Posle napada nožem u osnovnoj školi u Zagrebu, u kom je devetnaestogodišnjak ubio sedmogodišnje dete, a ranio učenike i učiteljicu, sindikati najavljuju proteste pod sloganom "Za sigurnu školu". Prva pomisao mnogima u Srbiji u petak je bila Ribnikar, a dvema majkama dve devojčice koje su ubijene 3. maja bilo je važno da se sinoć iz centra Beograda pošalje poruka solidarnosti, koja je i njima, a to čuvaju u najbolnijim mislima, stizala iz Hrvatske. Mentalno zdravlje mladih je pitanje koje nema nacionalnost, a ne bi trebalo da ni da bude prečih tema. Za duže od godinu i po dana šta je, a šta sve nije učinjeno? Opširnije Nikola Pavlović, reporter Dnevnika na TV Nova.

Ni u Hrvatskoj ništa nije za praznovanje i novogodišnje svetiljke… Iz mesne zajednice Prećko, gde je istoimena Osnovna škola, zatraženo je otklanjanje praznične rasvete do Božića, a proslave, uključujući i novogodišnju su otkazane. U njoj glasa 7 izbornih jedinica, a za hrvatske predsedničke izbore koji su za nedelju dana, biće izmeštena. Roditelji osnovaca traže angažovanje stražara na ulazu, kao i zaključavanje škole tokom nastave.

„Znači, gospodo izvolite: U škole staviti zaštitare! Kako će naša deca nakon dva tjedna ući na mesto zločina? Nema šanse! To jednostavno nema šanse. Ja sam jučer poslala svoje dete kao roditelj u sigurnu školu. naše su škole sigurne. Je l nitko nije reagirao na ono iz Amerike, iz Beograda? Da su barem zaključavali škole“, kaže Mirela Buzov, majka devojčice u OŠ „Prećko“.

PROČITAJTE JOŠ:

Protest roditelja zakazan je za 7. januar kada počinje drugo polugodište, a sutra će se održati mirna šetnja. Napadač koji je ubio sedmogodišnje dete i povredio još tri deteta i učiteljicu, ranije je evidentiran zbog psihičkih smetnji, saopštio je tamošnji ministar policije. Na klinici za pshihijatriju u naselju Jankomir, gde se napadač lečio, sprovodi se istraga zašto nije ranije hospitalizovan?

„Njegova majka je čak tražila tu hospitalizaciju, njegovi roditelji. Nedavno je napao i majku, bila je priča da ju je zaključao u stanu, oduzeo mobitel, nakon čega su tražili hospitalizaciju, međutim hospitalizacija se nije dogodila, pa bi se sada inspekcijom trebalo utvrditi tko je napravio propust u ovom slučaju“, prenosi Lana Horvat, reporterka N1 Hrvatska.

Do tada roditelji neće odustati od zahteva za većom sigurnošču škole. neki od njih neće poslati svoju decu u školu nakon zimskih praznika, dok ne vide školsko obezbeđenje. Traže se i detektori metala, dok hrvatski ministar obrazovanja tvrdi da je tako nešto nemoguće, jer bi deci dugo trebalo da uđu u školu i spreme se za nastavu. Čuju se i kritike roditelja koji podsećaju da je i u Ribnikaru postojao stražar.

„Mnoge roditelje i stručnjake šokora da nakon iskustva iz Ribnikara kojeg mogu reći da svi sa ovog područja kolektivno imamo nismo reagirali, nismo uradili neke preventivne mjere i to mislim da roditelji najviše zameraju vlasti što nije bilo nikakve prevencije, a to je, često se dogodi u Hrvatskoj da se reagira tek i da se mi aktiviramo tek kada nam se tragedija dogodi, a ne ni slučajno ranije, kada se možemo aktivirat i sprečit ovakve i slične događaje“, kaže Horvat.

PROČITAJTE JOŠ:

U subotu je u Beogradu održan skup solidarnosti sa Zagrebom. Palile su se sveće, baš kao i u Hrvatskoj prošle godine, na poziv majki dve devojčice koje su ubijene u Ribnikaru.

„Solidarnost je u ovom trenutku najvažnija reč, definitivno kod nas – solidarnost sa studentima, sa poljoprivrednicima, ali u ovom konkretnom trenutku meni je jako bilo važno da iskažemo i tu solidarnost koju osećamo sa građanima Zagreba i Hrvatske, baš onako kako su i oni podelili svoja osećanja sa nama posle trećeg maja i to smo svi osetili i prosto želimo da znaju da u ovom teškim trenucima da smo uz njih i da mislimo na njih“, kaže Ninela Radičević, mama Ane Božović.

Mama Ane Božović podseća da su se deca vratila u školu nedelju dana kasnije, posle čega je naprasno prekinuta školska godina. Da li se 19 meseci kasnije išta promenilo?

„Meni se čini da, ja tu ne krivim ljude, krivim institucije koje apsolutno, morale su da se snađu u takvim situacijama, to je posao državnih službenika i nisu se snašli i ja nažalost nemam utisak da se išta promenilo“, kaže Radičević.

U Hrvatskoj, dva dana nakon ubistva u školi, i dalje je javnosti nepoznato ime napadača.

„U njihovim medijima ja nisam video da iko pominje njega po imenu. Ja ne vidim da od njega prave zvezdu, ja i dalje ne znam kako se on zove, niti me zanima, niti želim da znam. A mi smo ime počinioca zločina u Ribnikaru, zahvaljujući tabloidima beogradskim znali već trećeg maja do podneva. I on je u međivremenu postao zvezda“, kaže Žarko Cvejić, univerzitetski profesor i roditelj učenice u OŠ „Vladislav Ribnikar“.

Solidarnosti sa Hrvatskom svakako mogu doprineti mediji svojim izbalansiranim izveštavanjem. Time bi se olakšalo porodicama, a počinioci zločina ostali bi daleko od javnosti.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Hrvoje Krešić o ubistvu u nesreći u Hrvatskoj

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar