Beograd obara rekord u ceni nekretnina, a interesovanje za kupovinu stanova u prestonici ne jenjava. Međutim, kako svi gledaju da prođu što jeftinije - treba biti oprezan za odabirom lokacije. Pitali smo stručnjake koje lokacije u prestonici treba izbegavati i na šta treba obratiti pažnju pri odabiru lokacije za kupovinu stana.

Potrebno je biti izuzetno oprezan pri kupovini stanova u delovima grada u kojima inače postoji problem sa infrastrukturom, upozoravaju naši sagovornici agent za nekretnine Milić Đoković i Uroš Jovanović iz agencije “Art nekretnine”.

Đoković i Jovanović saglasni su da su to naselja preko Pančevačkog mosta – Borča, Ovča i Krnjača.

Foto: Shutterstock

Stanovi u ova tri naselja imaju isti problem, koji staje u jednu reč – kanalizacija.

Stanovnici naselja na levoj obali Dunava godinama muku muče sa kanalizacijom. Krnjača je svega nekoliko kilometara udaljena od centra glavnog grada, a ipak stanovnici ovog naselja decenijama žive uz zagađene kanale u koje se izlivaju otpadne vode, fekalije, septičke jame i smeće.

PROČITAJTE JOŠ

Milić Đoković za Nova.rs ističe da pri kupovini stana treba biti oprezan po svim pitanjima – od zemljišta na kome se nalazi zgrada, preko načina grejanja, pa do infrastrukture.

„Mi kao narod ne razmišljamo dovoljno unapred. Kupimo stan na leto, pa se zimi pokajemo što nismo kupili stan sa centralnim grejanjem. Treba voditi računa o svemu“, ispričao je Đoković.

On navodi da je problem naselja na levoj strani Dunava „stari problem“, ali da često građani nisu svesni razmera problema oko kanalizacije – dok se ne usele.

Naš sagovornik takođe priča da treba voditi računa o zemljištu, te savetuje kupce da proveravaju zemljište „starim trikom“: da gledaju da li je drveće okrenuto na istu stranu.

„To je jedan stari trik kojim se valja služiti, ako je drveće okrenuto svo na istu stranu, dakle zemljište nije kako treba“, ispričao je Đoković.

Kuća, stan, kupovina, cena, ključevi, nekretnina, cena kvadrata
Foto: Shutterstock

Uroš Jovanović za naš portal kaže da, kada je reč o naseljima u Beogradu koja se ne savetuju kupcima, jedino može da tvrdi za tri naselja na levoj obali Dunava.

„Krnjača, Ovča i Borča jedina su naselja koja globalno, u smislu cela naselja, imaju taj problem kanalizacije. Za ostatak prestonice, postoje određeni delovi naselja, neke zgrade, koje se ne savetuju, ali to su pojedinačni slučajevi i ne važe za kompletna naselja“, priča Jovanović.

Kako kaže, Krnjača je naselje koje je blizu centra grada, bliže od recimo Zemuna, te je negde očekivano da ono bude uređenije i da bude pogodno za kupovinu.

„Zbog nemanja kanalizacije, to, međutim, nije slučaj. O pitanju infrastrukture, posebno kanalizacije, obavezno treba voditi računa, to kasnije bude veliki problem“, rekao je naš sagovornik.

Bruska ulica Krnjača izlivanje kanalizacije Foto:FoNet/Marko Dragoslavić

Šta se dešava sa izgradnjom kanalizacije?

Kako je pre nekoliko meseci pisao Insajder, ishod dva tendera, koji bi trebalo da označe početak rešenja fekalnih voda u naseljima na levoj obali Dunava u Beogradu, nepoznat je i nakon više od godinu dana od njihovog raspisivanja. Naime, još prošle godine je grad raspisao dva tendera iz kredita Evropske investicione banke, i to za izgradnju kanalizacije i fabrike za preradu otpadnih voda.

U beogradskim naseljima na levoj obali Dunava živi više od 70 hiljada stanovnika. Za njih je kanalizacija prioritet. Za sve one koji žive na slivu Dunava prioritet je i fabrika za prečišćavanje voda. Bez ovih fabrika, ne samo u Bogradu, već u najvećem delu Srbije otpadne vode zavšavaju u rekama.

BONUS VIDEO Posle Slavije i na Dorćolu niče novih skoro petsto stanova: Idejom i rešenjem nisu svi zadovoljni

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare