Nemačku fabriku Gruner koja ima pogone u Vlasotincu, predsednik Srbije Aleksandar Vučić predstavio je kao nešto dobro za celu državu, a prilikom otvaranja poslednjeg, četvrtog pogona, rekao je da će tu biti zaposleno još 200 novih radnika. Zaboravio je, izgleda, da kaže da to neće biti novi radnici, već samo premešteni sa drugih pogona. On koji se oglašava o svemu i svačemu, zaboravio je i da odreaguje na činjenicu da je, samo nekoliko meseci nakon otvaranja novog pogona, u toku masovno otpuštanje radnika. Jedna od njih je Brankica Mitrovska, koja je nakon tri godine ostala bez posla. Način na koji joj je otkaz uručen je posebno bezobrazan i bezobziran.
Brankica je u Gruneru počela da radi davno pre pompeznog otvaranja najnovijeg pogona – pre tri godine.
Međutim, ugovor na neodređeno vreme dobila je tek u oktobru prošle godine, pre Vučićeve posete.
“Ne samo ja, skoro 200 radnika je tada dobilo taj ugovor na neodređeno. Bio je dogovor da zaposle 200 novih radnika, ali oni su samo prebacili radnike iz drugih pogona, davali ugovore na neodređeno, samo da bi mogli da kažu da su zaposlili dovoljno ljud ”, priča Brankica za portal Nova.rs.
Inače, zapošljavanje 200 novih radnika jedna je od obaveza fabrike, koja je zapravo navedena u ugovoru koji je Gruner potpisao sa opštinom Vlasotince.
Naime, oni su, pored državnih subvencija od 3,2 miliona evra, dobili i zemljište od opštine. Uslov koji su dobili je da, pored novih radnika, nikoga ne smeju da otpuste u roku od pet godina.
Brankica je upravo jedna od radnika koja je skoro ostala bez posla, zajedno sa velikim brojem drugih kolega. U prvoj turi, otpušteno je 40 radnika, a među njima i naša sagovornica.
Njih je pozvala sekretarica, dala im papire koje treba da potpišu. Kada su, sada već bivši, radnici istupili i u medijima ispričali svoje priče, na oglasnoj tabli fabrike istaknuto je obaveštenje da će svima njima biti isplaćene stimulativne otpremnine.
“Mi nismo znali ni o čemu se tu radi, kakve su to otpremnine, pa smo mi zvali ekonomistu koji takođe nije znao po kom osnovu će nama te otpremnine biti isplaćene. Mi do danas nismo pozvani da potpišemo bilo kakav dokument o otpremninama, a rečeno nam je da moramo”, priča nam Brankica.
Kako dalje kaže naša sagovornica, otpušteni radnici nisu imali prava ni na šta.
“Gde je tu zakon, gde je država?”, pita se naša sagovornica.
Ono što nikome, pa ni Brankici nije jasno je na osnovu čega se odlučuje ko ostaje bez posla. Ona kaže da postoje žene koje su u Gruneru radile od samog osnivanja 2007. godine, pa su ipak dobile otkaz. A sam način na koji su ovi radnici otpušteni je, ako ništa drugo, neprofesionalan.
“Rekli su mi da se javim sekretarici, ja sam otišla, a žena mi daje papire i kaže ‘Potpiši ovo, molim te’. Mi smo inače stalno nešto potpisvali, obuke neke uglavnom. Kad sam potpisala, ona tad kreće priču kako im je žao, kako je smanjen obim posla i vi ste onda u šoku – ne znate ni šta da kažete, ni šta da pitate. Sutradan sam ponovo otišla kod sekretarice i pitala je zašto mi nije rekla da je to što potpisujem otkaz, njena je dužnost da mi kaže šta treba da potpišem, da mi objasni, da mi najavi otkaz 15 dana, onda ja da se konsultujem sa advokatom”, priča Brankica.
Ovako, ona nema nikakva prava. Međutim, sekretarica je njoj, kao I drugim otpuštenim radnicima, rekla da će ih vratiti na posao krajem avgusta ili početkom septembra, ali u tu priču niko ne veruje.
“Sve i da bude tako, šta mi da radimo do septembra?”, pita se Brankica, koja je sa drugim otpuštenim kolegama potražila i pravnu pomoć.
Iako je Gruner ugovorom obavezan da zaposli 200 novih radnika na najnovijem pogonu, fabrika to ipak nije ispunila.
“Novi radnici gotovo da uopšte nisu došli, možda njih desetak ili 20. Bilo je premeštanje iz pogona u pogon i to je njima novi radnik”, objašnjava Brankica.
Samo mesec dana nakon što je naša sagovornica otpuštena, na oglasnoj tabli osvanulo je novo obaveštenje. Otkaz će dobiti još 67 radnika.
Oni će, uz otpremninu, biti proglašeni tehnološkim viškom.
Prema saznanjima “Nove”, tridesetak radnika već je “otpalo”.
Informacije o ovom slučaju pokušali smo da dobijemo i od Grunera, ali odgovore na pitanja koja smo im uputili nismo dobili do zaključenja ovog teksta.
Podsećamo, četvrti pogon nemačke fabrike “Gruner” u Vlasotincu otvoren je u oktorbu prošle godine, a događaju je prisustvovao lično predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Pre samog otvaranja, Vučić je rekao da je država dala kompaniji subvenciju od 3,2 milona evra.
“Ova kompanija uložila je 3,5 miliona evra za novi pogon, a tu su i plate. Posebno sam srećan što sam video mnogo dece koja su izašla iz srednje škole. Ja mislim da je to velika stvar za našu zemlju”, rekao je Vučić na otvaranju pogona.
BONUS VIDEO A kad predsednik ode, kompanija Gruner u Vlasotincu otpušta „na veliko“: Nisu pošteđene ni samohrane majke
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare