Foto: N1

Država je izdvojila 1,2 milijarde dinara kao direktnu pomoć za gradske hotele kako bi održala njihovo poslovanje i očuvala zaposlenost u tom sektoru, a najveći deo tih sredstava preusmeren je od 400.000 vaučera koji neće biti podeljeni zbog manjka interesovanja, rekao je danas ministar turizma, trgovine i telekomunikacija Rasim Ljajić.

Ministar je naveo da će ostatak sredstava za tu sektorsku pomoć biti izdvojen iz tekuće budžetske rezerve.

Ljajić je gostujući na TV Pink istakao da je uslov za dobijanje 350 evra po ležaju i 150 evra po sobi da hotelijeri ne otpuste više od 10 odsto ranika do kraja godine.

Objasnio je da to praktično znači da ukoliko hotelijer prijavi da ima 10 jednokrevetnih soba, dobiće 500 evra po sobi, odnosno ukupno 5.000 evra bespovratne pomoći.

Ljajić je rekao da očekuje isplatu sredstava „najkasnije do početka oktobra“

„U narednih deset dana biti raspisan poziv (za program)… To će im (hotelima) pomoći da održe glavu iznad vode i da očuvamo zaposlenost u hotelskoj industriji, s obzirom da je (ako prime pomoć) zabranjeno otpuštanje više od deset odsto zaposlenih do kraja godine“, rekao je Ljajić.

Naveo je da njegovo ministarstvo već prima pozive ugostitelja iz drugih mesta koja nisu obuhvaćena novim merama, ali da je teško „dobro, pravilno i do tačnina targetovati“ kome je ona najpotrebnija.

„Ovo je najbolje što smo sa sredstvima koje imamo mogli da uradimo“, dodao je Ljajić.

Pročitajte još:

Pravo na pomoć ima 280 hotela u 27 gradova Srbije, rekao je Ljajić i dodao da će Ministarstvo turizma za desetak dana objaviti javni poziv kojim će kriterijumi za dobijanje pomoći biti jasnije definisani.

Gradski hotelijeri taj novac mogu očekivati, kaže Ljajić, krajem septembra, a najkasnije početkom oktobra.

S obzirom da su zahvaljujući domaćem turizmu u planinskim i banjskim mestima i na selima smanjeni gubici, te će ugostitelji u tim mestima moći da „opstanu“, s druge strane gradski hoteli zavise od stranih turista i zato im je bila potrebna pomoć države, ukazao je ministar.

Bez obzira na veliki broj domaćih turista po banjskim i planinskim centrima krajnji ishod u turizmu neće biti pozitivan zbog manjka stranih gostiju, ističe Ljajić.

„Jedina pozitivna stvar u ovom moru loših vesti kada govorimo o turizmu jeste ekspanzija manje vidljivih turističkih destinacija u zemlji i nadam se da će taj model razvoja turizma biti nastavljen i nakon pandemije“, rekao je Ljajić.

Govoreći o zimskoj sezoni, ministar kaže da je ona još uvek neizvesna zbog epidemiološke situacije, ali se očekuje da će biti sprovedena i da će imati zavidan broj gostiju kako bi se gubici u turizmu smanjili.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar