Foto:Ministry of Defence of the Russian Federation/Cover Images/INSTARimages.com / INSTAR Images / Profimedia; AP Photo/ AP Photo/Rodrigo Abd

Rusija je do sada da je dva puta iskoristila svoju najnoviju hipersoničnu raketu Kinžal u Ukrajini, potvrdili su zvaničnici Kremlja. Prema njihovim tvrdnjama, jedna je uništila skladište goriva u blizini Nikolajeva, a druga podzemno skladište raketa i municije na zapadu Ukrajine.

Korišćenje hipersoničnih raketa označilo je novu eru upotrebe oružja nove generacije, izvestili su ruski mediji. Zapadni analitičari upozoravaju da je ovo prvi put da su ovakve rakete korišćene u borbi, što označava prekretnicu aktuelnog rata u Ukrajini.

Ruski predsednik Vladimir Putin kaže da je Kinžal (na ruskom bodež) dizajniran da za lansiranje iz borbenog aviona MiG kao „idealno oružje“.

Može da leti do 10 puta većom brzinom od zvuka i  da manevriše usred leta, što otežava praćenje i presretanje sistema protivvazdušne odbrane.

Rakete se mogu koristiti za isporuku konvencionalnih bojevih glava većim brzinama i preciznije od drugih, ali se mogu koristiti i za isporuku nuklearnog oružja. Nekoliko zemalja radi na razvijanju ove tehnologije, uključujući Kinu i Sjedinjene Američke Države.

Da li će Kinžal promeniti tok rata?

Ruski analitičar Vasilij Kašin rekao je agenciji Frans pres da je prodorna i destruktivna moć sistema Kinžal efikasnija od drugih projektila za uništavanje podzemnih skladišta, ali drugi stručnjaci sugerišu da to neće imati veliki uticaj na kurs rata u Ukrajini.

POGLEDAJTE JOŠ:

Međutim, još jedan ruski analitičar Pavel Felgenhauer smatra da ovaj projektil neće značajno promeniti situaciju na terenu, ali da proizvodi psihološki i propagandni efekat  – izaziva strah od nepoznatog kod protivnika.

Belgijski analitičar za odbrambenu strategiju Džozef Enrotin ocenio je da Rusiji možda ponestaje balističkih projektila kratkog dometa Iskander ili da je Kremlj želeo da poveća ulog razmeštanjem hipersonične rakete sa nuklearnom sposobnošću.

Ukrajinska vlada je potvrdila napade, ali je rekla da još nije u stanju da kaže koja je vrsta projektila korišćena.

I SAD razvijaju hipersonični projektil

Osim Rusije, Kina i Severna Koreja imaju prototipove ovakve rakete. SAD godinama investiraju milijarde u razvoj hipersoničnog oružja, ali bi prvi takav projektil mogle da koriste sledeće godine jer najveći izazov za inženjere predstavlja činjenica da ovo oružje razvija ekstremno visoke temperature u letu.

Foto:Ministry of Defence of the Russian Federation/Cover Images/INSTARimages.com / INSTAR Images / Profimedia

Osim Kinžala, Rusija raspolaže hipersoničnim raketama Avangard i Cirkon. Ova prva navodno dostiže brzine od čak 33.000 kilometara na sat i ima domet do šest hiljada kilometara.

Sva dešavanja iz Ukrajine možete pratiti u našem blogu uživo.

BONUS VIDEO Granatianje šoping centra u Kijevu

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar