Porezi i doprinosi stvaraju muke i radnicima i poslodavcima. Radnicima u ugovoru o zapošljavanju najčešće piše iznos bruto plate (sa porezima i doprinosima), a cifra koja im na kraju legne na račun znatno je manja od toga. Sa druge strane, poslodavci za svakog radnika imaju po nekoliko desetina hiljada dinara troškova za obaveze prema državi. Zbog toga smo izračunali koliko se od plate "gubi" na ime poreza i doprinosa za minimalac, koliko za najčešću, a koliko za prosečnu platu u Srbiji.

Zaposlene najčešće ne zanima kolika im je bruto, odnosno plata sa uračunatim porezima i doprinosima – bitnije im je koliko će im novca tačno leći na račun za jedan mesec rada. S obzirom na to da se u srpskom zakonodavstvu pod zaradom podrazumeva upravo bruto iznos, te je uobičajena praksa da se on nalazi u ugovorima o radu – ta suma deluje mnogo primamljivije od one koju zapravo dobijamo kao platu. Ipak, na muci su i poslodavci koji moraju da računaju koliko će nameta platiti državi za svaku zaradu koju isplaćuju radnicima.

Foto: Shutterstock

Inače, porez na zarade iznosi 10 odsto.

Što se tiče doprinosa, za penzijsko i invalidsko osiguranje oni iznose 14 odsto na teret zaposlenog, odnosno 12 na teret poslodavca, 5,15 odsto za zdravstveno osiguranje i 0,75 za slučaj nezaposlenosti.

Minimalac

Minimalna zarada u Srbiji iznosi oko 40.000 dinara.

PROČITAJTE JOŠ

Za radnika kojem na račun leže upravo ovaj iznos, poslodavac zapravo izdvaja skoro 15.000 dinara više. U taj iznos staju doprinosi za PIO od 7.683 dinara, kao i za zdravstveno od 2.826 i za slučaj nezaposlenosti – još 412 dinara. Na preostali iznos se računa porez na zarade koji je, u ovom primeru, 3.958 dinara. Dakle, za 40.000 “čiste” plate, kada se dodaju porezi i doprinosi, dolazi se do iznosa od 54.879 dinara.

Medijana

Medijana je plata koju zarađuje pola radnika u Srbiji, a u januaru je ona iznosila 62.964 dinara.

To u praksi znači da je 50 odsto zaposlenih u našoj zemlji ostvarilo zaradu do tog iznosa.

.

Što se troškova za poreze i doprinose kada je ova zarada u pitanju tiče, prvi su doprinosi za PIO, koji su u ovom slučaju 12.269 dinara. Doprinosi za zdravstvo će u ovom primeru iznositi 4.513, a za osiguranje u slučaju nezapsoslenosti još 657 dinara.

Poslednji trošak je porez na zaradu zaposlenog, koji će se računati na osnovicu dobijenu kada kada se na neto platu dodaju doprinosi, a iznosiče oko 7.234 dinara.

Dakle, na najčešću zaradu u Srbiji, iznos sa porezima i doprinosima je 87.638 dinara.

Prosečna plata

Prosečna srpska plata u januaru, od kada postoje najsvežiji podaci, iznosila je 84.227 dinara.

Foto: Shutterstock

Ipak, ukupan iznos koji će poslodavac morati da isplati znatno je viši.

Tako je iznos doprinosa za PIO u ovom slučaju oko 16.516 dinara, dok se zdravstvo plaća oko 6.075.

Doprinosi za slučaj nezaposlenosti biće 885 dinara.

Foto: Shutterstock

Na tako dobijenu osnovicu plaća se porez od 10.267 dinara.

Dakle, bruto plata u ovom slučaju iznosiće oko 117.970 dinara.

BONUS VIDEO Medijalna je stvarna plata u Srbiji