Klub poslanika Foto:Filip Krainčanić/Nova.rs

“Klub poslanika” na Dedinju, u čiju rekonstrukciju je država uložila oko šest miliona evra, skinut je nedavno sa spiska reprezentativnih objekata, a spekuliše se da bi uskoro mogao da pređe u privatne ruke i to nekog od biznismena bliskih vlasti. U tom konktekstu pominje se Aleksandar Kajmaković, poznat kao Aca Bosanac, koji međutim tvrdi da nije znao da je to zdanje na prodaju.

Da bi čuveni “Klub poslanika” mogao da promeni vlasnika moglo se naslutiti još na proleće kada je skinut sa spiska reprezentativnih objekata, a posebno je čudila činjenica da je to urađeno pošto je objekat renoviran o trošku države.

Naime, Vlada Srbije je 14. marta promenila Uredbu o nepokretnostima za reprezentativne potrebe i iz tog dokumenta izbrisala član 8 u kom se pominje ovo zdanje. U tom članu pisalo je da se ova zgrada u Tolstojevoj 2 koristi “za pružanje ugostiteljskih usluga za potrebe državnih organa, za održavanje sastanaka, organizovanje koktela, svečanih ručkova i večera, kao i za pružanje drugih reprezentativnih usluga u okviru pratećih sadržaja tog objekta”.

Objekat samo izbrisan iz Uredbe

“Klub poslanika” izbrisan je i iz člana 5, gde je bio pobrojan među sedam reprezentativnih zgrada, a do danas niko iz vlasti nije objasnio zašto je doneta ovakva odluka.

Klub poslanika Foto:Filip Krainčanić/Nova.rs

Činjenica je da su ranijih godina i pojedine dedinjske vile koje su bile u vlasništvu države, ubrzo posle skidanja sa spiska reprezetativnih objekata, prodate ljudima bliskim vlasti.

Prelazak “Kluba poslanika” u privatne ruke ovih dana je aktuelizovao Rodoljub Šabić, advokat i bivši poverenik za informacije od javnog značaja. On je komentarišući nedavnu promenu pomenute uredbe, kojom je Ana Brnabić omogućeno da kao predsednica Skupštine Srbije koristi istu vilu koju je koristila kao premijerka, upozorio za Nova.rs da se sve glasnije čuje da „Klub poslanika“ prelazi u privatne ruke biznismena bliskih vlasti.

Šabić međutim nije detaljnije objašnjavao ko su potencijalni kupci ovog zdanja.

Kajmaković: Prvi put čujem da je na prodaju

Međutim, u javnosti se spekuliše da bi vlasnik čuvenog zdanja na Dedinju mogao da postane Aleksandar Kajmaković, poznat i kao Aca Bosanac, u čijem vlasništvu je već niz beogradskih kafana, klubova i hotela.

Sam Kajmaković za Nova.rs kaže da nije znao da je pomenuti objekat na prodaju, ali ne odgovara precizno na pitanje da li bi ga kupio.

Foto:privatna arhiva

“Prvi put čujem da je na prodaju. Ako vi kažete da je tako, baš ću se raspitati. Moji poslovni planovi su normalni ugostiteljski, evo sad rešavam neke probleme sa konobarima. Trenutno razvijam biznis u objektima u ’Beogradu na vodi’”, objasnio je Kajmaković, ali nije odgovorio na više puta postavljeno pitanje da li bi kupio objekat kao što je “Klub poslanika”.

Kako je “Nova” nedavno objavila, “Klub poslanika” u februaru je rekonstruisan, a u njega je uloženo 593.979.001 dinara ili oko 5,1 milion evra, a za opremu i nameštaj izdvojeno je oko 900.000 evra.

Ovaj objekat u Tolstojevoj ulici izgrađen je 1963. godine, a pre ove rekonstrukcije, obnavljan je, prema pisanju medija, između 2011. i 2012. godine. Sam klub ima površinu od 1.568 kvadrata, a nalazi se na parceli od 1,5 hektara. Deo tog kompleksa su i dva teniska terena, parking, pomoćni objekat sa svlačionicama.

Da li je objekat na prodaju, ako jeste kada će i kako biti prodat, kao i po kojoj ceni, pitali smo i Republičku direkciju za imovinu, ali da objavljivanja ovog teksta nismo dobili odgovore.

Od „Poslednje šanse“ do Geneks kule

Aleksandar Kajmaković, poznat po nadimku Aca Bosanac, u javnosti slovi kao čovek iza kojeg stoji kontroverzni biznismen Predrag Ranković Peconi, a privođen je u sklopu istrage protiv kriminalne grupe Veljka Belivuka.

Jedan od Kajmakovićevih poslednjih poslovnih poduhvata, interesantnih javnosti je svakako preuzimanje kultne “Poslednje šanse” na Tašmajdanu. Naime, kako je Nova.rs već pisala,  posle zatvaranja čuvene „Šanse“, lokal u kom se ona nalazi verovatno će zakupiti upravo Kajmaković.

Foto:instagram.com/aleksandar_kk, Nova.rs

Njegova firma “Boutique 1” bila je vlasnik dela prostora u kome se nalazi pozorište “Boško Buha”, ali je posle pritiska javnosti i glumaca, grad Beograd u međuvremenu u potpunosti preuzeo taj prostor.

Kajmakovićeva druga firma „Eureka bar“ kupila je početkom prošle godine na javnom nadmetanju za 2,4 milijarde dinara jedan od simbola Beograda – čuvenu Geneks kulu.

Ovaj biznismen je vlasnik brojnih ugostiteljskih objekata. Među njima je restoran „Temperament“ koji se nalazi u Beton hali, potom noćni kluba „La Fayette“ u Karađorđevoj ulici, kluba „Casina“ na Terazijama. Takođe, u vlasništvu tog biznismena je i hotel „Casina“, zatim klub „Teatro“ u Sarajevskoj, te splav „Port“ kod Ušća.

Njegovi su i kafić „Caffe Theatre“ poznatiji pod nazivom „Kod konja“, potom kafić „Boutique“ i ekskluzivni apartmani pod istim imenom. U Skadarliji Kajmaković drži nekoliko kultnih kafana – „Tri šešira“, „Dva goluba“ i „Zlatni bokal“.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare