i hapšenja zbog primanja mita, odlasci najvećih stručnjaka usled neprestanog mobinga, dezorganizacija, kao i oronule operacione sale, bolesničke sobe, pa i kompletna zgrada na čak 180.000 kvadrata, samo su deo propasti u koju VMA, nezaustavljivo, već godinama srlja.
U kuloarima ove bolnice dugo se govorilo o odlasku na operacije „preko reda“ i uz kovertu, a govorkanja su postala istina kad su pala i prva hapšenja. Naime, načelnik nefrologije na Vojnomedicinskoj akademiji Đoko Maksić, 2020. godine uhapšen je zbog primanja mita od pacijenata, u visini od, kako je nezvanično pisano, 300 evra.
Prethodno je i lekar specijalista iz ove ustanove, M. M., uhapšen zbog sumnje da je primio mito. Osumnjičeni se teretio da je od pacijenta zahtevao 200 evra kako bi mu, nakon operacije katarakte, overio nalog za priznavanje putnih troškova.
Renome ove bolnice ugrozila je i vest o hirurgu Nikoli Ostojiću, koji je zbog brutalnog prebijanja supruge, osuđen na zatvorsku kaznu od godinu dana.
Osim krivičnog dela primanja mita, nadležni lekari na VMA prijavljivani su i zbog mobinga i zlostavljanja. O tome je za naš portal govorila 2022. doktorka dermatovenerolog, koja je kapetan prve klase i aktivno vojno lice, a koja je 2020. dala otkaz u ovoj ustanovi. Razlozi su, kako je ispričala, mobing, verbalno zlostavljanje, poniženja, uvrede, naročito na račun ženskog osoblja u „muškoj ustanovi“, što je sve dovelo do sudskih procesa protiv bolnice.
Nekada cenjena i pre svega uspešna u lečenju najtežih oboljenja, VMA je bila ponos srpskog zdravstva. Nažalost, kada je vojska u Srbiji otišla niz vodu, sa sobom je povukla i bolnicu. U Ministarstvu zdravlja niko se ne bavi ovom ustanovom jer “nije u njihovoj nadležnosti”, a u Ministarstvu odbrane je poslednja rupa na svirali, smatraju zaposleni. Iako o bolnici više niko ne vodi računa, nadležnom ministarstvu nije bilo teško da račun ove zdravstveno-vojne ustanove prebaci u svoje odaje.
Na Nova.rs pisali smo ranije da je u ovu bolnicu moguće doći bez uputa, pre zakazanog termina ili kod određenog specijaliste, ali onda je potrebno isprazniti novčanik. Cene specijalističkih i konzilijarnih pregleda, alergo testova, hirurških intervencija i svih 4.969 zdravstvenih usluga, iste su ili skuplje na VMA, nego u većini privatnih klinika u Srbiji.
A sredstva koja oboleli iz celog regiona uplaćuju na račun VMA, odlaze direktno u Ministarstvo odbrane. Zašto se ovaj, ali i drugi novčani prilivi koji stižu u resorno ministarstvo, ne ulažu u vojnu bolnicu, ostaje pitanje bez odgovora.
Loše stanje na VMA, koje je iz godine u godinu sve teže, odrazilo se na osoblje, koje je ovu „kuću“ nosilo na svojim leđima. Odnos nadređenih i države prema zaposlenima, koji su mahom vojna lica i ne trpe poniženja, kažu pojedini lekari za Nova.rs, doveo je do desetina otkaza.
„Ovde je postalo jezivo raditi, nemamo više kapaciteta, ni ljudskih, ni prostornih. Urgentna i interna odeljenja nemaju dovoljno mesta, ni kadrova da zbrinu sve obolele. Imamo 25 boksova u Intenzivnoj nezi, a u najgorim danima pandemije imali smo tamo i po 50 ljudi, najtežih bolesnika. Po dva kreveta smo gurali u jedan boks, ljudi nisu mogli da dišu, a lekar je jedva uspevao da priđe pacijentu. Nikoga od nadležnih za to nije briga, jer da jeste nešto bi učinili. Sredom smo dežurna ustanova u Beogradu i tada se svi psiho-fizički spremamo za haos“, ispričao je ranije za Nova.rs jedan od hirurga na VMA, koji je zamolio da ostane anoniman.
Neki od najvećih stručnjaka otišli su odavde u privatan sektor.
„Nisu mogli da izađu na kraj sa nadređenima i organizacijom koja je sve lošija. Imamo najstarije sale za kateterizaciju srca u odnosu na sve bolnice u gradu. Zaboravljeni smo od strane Ministarstva odbrane. Iz godine u godinu nam se smanjuje budžet i to nikoga ne zanima. Ovo malo hirurga što nam je ostalo i dalje leče najvažnije ‚glave‘. Političari i članovi njihovih porodica leče se kod nas, ali im na pamet ne pada da nešto učine da spasu ustanovu. Ne bi me čudilo da nas zatvore, a otvore šoping centar“, revoltirano nam je ispričao hirurg, koji uprkos svemu ostaje veran Vojnomedicinskoj akademiji.
O brojnim problemima u funkcionisanju i skandalima na VMA slušamo već godinama. Dešavalo se da su pacijente posle nekoliko dana potrage za njima, pronalazili mrtve u toaletu, o čemu su mediji masovno pisali. Takođe se više puta ponavljalo da se porodice žale da im je trebalo nekoliko dana da dođu do informacije o smrti svojih najbližih.
Podsetimo, zgrada VMA, jedne od najvećih bolnica u Evropi, podignuta je 1981. godine, a tokom proteklih 40 godina, nijednom nije kompletno renovirana.
Ova bolnica smatra se vodećom ustanovom za medicinska istraživanja. U zgradi se nalazi 17 operacionih sala i više od 6.000 soba. Takođe, više od 1.200 kreveta raspoređeno je na 15 spratova, na površini od preko 180.000 metara kvadratnih.
U ovoj bolnici se svake godine obavi preko 25.000 operacija, a više od 400.000 pacijenata dobije ambulantnu medicinsku negu, što sve, nažalost, nije dovoljan razlog, da se država zapita zašto je pušta niz vodu.
Podsećamo, pre dva dana, dr Miroslav Vukosavljević, koji je od 2017. bio načelnik VMA, otišao je u penziju, a na njegovo mesto došao je pukovnik dr Nenad Perišić, gastroenterolog.
***
BONUS VIDEO: Patrola Nova.rs na VMA
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare