Oglas
Studenti danas organizuju blokadu Mostarske petlje, a okupljanje je ispred Palate pravde, gde su u toku saslušanja zbog napada na studente Fakulteta dramskih umetnosti. Fakulteti širom Srbije u blokadi su skoro dve meseca jer studenti traže utvrđivanje odgovornosti za smrti 15 ljudi u padu nadstrešnice sa nedavno renovirane zgrade Železničke stanice u Novom Sadu, kao i kažnjavanje napadača na studente i građane tokom mirnih blokada kojima je odavana počast stradalima.
Dok se studenti razilaze sa Mostarske petlje, korisnici društvenih mreža su oduševljeni atmosferom protesta koji je održan i impresionirani i ovim skupom.
Fotografija dana... pic.twitter.com/Yfesdr2ejt
— Srđan Crnjanski (@CrnjanskiSr) January 10, 2025
Novosadski studenti u blokadama fakulteta najavili su danas da će u subotu, 11. Januara u 15 sati, organizovati protest ispred zgrade Bezbednosno-informativne agencije (BIA) u Novom Sadu, uz parolu "Dolazimo mi kod njih".
Studenti će se pre toga okupiti u univerzitetskom kampusu i zajedno uputiti ka mestu skupa.
Blokada Mostarske petlje je završena i studenti se polako razilaze. Procena je da će saobraćaj na mostu Gazela i Mostarskoj petlji biti normalnizovan od 15.30.
"Odsvirali ste svoje", jedna je od poruka sa blokade Mostarske petlje. Studenti su blokirali ovaj važan saobraćajni čvor u gradu da pokažu da nisu zadovoljni radom institucija.
Više javno tužilaštvo u Beogradu, na čijem čelu je Nenad Stefanović, zatražilo je od Visokog saveta tužilaštva (VST) da hitno reaguje na pritiske različitih interesnih grupa na rad ovog tužilaštva, te da javno osudi skupove i blokade koji se tim povodom održavaju, saopšteno je danas iz te institucije.
VJT u Beogradu će, kako navode, i pored pritisaka, odluke donositi u skladu sa Ustavom i zakonima Republike Srbije i kao Evropskom konvencijom ljudskim pravima i osnovnim slobodama, među kojima je i pretpostavka nevinosti.
"Mostarska petlja - Studentska petlja", uzvikuju akademci koji su blokirali ovaj jedan od najvažnijih saobraćajnih čvorova u glavnom gradu.
Bivši košarkaš Vladimir Štimac podržao je studente u blokadi Mostarske petlje.
"Studenti su nešto najbolje što se desilo našoj zemlji u proteklih 30 godina - pametni, nepotkupljivi, veoma jasni i istrajni u svojim zahtevima", rekao je Štimac za N1.
"Borimo se za budućnost, za slobodnu i zdravu Srbiju. Zahtevi nisu ispunjeni, to svi znaju, to zna i naš dragi predsednik. Tu smo i po ovom hladnom danu, više nas je nego ikada. Ne razilazimo se, ne raspadaju se protesti i biće nas sve više", rekao je za N1 student sa Arhitektonskog fakulteta.
Mostarska petlja je potpuno blokirana, zaustavljen saobraćaj u oba smera.
"Zahtevi nisu isupnjeni", piše na trensparentu koji su studenti razvili na Mostarskoj petlji.
Studenti polako stižu na most Gazelu, počinje blokada Mostarske petlje.
Studenti prilaze mostu Gazela, a kako N1 javlja, rasporediće se u više kolona, na stepenicama i ispod mosta.
Studenti su u formiranoj koloni lagano krenuli ka Mostarskoj petlji.
Na početku kolone razvijen je transparent na kome je ispisano "studenti" uz sliku crvene šake. Redari izlaze na početak kolone koja kreće ka Mostarskoj petlji.
Saobraćaj na mostu Gazela je zaustavljen, jer se očekuje dolazak kolone studenata.
Tužiteljka Jasmina Paunović ispred Palate pravde podržala je studente i njihove zahteve.
"Studenti su naša budućnost i fascinirana sam njihovom organizacijom. I sama činjenica da su došli ispred Palate pravde pokazuje da su i oni i ovo društvo željni pravde", rekla je ona za N1. Govoreći o saslušanju napadača na studente, ona je upitala zašto oni nisu uhapšeni ako su identifikovani, već su ostali na slobodi da mogu da utiču na svedoke.
"Hoćemo pravdu" i "Studenti su ustali", uzvikuju okupljeni studenti ispred Palate pravde.
Redari propuštaju sve koji ulaze u Palatu pravde, i zaposlene i građane. Kako javlja N1, niko nije sprečen da uđe ili izađe iz Palate pravde.
Čuvena zastava Ferarija, koja je bila simbol i Studentskog protesta 1996/97, ponovo je na ulici.
Ponovo na ulici ❤️ pic.twitter.com/khX5hrM6VW
— Dejan Ilic (@dejanilicsf) January 10, 2025
"Mi ne odustajemo, jer naši zahtevi nisu ispunjeni", poručila je za N1 studentkinja Isidora, jedna od studenata okupljenih ispred Palate pravde.
Na pitanje da su iz vlasti poručili da protest studenata polako pada, ona je odgovorila: "Protest ne pada, možda pada vlada".
Studenti polako formriaju kolonu koja bi u 13.30 trebalo da krene ka Gazeli.
Sa svih strana pristižu studenti i drugi građani koji će se uputiti ka Mostaru.
Deo studenata okupio se ispred Skupštine i krenuo ka Palati pravde.
Veliki broj studenata stiže ispred Palate pravde. Okupljanje je zakazano u 13 sati, a protest na Mostaru počinje u 14.
ISPRED PALATE PRAVDE pic.twitter.com/XJn2KAG6tq
— Tanja Mladenovic (@TanjaMladenovi7) January 10, 2025
Studenti Biološkog fakulteta ispred Palate pravde. Traže pravdu i istinu! pic.twitter.com/5SpeP7L4ga
— Biljana Stojkovic (dabrica) (@pajaoliver) January 10, 2025
Ispred zgrade Tehničkih fakulteta izveden je desetominutni performans, a studenti su uz hor u performansu izveli pesmu "Srbija" Oskara Daviča.
Zaposleni u RTV, kao i svakog petka, ispred ove medijske kuće raširili su crni flor, a žene iz Aktivističke grupe „Žene za promene“ su od 11.52 stajale na Trgu slobode u Novom Sadu zbog femicida koji se dogodio u Srbobranu.
Građani su zastali i u Nišu, ali i u drugim gradovima na jugu Srbije.
U Novom Sadu građani su se okupili na Bulevaru cara Lazara, Trgu slobode, kod Futoške pijace, Železničke stanice i na drugim lokacijama u gradu, prenosi 021.
Širom Srbije studenti i građani blokiraju ulice i u 15-minutnoj tišini odaju počast stradalima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
U Beogradu je i blokiran i Bulevar kralja Aleksandra, odnosno raskrsnica kod Vuka.
Građani izlaze iz automobila i u tišini odaju počast.
Viši sud u Novom Sadu odbio je predlog Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu da se prema okrivljenom Goranu Vesiću odredi pritvor, a nakon podizanja optužnice protiv trinaest lica, uključujući i okrivljenog Gorana Vesića, kojem se optužnicom stavlja na teret izvršenje krivičnog dela teško delo protiv opšte sigurnosti u vezi sa krivičnim delom izazivanje opšte opasnosti. Opširnije pročitajte u posebnoj vesti.
"Srce mi je puno kada vidim omladinu ove zemlje koja iznosi svoj stav i koja je digla glas i govori svima nama da ova zemlja zaslužuje bolje danas i bolje sutra, te zahteva promene", poruka je profesora istorije Ivana Pivničkog ispred Tehničke škole "Mileva Marić Ajnštajn" u Novom Sadu, gde se održava javni čas. On je okupljenima poručio da žele „normalan život u normalnoj državi sa normalnim institucijama“.
11.10h javni cas kod STŠ Mileva Marić A. ...dleovi govor profesora Ivana Pivnickog #novisad pic.twitter.com/8Pvzz1ibCe
— zarko bogosavljevic (@zarkobns) January 10, 2025
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare