Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić izjavio je danas na 42. zasedanju Generalne konferencije Unesko u Parizu da je srpsko kulturno nasleđe na Kosovu i Metohiji konstantno izloženo pokušajima preimenovanja, revizije nepobitnih istorijskih činjenica i fizičkom skrnavljenju.
„Vrhunac srpske srednjovekovne umetnosti na najreprezentativniji način je predstavljen u četiri srpska manastira na Kosovu i Metohiji, upisanih na Listu svetske baštine: Dečani, Gračanica, Pećka patrijaršija i Bogorodica Ljeviška. Srpsko kulturno istorijsko nasleđe na Kosovu i Metohiji, gde se nalazi 1.300 svetinja, od nemerljivog je značaja, ne samo kada je reč o nacionalnom identitetu Srbije, već predstavlja deo vredne evropske i svetske baštine“, rekao je Dačić obraćajući se prisutnim delegatima.
Dačić je u svom obraćanju, koje je prenelo Ministarstvo spoljnih poslova, podsetio i da su međunarodne snage na KiM, sa zadatkom da čuvaju srpsku i svetsku kulturnu baštinu, raspoređene su samo na pojedinim kulturnim dobrima.
„Verujem da su vam detaljno poznate tragične činjenice, kada je reč o našoj kulturnoj baštini na Kosovu i Metohiji i permanentna ugroženost njene zaštite. Stoga bih želeo bih da naglasim da će Republika Srbija nastaviti da se zalaže protiv politizacije kulturne baštine i ostalih pitanja u nadležnosti ove Organizacije, kao i protiv izazivanja novih podela, zategnutosti i konfrontacije unutar samog Uneska. Smatramo da je naš zajednički zadatak da težimo smanjenju tenzija i podela koje su obeležile protekli period“, rekao je Dačić.
Šef srpske diplomatije, na samom početku obraćanja podsetio je da je zajednička ideja država članica Uneska da se, kroz jačanje saradnje u domenu kulture, obrazovanja, nauke, informacija i komunikacija, može postići značajan korak napred na planu očuvanja mira, posebno dobija na značaju u aktuelnom trenutku globalnih previranja.
„Naša saradnja danas, više nego ikada ranije, otvara put ka prihvatanju različitosti i jačanju međusobnog razumevanja“, rekao je Dačić.
On je dodao da je Srbija odana principima međunarodnog prava i Povelje Ujedinjenih nacija i podsetio da je Stalna predstavnica Srbije pri Unesku Tamara Rastovac Siamašvili nastojala je da tokom prethodne dve godine, kao predsedavajuća Izvršnog saveta, i to, kako je ocenio, u izuzetno teškom globalnom trenutku punom izazova, efikasno i pragmatično doprinese kompromisnom rešavanju svih spornih pitanja u Unesku, sa ciljem jačanja uloge ove Organizacije.
„Sa željom da tim putem nastavimo naše delovanje u ovoj Organizaciji, Republika Srbija je podnela kandidaturu za Izvršni savet Uneska, na izborima koji će se održati na tekućem zasedanju Generalne konferencije. Republika Srbija od država članica očekuje podršku, uverena da će, i ovoga puta, opravdati vaše poverenje“, rekao je Dačić.
On je dodao da je prioriteti Srbije, u velikoj meri, podudaraju sa prioritetima i ciljevima Uneska.
„Verujemo da je rodna ravnopravnost u osnovi razvoja svakog društva. Republika Srbija je usvojila set dokumenata kojima se garantuje puna rodna ravnopravnost, u svim segmentima društvenog života, i ukazuje na značaj i neophodnost kontinuiranog osnaživanja položaja žena. Duboko verujem da ćemo, i u periodu koji je pred nama, nastaviti da zajednički doprinosimo promociji rodno odgovornih politika, a na dobrobit čitavog društava“, dodao je Dačić.
Rekao je i da mu je posebno drago što je ove godine obeležien jubilej koji je i Unesko uvrstio u svoj kalendar – 150 godina od rođenja slikarke Nadežde Petrović.
„Jedne od začetnica poštovanja načela rodne ravnopravnosti u Srbiji i našem regionu. Ova velika umetnica, borac za ženska prava, altruista, rodoljub i ratna bolničarka zauzima posebno mesto u istoriji srpske kulture i kulturnog nasleđa naše zemlje, poručio je Dačić.
Dačić je dodao i da njen svestrani rad i društveni aktivizam ilustruju kako upravo kultura i umetnost mogu da pomognu u savladavanju brojnih socijalnih, ekonomskih i drugih izazova sa kojima se svi suočavamo.
„Kako je, i sama Nadežda Petrović, govorila umetnici moraju biti veliki učitelji, ne samo svog već svih naroda, a njihovi pogledi moraju biti širi od granica njihovih paleta“, rekao je, između ostalog, ministar spoljnih poslova Srbije.
BONUS VIDEO Manasija – manastir opasan bedemima koji je sačuvao našu kulturu i jezik