Birački spisak
Birački spisak

Iako predstavnici vlasti tvrde da birački spisak nikad nije bio ažurniji, obaveštenje Republičke izborne komisije o održavanju referenduma o promeni Ustava dobila je i žena koja je preminula pre tri godine. Redakciji “Nove” javljaju se građani na čije adrese stižu pozivi za osobe koje tu ne žive, a u Republičkoj izbornoj komisiji navode da je po svim zakonima statistike na 6,5 miliona birača “moguća neka nepreciznost”. U nadležnom Ministarstvu državne uprave savetuju građane da se u navedenim situacijama jave opštinskim, odnosno gradskim upravama i MUP-u.

Birački spisak je bolna tačka srpskog izbornog sistema. Decenijama unazad u njemu se nalaze imena ljudi koji su preminuli ili više ne žive u Srbiji.

I premijerka Ana Brnabić, ali i prethodni i aktuelni ministri državne uprave Branko Ružić i Marija Obradović govorili su da birački spisak nikad nije bio ažurniji, te da je ažurnost podataka na dnevnom nivou postignuta digitalizacijom službenih evidencija.

Pa ipak, sudeći po navodima naših sagovornika, u “nikad ažurnijem biračkom spisku” i danas se nalaze osobe koje su odavno preminule.

Violeta Marković iz Čačka kaže za Nova.rs da je njena maćeha Boginja Vujić preminula pre tri godine, ali da je dobila uredan poziv za referendum koji se održava u nedelju. Radi se zapravo o obaveštenju o održavanju referenduma o ustavnim promenama, u kojem se građani pozivaju da izađu na birališta 16. januara.

Obaveštenje je stiglo iz Republičke izborne komisije.

„Da li su to oni najsređeniji birački spiskovi ikada o kojima stalno govori premijerka Ana Brnabić. Njih je dobro ‘uredio’ i prethodni ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Branko Ružić. Ovo je bruka i sramota. Ne treba ni da se čudimo što SNS stalno dobija izbore kada i mrtvi mogu da glasaju. Ko zna koliko je takvih slučajeva“, ogorčeno kaže Violeta.

Našoj redakciji javili su se i pojedini građani na čije adrese su stigli pozivi za referendum za osobe koje oni ne poznaju, što je takođe bio slučaj i ranijih godina prilikom održavanja izbora na različitim nivoima.

U Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave koje je nadležno za birački spisak navode da u slučaju da građanima stižu pozivi za članove porodica koji su preminuli, treba da se obrate “nadležnoj opštinskoj/gradskoj upravi, koja ažurira birački spisak, da bi se izvršila provera da li je lice upisano u Matičnu knjigu umrlih”.

Marija Obradović Foto: Dragan Mujan/Nova.rs
Marija Obradović Foto: Dragan Mujan/Nova.rs

“Ukoliko građani smatraju da neko lice ne treba da bude prijavljeno na adresi nepokretnosti čiji su oni vlasnici, mogu to prijaviti Ministarstvu unutrašnjih poslova”, navode u Ministarstvu.

Kako su se preminuli našli u biračkom spisku, zašto pozivi stižu na adrese na kojima ne žive osobe kojima su oni poslati, pitali smo i Republičku izbornu komisiju.

“Gospođa se žali što je njena pokojna svekrva uznemirena”

Miljkan Karličić, član tog tela, navodi da pretpostavlja da su obaveštenja građanima o referendumu slali po biračkom spisku. O slučaju gospođe koja je preminula pre tri godine, on kaže:

“Znate šta. Na 6,5 ,miliona verovatno je moguća neka nepreciznost, po svim zakonima statistike. To baš ne govori ništa, ni o čemu”.

Upitan kome građani da se žale u situcijama, poput slučaja gospođe čija je maćeha preminula pre tri godine, a dobila je obaveštenje o referendumu, Karličić odgovara:

“Gospođa da se žali da zato što je njena pokojna svekrva uznemirena? Je l’ da? To želite da kažete…”.

Miljkan Karličić Foto: Medija centar Beograd

Na naše podsećanje da je žena preminula i da je svima u interesu da imamo uredan birački spisak, on kaže:

“Imate upustvo do kada su moguće izmene u biračkom spisku. Neka ona podnese organizacionoj jedinici ili MUP-u dokaz da je lice preminulo, pretpostavljam smrtovnicu, i da bude brisano iz biračkog spiska. To ama baš ništa ne govori. Ako je to jedini nedostatak, ta uznemirenost te snajke, onda je ona mogla tu svoju energiju da usmeri da pročita to upustvo i do tad da obavesti organ uprave da izvrši ispravku u biračkom spisku”.

Komentarišući pozive za glasanje koji su stigli na adrese na kojima ne žive te osobe, niti su bile tu prijavljene, Karličić navodi da ima mnogo fiktivnih adresa i u Sjedinjenim Američkim Državama.

“Vi živite na Novom Beogradu faktički, preselili ste se u Stari grad, a niste se odjavili. Treba da se jave organu uprave nadležnom za vođenje biračkog spiska, a to je Ministarstvo državne uprave ili jedinicama lokalne samouprave. RIK nije adresa.RIK nije organ zadužen za vođenje birakog spiska”, završava Karličić.

Da bi, valjda, birački spisak bio ažuran, Vlada je u novembru prošle godine formirala Radnu grupu za eksternu kontrolu biračkog spiska. Poznato je da je održana bar jedna sednica, a do danas nije saopšteno ni koji su članovi te radne grupe.

U Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave kažu da je ministarka (Marija Obradović) donela Rešenje o imenovanju članova tog tela, te da su u nju imenovani predstavnici u skladu sa Odlukom Vlade.

Međutim, odgovor na pitanje koji su njeni članovi nismo dobili.

Uz odgovore na pitanja, prosleđen nam je link na sajt Ministarstva u kome se navodi izjava Marije Obradović da birački spisak nikad nije ažurniji, kao i da su zadaci pomenute radne grupe vezani za “različite analitičke izveštaje o stanju podataka u jedinstvenom biračkom spisku, kao i statističke podatke vezane za broj promena u biračkom spisku”.

BONUS VIDEO Referendumsko NE spojilo nespojivo

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare