Foto:Filip Krainčanić/Nova.rs/Dragan Mujan/Nova.rs/Shutterstock/Baloncici

U Beogradu postoji niz atraktivnih lokacija koje investitori ne žele iz različitih razloga. Među njima je i mesto u strogom centru Beograda gde se nalaze ruševine nekadašnjeg Generalštaba, koji je pretrpeo ozbiljna oštećenja tokom bombardovanja 1999. godine. Država čak priprema teren da ove dve parcele pokloni firmama povezanima sa Donaldom Trampom.

Vlada Srbije pripremila je zaključak kojim se usvaja tekst ugovora kojim će dvema firmama povezanim sa Donaldom Trampom biti poklonjene parcele na kojima se nalaze ruševine zgrada Generalštaba, nekadašnjeg kompleksa Sutjeska. Predviđeno je da se prvo te parcele daju u zakup na 99 godina bez naknade, a zatim da se to pravo zakupa pretvori u pravo svojine, takođe bez naknade.

Foto: Shutterstock/Baloncici

Trampov zet Džared Kušner objavio je render za projekat budućeg luksuznog kompleksa na mestu Generalštaba Vojske Srbije.

Iako je prošlo više od dve decenije od bombardovanja, u strogom centru grada, preko puta zgrade Vlade Srbije, i dalje su ruševine. Iako je država bila spremna da ih proda, investitori nisu bili dovoljno zainteresovani, jer bi morali da sagrade objekat koji će zadržati izgled nekadašnjeg kompleksa Sutjeska. Naime, taj kompleks je posle bombardovanja dobio status spomenika kulture.

Otuda valjda i spremnost vlasti da te parcele pokloni investitorima, u ovom slučaju američkim ofšor firmama „Kushner Realty“ i „Atlantic Incubation Partners“ LLC, iza kojih stoji rođak zeta Donalda Trampa, biznismena i bivšeg američkog predsednika.

O sudbini Generalštaba u medijima se govorilo i ranije. U tom kontekstu pominjao se Tramp, ali i šeik Ujedinjenih Arapskih Emirata Miuhamed bin Zajed, a spekulisalo se da će tu graditi luksuzni hotel.

Akva park u Bloku 44

Prostor između Gandijeve i Nehruove ulice na Novom Beogradu ostavljen je upražnjen posle izgradnje okolnih Blokova 70, 44 i 45.

Arhitekte i urbanisti su planirali da se ova lokacija u nekom trenutku aktivira nekim društvenim sadržajem, ali do početka dvehiljaditih nikakav projekat tu nije pokretan.

Napušteni objekti, napuštene zgrade
Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Malo je reći da je ova lokacija uz samo Savu atraktivna, pa nije ni čudo što je zapala za oko investitorima i to Valdimiru Jankoviću i košarkašu Žarku Paspalju koji su 2005. godine započeli sa investiranjem i gradnjom prvobitnog akva parka na površini od oko sedam hektara. Međutim, Paspalj se ubrzo povukao iz tog projekta, a radovi su prekinuti već 2006. godine.

Nakon toga, do 2007. godine, na istom projektu se smenjuje desetak različitih investitora, zaključno sa novosadskom kompanijom Genel, koja je nakon preuzimanja projekta takođe ubrzo napustila posao.

Grad Beograd je 2010. godine pokušao da povrati ovo zemljište ponovo pod svoje vlasništvo, ali se zbog komplikovane procedure to do sada nije dogodilo. Po tom projektu bilo je planirano da se izgradi 11 bazena, 21 tobogan različitih veličina, 6.500 kvadrata vodenih površina, najveći zatvoreni bazen u Evropi od 1.600 kvadrata i najviša „kamikaza“ tobogan u Evropi sa visinom od 20 metara.

Sada je to napušteno gradilište, na kom se, kako pričaju komšije, okupljaju narkomani i pacovi.

Zgrada EPS u Bloku 20

Nijedan investitor nije bio spreman da izdvoji bar 48.536.127 evra, koliko su EPS i Elektrodistribucija Srbije procenili da vredi poslovno-energetski kompleks u Bloku 20 u Novom Beogradu, odmah uz poslovni prostor beogradskog građevinskog preduzeća Rad koji je iz stečaja prodat Delta holdingu.

Napušteni objekti, napuštene zgrade
Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Unutar ove zgrade nalazi se (i funkcioniše) jedna od najvećih trafo-stanica u Beogradu 110/10 KV. Pre desetak godina počeli su radovi na podzemnim delovima objekta (garaže). Pored već izgrađenog objekta planirana je izgradnja novog 11-spratnog objekta koji bi trebalo da bude novo sedište EPS-a. Međutim, iako je pripremljena projektna dokumentacija i dobijene odgovarajuće dozvole za objekte površine 42.000 m2, od gradnje se (za sada) odustalo, pa je i dalje najmoćnije preduzeće u Srbiji raštrkano po gradu u nefunkcionalnim objektima.

Spekulisalo se da bi kupac mogao da bude Miroslav MIšković, čija kompanija je vlasnik gotovo svih objekata u okolini.

Hotel „Lika“, ugao Karađorđeve i Milana Bogićevića

Nedeljnik „Vreme“ pisao je o ovom zdanju koje nastaje u trenutku kada je u Beogradu 1992. godine trebalo da se održi Svetsko prvenstvo u košarci – grad je zato hteo nove hotele, pa je krajem osamdesetih GP Rad počeo da zida hotel „Lika“ na uglu Karađorđeve i Mihajla Bogićevića.

Napušteni objekti, napuštene zgrade
Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Od prvenstva nije bilo ništa, ali je ostala nezavršena zgrada. GP Rad je deo zgrade prodao, pa se i dalje vode sudski postupci oko toga šta kome pripada, a ni zgradu nije moguće oglasiti za prodaju.

Napušteno gradilište

O zgradi u Bulevaru Despota Stefana pisalo se i pričalo još pre skoro deset godina.

Napušteni objekti, napuštene zgrade
Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Nosilac posla bio je „Komgrap”. Ljudi su unapred dali pare i kupili kvadrate po sistemu „ključ u ruke”, a onda je sve stalo.

Neki od izvođača su nestali, neki ostali bez sredstava da završe gradnju, ispričao je tada jedan od zaposlenih.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar