Aleksandra Janković Aranitović, Foto: Goran Srdanov/Nova.rs

Apelacioni sud u Beogradu pravosnažno je oslobodio krivice Aleksandru Janković Aranitović iz Šapca, koju je tužilaštvo teretilo da je u julu 2019. godine putem svog Tviter naloga uputila pretnje predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću i njegovoj deci. Kako saznaje portal Nova.rs, Janković Aranitović će u narednim danima podnetu tužbu protiv države zbog šest meseci neosnovanog pritvora.

Oslobađajujuću presudu doneo je Apelacioni sud nakon dve osuđujuće Višeg suda, koji je Aranitović izricao uslovne osude. Sud je ocenio da tokom oba postupka nisu izvedeni dokazi za krivično delo ugrožavanje sigurnosti predsednika i njegove porodice.

Pročitajte još:

Ona je tvrdila da nije imala nameru da ugrozi ničiju bezbednost, te da je to uradila jer je bila izrevoltirana što je “Dunav osiguranje” odbilo da joj plati račune hospitalizacije i pretraga koje su obavljene na klinici u Austriji, iako je imala kupljeno zdravstveno osiguranje za inostranstvo.

Njen advokat Aleksandar Olenik, u razgovoru za Nova.rs, ističe da su pripremljene dve grupe tužbi – protiv države, ali i medija.

„Biće dve grupe tužbi, jedna je protiv države zbog neosnovanog pritvora, koja je već spremna, a druga grupa tužbi biće protiv medija koji su čerečili moju klijentinju, tvrdeći da je pretila Vučiću i njegovoj deci atentatom, zatim da je povezana sa mafijom i slično. Svi oni će morati da plate za to. Materijal smo skupili i te tužbe će biti podnete narednih dana“, kaže Olenik za naš portal.

On ističe i da će njegova branjenica dobiti odštetu zbog šest meseci neosnovanog pritvora, ali da ne postoji novac kojim se može nadoknaditi nezakonito oduzeta sloboda.

„Odštete su simbolične i to je jedan od većih problema. Naknade za neosnovani pritvor, po sadašnjoj sudskoj praksi, određuju se po danu provedenom u zatvoru, i one su, negde, između 50 do 100 evra. Ipak, znate kako, apsolutno ništa ne može da nadomesti šest meseci pritvora, nikome, a pogotovo ne nekome ko iza sebe nema nikakve osuđujuće presude, niti je ikada činio nezakonite radnje. Niko nikakvim novcem ne može da vam nadomesti šest meseci pritvora i to u Srbiji“, kaže Olenik.

Aleksandar Olenik Foto:Ivan Dinić/Nova S

On ističe da tužbi neće biti pošteđeni ni mediji, koji su unapred osudili Janković Aranitović.

„Nažalost, u pitanju su niske kazne za medije, te oni samo uplate novac, ali i dalje nastavljaju isto da se ponašaju. Kod nas u Srbiji su niske kazne za medije, za razliku od inostranstva, gde su poprilično visoke. Samim tim, mediji u instranstvu su motivisani da paze na koji način izveštaju“, dodaje Olenik.

Inače, ne treba zanemariti činjenicu da se odštete plaćaju iz budžeta Srbije, odnosno iz džepova poreskih obveznika. Te shodno tome, greške sudskih i istražnih organa plaćaju građani Srbije.

Podsetimo, Aleksandra Aranitović Janković, provela je šest meseci u pritvoru zbog uvredljivog tvita na račun predsednika Srbije Aleksandra Vučića i njegove porodice.

Krajem jula 2019. godine Aleksandra je punila stupce medija zbog tvita za koji, kako sama priznaje, nije očekivala da će privući pažnju i da će je narednih šest meseci koštati slobode. Akumulirana nervoza, zdravstveni problemi, osećaj nemoći, uticao je na ovu Šapčanku da u momentima besa uputi niz uvreda na račun predsednika Srbije i njegove porodice, što su kasnije policija i tužilaštvo okaraterisali kao ugrožavanje sigurnosti.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar