Rano jutros na Šodroš stigli su kordoni policije i odmah je počela seča drveća, na lice mesta stigla je ekipa jutarnjeg programa "Probudi se".

Naša ekipa je tamo zatekla radnike Vojvodinašuma koji obaraju stabla i veliki broj pripadnika policije koji obezbeđuje ovo gradilište. Radnici i policija su stigli na Šodroš nešto posle pet sati ujutru. Pristup šumi nije dozvoljen, što je i logično, zato što na licu mesta može se posvedočiti kako stabla padaju na sve strane uz zaglušujući zvuk motornih testera. Ovu šumu su građani Novog Sada pokušali da odbrane i uspeli su samo da privremeno spreče seču na Šodrošu i Kameničkoj adi samo na dva dana.

Scva ova dešavanja su usledila samo dva ili tri dana nakon što je Novi Sad dobio još jednu titulu koja se zove „Evropski grad šuma“ iako nigde ne postoji objašnjenje na osnovu čega je dobio takvu titulu.

Nezvanično saznajemo da je jedna od aktivistkinja privedena i to nije provereena informacija već su toma svedočile medijske ekipa na samom terenu. Naime, aktivistkinja Aleksandra Stajkić je razgovarala sa policijom a potom sa njima zajedno otišla i više nije viđena na ovoj lokaciji.

Aktivisti su takođe pristigli na Šodroš i dneki od njih drže zastavu Srbije dok kineski radnici postavljaju tek sada postavljaju tablu sa merama bezbednost.

Podsećamo da postoji rešenje Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode da je u ovom delu dunavca Šodroš zabranjena seča šume do 1. avgusta i da ona može biti obavljena samo od 1. avgusta do 1. novembra. Juče su na terenu Šodroša bili po prvi put i inspektori po nalogu Tužilaštva a takođe su pisane i prekršajne prijave za nekoliko aktivista. Oglasile su se juče i pokrajinske institucije koje su rekle da se svi radovi obavljaju po zakonu.

Priloge pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Počela seča šume na Šodrošu: Planirano da se obori 140 stabala

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar