prodavnica
Foto: Shutterstock/SuzyM

Problem cene hrane i energenata postoji na nivou cele svetske privrede i globalna dešavanja utiču i na samodovoljna lokalna tržišta kao što je srpsko, izjavio je agrarni analitičar Žarko Galetin i dodao da građani moraju da se pripreme na cenovni udar nakon što uredba o zamrzavanju pojedinih cena bude ukinuta.

Država administriranjem ne može na duži rok da spreči rast cena, rekao je Galetin i podsetio da je brašno u trenutku zamrzavanja koštalo 47dinara, a danas i 80 dinara.

Tržište je, kako je dodao, nepredvidivi fluid koji će naći način kako će cene da odu gore.

Agrarni analitičar kaže da je država imala dobru nameru uvođenjem te mere.

„Sve države to rade čak i one koje su samodovoljne u prehrambenom smislu kao Srbija, a mora da misli najširi potrošački sektor na novčanik“, naveo je Galetin i dodao da uredba o zamrzavanju cena se ne može u nedogled održavati.

Naši potrošači moraju da se pripreme na cenovni udar, rekao je Galetin i dodao da će se udar desiti kada uredba bude van snage.

Galetin je podsetio da čitava tržišna matrica, već dve godine ne funkcioniše po predvidivim modelima.

Sada je zbog dešavanja na ukrajinsko ruskom frontu predvidivost nezivesna, sa preciznošcu se ne može prognozirati, kao što nije moglo ni tokom panedemije, rekao je analitičar.

Cene energentata bile su dodatni okidač, koji je, kako je naveo, doneo najpre poskupljenje na trižištu energenata.

Prema njegovim rečima, na tom tržištu imputa u poljoprivredi – gore su bitno otišle cene dva najznačajnija – mineralnih đubriva i dizel goriva.

To će, dodao je, uticati na kalkulaciju cena poljoprivrednih prozivoda, a što se tiče hrane, bilansi tih esencijalnih bazičnih proizovda, uljarica i žitarica koje kreiraju tržište su stabilini na domaćem tržištu.

„Srbija ima apsolutnu stabilnu situaciju svih osnovnih poljoprivrednih prozivoda pšenice, kukuruza, soje i suncokteta i sa te strane prilično je relaksirana ali se čitav prolem sa globlanog nivoa prevaljuje kod nas i ne možete normlano da gledate bez obzria na stabilne bilanse, da vam ode ulje, šecer, da prerađivačkih sektor ide u nebesa“, naveo je Galetin.

BONUS VIDEO Zabrana izvoza – dobar potez ili katastrofa po Srbiju?

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare