Poskupljenje, koliko košta ručak, grafika
Grafika: Slađana Đermanović/Nova.rs

U periodu od maja 2021. pa do maja ove godine, gotovo svi prehrambeni proizvodi su poskupeli. Tako potrošači hleb plaćaju 22,5 odsto skuplje, a ni meso ni krompir nisu ostali imuni na poskupljenja – sada ih plaćamo 22, odnosno 28,5 odsto više nego prethodne godine u ovo vreme. Sve to se nalazi na meniju prosečne srpske porodice, pa možemo da zaključimo da je prosečan ručak za godinu dana poskupeo oko 25 posto.

Kada je u pitanju ulje, koje mnogi potrošači koriste u pripremi gotovo svakog obroka, pre tačno godinu dana koštalo je oko 170 dinara. Sada litar ulja kupci plaćaju oko 200 dinara, i to za najjeftiniju marku, dok su sve ostale skuplje. Dakle, ulje je u periodu od maja 2021. do maja 2022. godine poskupelo za 17,65 odsto.

Jedan od prehrambenih proizvoda čije poskupljenje najviše potresa potrošače u Srbiji jeste meso. Ukoliko odlučite da za ručak ispečete celo pile, to će vas koštati 340 dinara, za razliku od 300 dinara koliko ste ga plaćali pre godinu dana. Prema podacima Republičkom zavodu za statistiku, ova vrsta mesa skuplja je za 13,33 odsto.

Porodični ručak Foto:Natalia Lyubina / Alamy / Alamy / Profimedia

Ukoliko se, ipak, odlučite na svinjsko meso, recimo krmenadlu, platićete još više. U odnosu na maj prošle godine, kilogram ovog mesa poskupelo je za 100 dinara, odnosno 22,22 odsto – umesto 450, potrošači sada plaćaju 550 dinara.

Ako ipak preferirate ribu, ni tu nećete proći bez izdvajanja više novca nego pre godinu dana. Primera radi, kilogram šarana u beogradskim marketima košta u proseku 550 dinara. Prema podacima RZS, njegova cena je prošlog maja iznosila 480 dinara – dakle 14,58 odsto jeftinije.

Omiljeni prilog mnogim građanima Srbije, krompir, takođe je podlegao poskupljenjima, te sada kilogram ovog povrća košta 90 dinara, dok je prošle godine njegova cena iznosila 70 – što znači da je sada za 28,57 odsto skuplji.

Ako jedete hleb, onda ćete veknu najjeftinijeg belog „Sava“ hleba platiti 49 dinara, dok ste pre godinu dana mogli da ga pronađete i za 40. Čak je i ova, osnovna životna namirnica, skuplja za 22,5 odsto.

Foto:shutterstock

Jedini proizvodi koje konzumiramo svakodnevno a da nisu poskupeli jesu sveže povrće – zelena salata i krastavac. Zelena salata je pre tačno godinu dana koštala 300 dinara, dok je sada 200, odnosno za 33,33 odsto jeftinije. Isti je slučaj I sa krastavcem, koji je jeftiniji za 16,67 odsto – umesto nekadašnjih 180, sada u proseku košta 150 dinara.

Za kraj, ako odlučite da nakon ručka popijete kafu, 200 grama turske platićete 230 dinara, što je za 15 odsto više u odnosu na prošlogodišnju cenu koja je iznosila u proseku 200 dinara.

BONUS VIDEO Anketa – Pitali smo građane šta im najteže pada od poskupljenja

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare