Profesor Fakultetu za ekonomiju, finansije i administraciju (FEFA) Goran Radosavljević kaže da nema mesta za strah i paniku kada je gorivo u pitanju i ne treba da pravimo rezerve.
„Uverili smo se i kada je korona počela da pravljenje rezervi nije bilo opravdano“, kaže on.
Ističe da je ljudima koji su preživeli iskustva iz devedesetih i korone malo potrbno da se „potpale“ i krenu da kupuju.
„Imao sam iskustva iz supermarketa nije moglo da se uđe. Nije dobro da se širi panika, ima nafte na svetskom tržištu, ne bih previše paničio, siguran sam da će biti derivata. Potrebno je da vlast, ali i potrošači ne šire paniku“, kaže Radosavljević.
Kaže da je sa ovom cenom nafte na svetskom tržištu, a ocekuje se da će rasti, realna cena je blizu 200 dinara, piše N1.
„Kada je cena smanjena, cena na svetskom tržištu je bila oko 91 dolar, sada je 111-112 dolara, posle odmrzavanja će doći do rasta cena. Rusija plasira 10 odsto sirove nafte, ako dođe do prestanka izvoza jako je neizvesno da će neko moći da popuni tu količinu. OPEK je izjvaio da neće provećavati proizvodnju, što ne doprinosi stabilizaciji cena. Ukoliko dođe do potpunog prekida, pitanje je dokle bi rast cena mogao da ide“, kazao je.
Dodaje da kod kompanija u Srbiji postoje određene rezerve.
„Imamo sirove nafte za dva meseca, to je jako malo, u Evropi je to nekih šest meseci. U roku od dva meseca, ako budemo imali poteškoća da dođemo do nafte, možemo da ostanemo bez nafte, ali ne očekujemo da će to da se desi“, ocenio je Goran Radosavljević.
Bonus video – Velika gužva na mirijevskoj benzinskoj pumpi
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Facebook
Twitter
Instagram