Foto:Filip Krainčanić/Nova.rs/Amir Hamzagić/Nova.rs/KARIM SAHIB / AFP / Profimedia/A.K./ATAImages/Antonio Ahel/ATAImages/privatna arhiva

Svaka država ima luksuzne rezidencije i vile, koje joj služe za boravak najznačajnijih funkcionera dok su na funkciji, kao i smeštaj diplomatskih predstavništva stranih zemalja. I to nije ništa neuobičajeno. Međutim, u Srbiji je deo tih nekretnina pod poprilično nejasnim, ali za kupce izuzetno povoljnim uslovima, prešao u ruke privatnih lica, koja su, kao po pravilu, najčešće bila deo vlasti ili bliska njoj. Tako se u nekada državnim vilama baškare nekadašnji funkcioneri, ali i kontroverzni trgovci oružje, kumovi ili prijatelji predsednika.

Tekst Nova.rs o tome da je nekadašnji funkcioner socijalista i novi v.d. direktora “Pošte Srbije” Zoran Baki Anđelković, vlasnik vile u Beogradskog bataljona na Čukarici, koju je otkupio od države tokom devedesetih godina izazavao je burne reakcije čitalaca našeg portala i javnosti, ali i podsetio na druge slučajeve državnih funkcionera ili biznismena bliskih vlasti, koji su se skućili uz pomoć države.

Foto:Amir Hamzagić/Nova.rs

Na sličan način je do luksuzne nekretnine došao i Nikola Petrović, biznismen i kum predsednika Srbije Aleksandra Vučića. On u vreme dok je bio direktor državne kompanije “Elektromreže Srbije” iznajmljivao luksuznu državnu vilu u Košutnjaku od DIPOS-a, državnog preduzeća koje daje u zakup nepokretnosti u svojini Srbije. Kako je pisao KRIK, Petrovićeva mesečna plata, u to vreme, iznosila je u proseku oko 1.700 evra, a gotovo celu je morao da potroši na kiriju, koja je bila oko 1.600 evra.

Foto: Vesna Lalić; Nikola Petrović

Kada je DIPOS najavio prodaju te vile, spekulisalo se da će kupac biti upravo Vučićev kum, ali je on to tada negirao. DIPOS je, kako je objavio KRIK, vilu u elitnom delu Košutnjaka od 182 kvadrata, ponudio na prodaju po ceni od oko 312.000 evra. Nikola Petrović nije dostavio ponudu za kupovinu, već je vila na kraju prodata Mladenu Vukoviću, vlasniku jedne marketinške agencije.

Međutim, mesec dana kasnije, Petrovićeva supruga otkupila je vilu od Vukovića. Pored ovog objekta u Košutnjaku, Petrović je vlasnik i zdanja na Dedinju koje je izgradio na parceli od 22 ara.

Trgovac oružjem kupio dve državne vile

Petrovićev komšija na Dedinju kontroverzni trgovac oružjem Slobodan Tešić takođe je došao u posed državne vile.

I on je prethodno iznajmljivao vilu od DIPOS-a, a neposredno uoči oglašavanja prodaje, produžio je ugovor o iznajmljivanju do 2043. godine, pa je u startu bio u prednosti. U slučaju da je neko drugi kupio vilu dobio bi Tešića za podstanara sve do 2043. godine.

Foto:Googlemaps

Luksuzna vila nalazi se u Maglajskoj ulici, a nije poznato koliko je Tešić platio. U oglasu koji je objavio DIPOS, navedeno je da se objekat prodaje po početnoj ceni od 4,47 miliona evra.

Ovaj trgovac oružjem, koji je godinama pod sankcijama SAD, pazario je i vilu u Mihaila Mike Jankovića. Kako je svojevremeno rečeno Nova.rs u Republičkoj direkciji za imovinu Tešić je objekat u Mihaila Mike Jankovića platio 2.510.000 evra, što je 2.372 evra više u odnosu na početnu cenu.

Elitno zdanje za prijatelja iz Emirata

Državna vila u Užičkoj ulici broj na Dedinju prodata je firmi „ANH Holding Limited“, u vlasništvu Muhameda Alabara. Ovaj arapski milijarder poznat je kao jedan od investitora projekta “Beograd na vodi”, ali i kao čovek koga je Aleksandar Vučić u više javnih obraćanja nazivao “svojim prijateljem”.

Muhamed Alabar
Muhamed Alabar Foto: KARIM SAHIB / AFP / Profimedia

Savet za borbu protiv korupcije je Vladi 2015. godine, kako je tada preneo nedeljnik Vreme, dostavio Izveštaj o davanju u zakup nepokretnosti u javnoj svojini i ukazao na brojne nepravilnosti, bilo da je u pitanju davanje u zakup objekata ili da je reč o prodaji.

Analizirajući višedecenijskog gazdovanje državnom imovinom, Savet je zaključio da je znatan broj državnih vila u periodu Miloševićeve vladavine prodat odabranim pojedincima iz vlasti pod sumnjivim okolnostima, na način kojim je oštećen fond nepokretnosti u javnoj svojini.

Imovinska akrobacija Živadina Jovanovića

Kao jedan od očiglednih primera zloupotreba Savet tada navodi slučaj Živadina Jovanovića, bivšeg ministra za inostrane poslove. Jovanović je u proleće 1998. iz svog trosobnog stana prešao u vilu od 374 kvadrata u Ulici generala Save Grujića, koja je izuzeta iz Fonda “Diposa” i predata Jovanoviću. Nakon dva meseca mu je dostavljena ponuda da otkupi garažu, ali ne i vile, da bi ubrzo Ministarstvo finansija odobrilo preduzeću „Novograp“ iz Novog Sada da zameni vilu u Čakorskoj čiji je vlasnik, sa Jovanovićem za vilu u Save Grujića, iako on nije vlasnik iste.

Foto:A.K./ATAImages

Prema podacima saveta Jovanović je čak dobio i nadoknadu zbog razlike u vrednosti nepokretnosti. Bivši šef jugoslovenske diplomatije je, kako se navodi u izveštaju Saveta, dobio pravo da se upiše kao vlasnik vile u Čakorskoj, stekao vilu i iznos od 610.000,00 tadašnjih dinara na ime „razlike u vrednosti“. Za izdvajanje iz fonda Diposa je naravno trebala saglasnost Saveznog ministarstva za inostrane poslove gde je Jovanović bio ministar.

Vile za Bojića, Lilića, Stanišića i Kertesa

Kako je svojevremeno pisao nedeljnik “Vreme”  iz fonda Diplomatskog stambenog preduzeća od oktobra 1996. do decembra 2000. nestalo više desetina vila koje su prešle u privatne ruke. Nedeljnik navodi da je nekadašnji funkcioner socijalista i jedan od ključnih Miloševićevih bankara Zlatan Peručić postao vlasnik vile u Maglajskoj, a da se u komšiluku u nekadašnoj diplomatskoj vili skućio ministar zdravlja iz Miloševićevog doba dr Milovan Bojić.

Foto:TANJUG/ SAVA RADOVANOVIĆ

TV B92 je, kako je prenelo Vreme, svojevremeno objavila da je nekadašnji predsednik Jugoslavije Zoran Lilić zamenio dva stana u Beogradu od 70 i 20 kvadratnog metra, da bi dobio vilu od 309 kvadrata u ulici Vasilija Gaćeše. Lilić je tvrdio da je ostatak kvadrature uredno doplatio.

Zoran Lilić Foto:Antonio Ahel/ATAImages

Prema istim izvorima, u istoj ulici je do malo veće vile iz istog diplomatskog fonda došao nekadašnji načelnik DB, a kasnije haški optuženik, Jovica Stanišić, dok se bivši direktor Savezne uprave carina Mihalj Kertes smestio u Beogradskog bataljona, na Čukarici, gde se takođe u vreme devedesetih skućio već pomenuti Zoran Anđelković.

Savet je te 2015. godine u vrlo obimnoj analizi utvrdio da organi vlasti ne postupaju savesno prema javnoj svojini i da ne postoji kompletna i ažurna evidencija imovine u javnoj svojini kao i o njenim korisnicima.

Iako je „DIPOS“ u javnost izašao sa podatkom da potražuje pola miliona evra od zakupaca, Savet je utvrdio da je cifra znatno veća. S obzirom na zatečeno stanje, Savet je čak predložio i gašenje „DIPOS“, kao i da se davanje u zakup nepokretnosti diplomatsko-konzularnim predstavništvima posebno zakonski reguliše.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare