Srbija u 2020. godini treba da uđe u treću fazu transformacije, čija osnova bi trebalo da bude razvoj novih tehnologija, odnosno energetska transformacija, razvoj zelene ekonomije i biotehnologije, poručila je premijerka Ana Brnabić, zatvarajući 27. Kopaonik biznis forum.
Premijerka je obraćanje na ovom skupu u danu raspisivanja parlamentarnih izbora iskoristila da predstavi šta je sve urađeno za vreme njenog mandata, kao i da naglasi šta bi nova vlada posle izbora trebalo da uradi.
„Ovo nije važno samo zbog životne sredine ili ekološke politike Evropske unije, već jer se na taj način podiže kvalitet života naših građana“, rekla je Brnabić.
Ona je ocenila da će svi investitori za nekoliko godina kao jedan od glavnih uslova za dolazak postavljati energetsku transformaciju.
„Jednostavno, investitori neće dolaziti kod onih koji imaju prljavu mrežu, tako da, ako ovo ne uradimo, sve što smo radili prethodnih godina – pašće u vodu“, naglasila je premijerka Srbije.
Nabrajajući sve što je urađeno u njenom mandatu – od digitalizacije do reforme javne uprave – Brnabić je istakla da je urađeno mnogo jer je „pokrenuta transformacija društva i ekonomije na osnovu znanja i invovacija“ i podsetila Srbija ima najbrži rast u Evropi u IT sektoru.
„Sigurna sam da ćemo tek za godinu dve videti rezultate onoga što smo radili prethodne tri godine, ali tada već moramo da imamo ideju za sledeću fazu, jer moramo mnogo toga da nadoknadimo“, rekla je ona.
Sumirajući rad prethodnih dana, predsednik Saveza ekonomista i domaćin Kopaonik biznis foruma Aleksandar Vlahović ocenio je kao pozitivno što u Srbiji postoji ekonomska stabilnost, koja bi trebalo da se iskoristi za stvaranje rasta u četvrtoj industrijskoj revoluciji.
„Pozitivno je ono što imamo rast od četiri procenta, ali da bi stanovništvo imalo standard kao u EU, neophodno je da ta zona rasta bude pogurana do stope od sedam procenata i zato je potrebno nastaviti sa reformom“, smatra Vlahović.
On je kao pozitivnu ocenio najavu vlade da će se kapitalne investicije povećati do sedam odsto, pošto je do pre nekoliko godina taj nivo bio svega dva do tri odsto BDP.
„Ta najava sugeriše da će investicije imati primat u odnosu na tekuću potrošnju, što je ključno za privredni rast na zdravim osnovama“, zaključio je Vlahović.