Firma "Ventrade" iz Subotice našla se pod sankcijama Sjedinjenih Američkih Država zbog saradnje sa Rusijom. U pitanju je, inače, kompanija koja se bavi trgovinom na veliko, a za manje od godinu dana prodala je Rusima robu vredniju od pola milijarde evra, od kojih je većina pošiljki označena kao “visoko prioritetna”. A ovo nije prva firma koja se našla pod sankcijama zbog povezanosti sa Rusijom - neke od njih kaznile su SAD, a jednu Evropska unija.
Firma „Ventrade“ iz Subotice, dosad potpuno nepoznata srpskoj javnosti, našla se 30. oktobra na listi sankcija Kancelarije za kontrolu strane imovine Ministarstva finansija SAD zbog dovođenja u vezu sa kompanijom „Promsvyazradio“ iz Rusije.
U pitanju je inače kompanija koja je osnovana u aprilu 2022. godine, oko mesec i po dana od početka ruske invazije na Ukrajinu, a registrovana je za delatnost nespecijalizovane trgovine na veliko.
Vlasnik i direktor ove firme je Žolt Lajgut, mađarski državljanin. Inače, on je u julu prošle godine preuzeo vlasništvo i upravljačku funkciju od Renate Meznerič, takođe Marađrice, koja je osnovala preduzeće.
U prvoj godini rata u Ukrajini, 2022, ujedno i prvoj godini poslovanja, “Ventrade” je, uprkos tome što je broj zaposlenih, prema podacima iz finansijskog izveštaja – nula, od prodaje svojih proizvoda zaradio 56,3 miliona dinara, odnosno oko 480.000 evra, i to na inostranom tržištu.
Kada se oduzmu svi troškovi poslovanja, ovoj kompaniji je preostao čist profit od 592.000 dinara, što se može smatrati dobrim poslovnim uspehom, imajući u vidu da većina kompanija prvu godinu poslovanja završi u minusu.
Ipak, već naredne godine, ova firma ušla u blokadu, u kojoj se nalazi do danas, a iznos blokade na dan 31. oktobra 2024. iznosi 2,7 miliona dinara, odnosno oko 23.000 evra.
Sedište ove firme registrovano je u stanu od 43 kvadrata u zgradi u Subotici. Interesantno, na istoj adresi, u istom stanu, registrovana je još jedna firma koja se bavi trgovinom na veliko, a takođe je u vlasništvu Mađara – „Aquashop ser“.
Prema podacima komericijalne baze sa detaljima o međunarodnoj trgovini Sinoimex, koje je analizirao Radio Slobodna Evropa, “Ventrade” je u periodu od septembra 2022. do juna 2023. godine prodao robu u vrednosti od oko 529.000 evra kompaniji ruskoj kompaniji „Promsvyazradio“. Roba je, piše RSE, reeksportovana za Rusiju preko Nemačke u vrednosti od oko 310.000 evra, zatim Malezije vrednosti od oko 183.000 evra i u ukupnoj vrednosti od 35.000 evra u pošiljkama iz Austrije, Kine i Meksika.
Od ukupno 26 pošiljki u Rusiju, 15 njih je roba koja se nalazi na „High-priority“, odnosno listi visokorizičnih proizvoda i nalazi se pod sankcijama koje su SAD i Evropska unija uveli Rusiji.
Tokom poslednje dve godine, više od 4.000 firmi i pojedinaca sankcionisani su zbog veza sa Rusijom, a na listi “nepoželjnih” u SAD našle su se još četiri firme iz Srbije.
Pored “Ventrade”, to su “Kominvex”, “Soha info”, “Goodforwardin”, i “TR industries” .
“Kominvex” je iz Srbije izvezao robu i opremu vrednu na desetine miliona dolara ruskim elektronskim kompanijama, a zbog toga se, pored same firme, na listi sankcija napo i njen vlasnik i direktor Marko Svorcan.
“Soha info” i njen vlasnik Dragan Dragaš sankcionisani su zbog izvoza robe dvostruke namene, dok se za kompaniju „Goodforwarding” navodi da je obavila stotine isporuka ka Rusiji uključujući i elektronsku robu neophodnu za proizvodnju projektila, dronova i municije.
Sankcionisana je i „Kompanija za istraživanje i razvoj TR Industries (TR Industries)“ koja je specijalizovana za razvoj elektronske radio opreme, obaveštajnih optoelektronskih sistema i navigacionih sistema.
U paketu sankcija EU takođe se našla kompanija “Conex” koja se bavi “konsultantskim aktivnostima u vezi sa poslovanjem i ostalim upravljanjem”. Na spisku spornih kompanija ona se našla zbog “pomoći u ratnim naporima Rusije”.
BONUS VIDEO Vučić: Srbija podržava teritorijalni integritet Ukrajine, ali neće uvesti sankcije Rusiji