Nekadašnji gigant u mesnoj industriji “Mitros” iz Sremske Mitrovice, sada u vlasništvu austrijskog holdinga Gierlinger, gasi svoju proizvodnju. Fabriku “Mitros” koja je bila u stečaju, 2015. godine kupila je ta austrijska kompanija za 800.000 evra i dobila subvenciju države od 5,8 miliona evra. Svečanom otvaranju obnovljenih pogona 2016. godine, uz nove vlasnike, prisustvovao je Aleksandar Vučić, tada premijer i gradonačelnik Sremske Mitrovice Branislav Nedimović, kasnije ministar poljoprivrede. Hvalospevi o velikom uspehu nisu izostali ni sa jedne, ni sa druge strane. Međutim, ova investicija srušila se posle samo sedam godina.

Menadžment Mitrosa obavestio je radnike da je doneo “tešku odluku” i da gasi proizvodnju. A, pre samo sedam godina, na svečanom otvaranju austrijski Gierlinger najavljen je kao “investicija budućnosti”.

Aleksandar Vučić, tada premijer Srbije, rekao je da je Mitros “klasična priča o neuspeloj privatizaciji i ponovnom uzdizanju privrede” i ponosno izjavo da je Srbija pomogla sa 5,8 miliona evra za zapošljavanje 300 radnika i sklapanje ugovora sa 700 poljoprivrednika za otkup mesa.

Foto: INGO WAGNER / AFP / Profimedia

Na otvaranju je poručio i da bi Vojvodina “uz primenu savremenih tehnologija mogla da hrani pola Evrope”.

Novi vlasnik fabrike Joahn Girlinger, iz pozicije partnera, najavio je da će Mitros biti rentabilno preduzeće i te svoje reči potvrdio obećanjem “da neće nestati iz Srbije”, što sa ove distance otvara mnoga pitanja.

“Samo da znate da ne želimo strpati novce u džepove i pobeći, već želimo to što zaradimo dalje da investiramo”, svečano je obećao Girlinger.

Sada iz fabrike Mitros duvaju drugačiji “ivesticioni vetrovi”.

Vlasnici i uprava preduzeća obaveštavaju radnike da gase proizvodnju, ali ne navode konkretne razloge, već samo da je ta odluka doneta na “osnovu detaljne analize poslovanja”.

U šturom saopštenju “mole javnost za strpljenje”, te dodaju da im je primarno da budu “pravični prema zaposlenima”, kao i da se “proces odvija u skladu sa zakonom da se prava radnika u potpunosti ostvare”.

Ipak i ovakva briga poslodavca, ne može da pokrije činjenicu da će oko 400 radnika ostati bez posla.

Kako su Austrijanci “osvojili” Mitros

Fabrika mesa “Mitros” osnovana je još 50-tih godina prošlog veka i dugo je važila za jednog od lidera u klaničnoj industriji SFRJ. Ovaj gigant iz Sremske Mitrovice u najsjajnijim danima zapošljavao je oko 1.250 radnika.

Foto:EPA-EFE/MARWAN ALI

Posle ratova 90-tih i tranzicionog perioda, industrija prerade mesa počela je da propada, a fabrika je privatizovana 2005. godine. Tada je vlasništvo preuzela kompanija Svislajon Takovo, ali ni to nije potrajalo.

Mitros je četiri godine kasnije, 2009. otišao u stečaj, a u tom trenutku imao je 150 zaposlenih.

Fabrika je tavorila u stečaju punih šest godina, bile su organizovane i tri neuspele prodaje, a na četvrtoj se pojavila austrijska kompanija Gierlinger.

Odbor poverilaca Mitrosa je u januaru 2015. godine prihvatio ponudu od 800.000 evra koju je dao Girlinger, a mediji su tada pisali da je Mitros “otišao upola cene”.

Svečano otvaranje obnovljenih pogona organizovano je u aprilu 2016. a novi austrijski vlasnici tada su izjavili da su u tehnologiju i izgradnju novih objekata uložili 20 miliona evra.

Foto: BETAPHOTO/MILOS MISKOV

Tadašnji premijer Aleksandar Vučić, najavio je da će, uz već datu pomoć od 5,8 miliona evra, “država pomoći izvoz proizvoda u Kinu i Rusku Federaciju”.

Umesto izvoza, Srbija uvozi meso

Specijalizovani portal za agroekonomiju agrosmart.net u svojoj analizi o zatvaranju Mitrosa, istakao je da već godinama nema izvoza mesa iz Srbije.

Ovo su potkrepili podatkom da se u Srbiji za Afričku kugu svinja znalo još 2019., ali da država nije na vreme reagovala. Naveli su i da je u Srbiji iste godine ukinuta vakcinacija svinja protiv klasične svinjske kuge, te da od te godine iz Srbije “nije otišao ni gram mesa u EU”.

“Samo za prvih sedam meseci ove 2023. godine uvezeno je oko 18.000 tona svinjskog mesa. Procena analitičara je da u Srbiju iz uvoza stiže oko 50.000 tona mesa godišnje. Vlada Srbije je za ovu godinu odobrila ukupan uvoz oko 500.000 prasića. To neće doprineti oporavku stočarstva, već će otići u potrošnju. Stočarstvo je devastirano”, piše agrosmart.net.

Koji su još strani investitori uzeli pare i otišli

Mitros nije jedini, a nije ni prvi, koji je od države dobio subvencije za zapošljavanje, pa zakatančio fabriku. Na hiljade radnika ostalo je bez posla, a isparili su i milioni evra državnog novca.

Aleksandar Vučić Foto:TANJUG/ ZORAN ZESTIC/

Tokom jula ove godine pogone je zatvorila turska tekstilna industrija Džinsi u Leskovcu. Nemačka Fabrika Gruner u Vlasotincu ovog leta je otpustila preko 200 radnika, a u Vranju je 2021. italijanski Geoks zatvorio fabriku i bez posla ostavio 1.200 radnika.

Proizvodnju je ugasila i fabrika “Šinvon” u Nišu, sestrinska firma južnokorejske “Jure”.

Bez posla su ostali i radnici turske tekstilne kompanije “Berteks” iz Kragujevca, fabrike koja je takođe bila korisnik državnih subvencija.

Kraljevo fabrika Leoni
Fabrika Leoni u Kraljevu Foto:TANJUG/TARA RADOVANOVIC

Država je davala ogromna podsticajna sredstva mnogim stranim investitorima, ali sve češće čujemo svedočenja radnika iz tih fabrika o lošim uslovima za rad, neisplaćenim zaradama, pretnjama otkazima, pa je po svemu sudeći pitanje ko će sledeći zatvoriti proizvodnju i napustiti Srbiju.

BONUS VIDEO: Afrička kuga preti Srbiji – ima li razloga za brigu

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare