Oko 8.000 ljudi dobilo je pred Novu godinu od Poreske uprave čestitku u vidu poreskog rešenja za porez na dohodak ostvaren 2017. godine. Ovo se donosi uglavnom na ljude koji su radili preko interneta za strane poslodavce i primali novac na devizne račune, takozvane frilensere, ali su se na meti poreznika našli i oni koji su privremeno radili u inostranstvu.
Pomorci, radnici na brodovima, od kapetana do animatora i sobarica na kruzerima, radnici na naftnim bušotinama, radnici u fabrikama ribe na Aljasci… dobili su rešenja za plaćanje poreza i u nekim slučajevima i doprinosa u iznosima većim od 10.000 evra.
U subotu su frilenseri protestovali ispred Vlade Srbije tražeći da država povuče rešenja za 2017. godinu kao i da obeća da ih neće slati ni za 2018, 2019. i 2020. godinu s obzirom da tada ni sama poreska uprava nije ni na koji način dala do znanja da moraju da prijave i plate porez.
Miran Pogačar, predsednik Udruženja radnika na internetu, kaže za Danas da nisu imali nikakav zvaničan kontakt sa državom nakon protesta, ali da su pozvali frilensere da ne plaćaju prvu ratu duga koja dospeva 17. februara.
„Pozvali smo sve da tu ratu ne plate, jer ako je plate to znači da su priznali dug. Osim toga, ako niko od nas ne plati to će biti jasno izražavanje neslaganja i predstavljaće pritisak na poreske vlasti. Doduše mi se nadamo da ćemo do tada već postići sporazum sa Ministarstvom finansija“, istakao je Pogačar dodajući da onima koji ne plate ne prete izvršitelji ili kamate na ceo dug, već samo na tu ratu koju nisu platili.
On objašnjava da traže da se ne dostavljaju rešenja do 2021. godine jer je tek tada doneto prelazno rešenje i tada su svi postali svesni da imaju poresku obavezu.
„Po trenutnom rešenju imamo dva modela plaćanja obaveza. Po prvom neoporezivi iznos je 32.000 i tražimo da se uskladi sa miminalnom zaradom koja je oko 40.000 dinara. Po drugom modelu neoporezivo je 19.300 dinara, a mi tražimo da se uskladi sa neoporezivim iznosom plate od 21.000 dinara, kao i da se priznaju normirani troškovi od 43.000 umesto 34.000 dinara. To je efektivno smanjenje nameta od oko četiri odsto i to nije nikakvo drastično smanjenje“, objašnjava Pogačar.
Kada se odbije neoporezivi deo frilenseri moraju da plate porez na dohodak od 20 odsto, 25,5 odsto doprinos za PIO i 10,3 odsto doprinos za zdravstveno osiguranje.
Oni su na protestu zahtevali i da se u novom zakonu koji reguliše poreske obaveze frilensera još smanje nameti, kao i da se omogući trudničko i porodiljsko bolovanje.
„Država to može da omogući i to je u skladu sa nacionalnom politikom da zadrže mlade ovde i da ih stimulišu da imaju decu“, napominje predsednik ovog Udruženja.
Država je po rečima frilensera i brodara, poslala rešenja svima koji su imali uplate veće od 1.000 evra bez udubljivanja po kom su osnovu pare legle.
Ceo tekst možete da pročitate na sajtu lista Danas
BONUS VIDEO: I pomorci koji rade u inostranstvu dobili rešenja o plaćanju poreza u Srbiji