Foto: Shutterstock

Energetska kriza je deo mnogo veće geopolitičke priče između Rusije i SAD u kojoj nekadašanje sovjetske republike (Belorusija i Ukrajina) i članice Varšavskog ugovora, a danas EU, pre svih Poljska i Pribaltičke republike, igraju važnu ulogu. Mogli bi da kažemo da se nad Evropom nadvila savršena “energetsko-geopolitička” oluja u kojoj se preti hladnoćom, ratno-diplomatskom i bukvalnom u kojoj je Ukrajina za jedne kolateralna šteta, za druge moneta za potkusurivanje a za treće pitanje opstanka.

Pročitajte još:

Podrška predsednika Rusije Vladimira Putina je blizu istorijskog minimuma a rusko-ukrajinska granica se sve više militarizuje. Vladimir Zelenski se pokazao da je približno nesposoban i korumpiran kao i prethodni predsednici Ukrajine, a umesto rešenja za Donbas kupuje turske dronove s idejom da osvoji vojno Donjeck i Lugansk. Olaf Šolc je zamenio Angelu Merkal a u nemačku vladu su ušli Zeleni koji su tražili izmeštanje američkih vojnika i baza iz Nemačke u istočnoevropske zemlje i zatvaranje Severnog toka 2. U Francuskoj je u toku neizvesna kampanja za izbor predsednika u aprilu a zbog remonta su zatvorena dva velika nuklearna postrojenja zbog čega Francuzi nemaju struju za izvoz u druge članice EU. Kina je pokupovala za svoju večito gladnu industriju sve dostupne zalihe tečnog gasa na globalnom tržištu. U Stejt departmentu su ponovo na kormilu učenici i sledbenici Zbignjeva Bžežinskog sa hazarderskom idejom sabijanja u ćošak Moskve. Istočnoevropske članice EU, pre svega Poljska, podgrevaju nade Kijeva da može da uđe u NATO.

grejanje zemun
Foto: Shutterstock

Ne treba zaboraviti da je sve vreme trajanja Hladnog rata i postojanja “Gvozdene zavese”, tadašnji SSSR, odosno Rusija, bio siguran i pouzdan snabdevač gasa Zapadne Evrope. U suštini, gasovodi koji su vodili sa jedne na drugu stranu “Gvozdene zavese” su pokazivali da ona i nije bila tako “gvozdena”. Postavlja se pitanje, kako smo prešli put od gasovoda koji su spajali dva fizički odvojena sveta a danas, kada smo svi deo globalnog sela, isti gasovodi nas razdvajaju?

Nestašice gasa i vrtoglavi rast cena energenata u Evropi vuče svoje korene od tzv. Narandžaste revolucije u Kijevu 2004. godine. Po dolasku na vlast tandem Viktor Juščenko – Julija Timošenko, najavljuje izlazak Ukrajine iz ruske zone interesa i želju da uđu u NATO i EU. Moskva ispostavlja, bez oklevanja, račun tražeći da se plati astronomski dug za gas, akumuliran u prethodnim godinama, i povećava cenu “plavog zlata”, sa hiper privilegovane na tržišnu za novu vlast u Kijevu.

U sledeće četiri zime (2006, 2007, 2008, 2009) Evropa je bila talac ukrajinsko-ruskog natezanja oko gasa. Ukrajinci nisu hteli da plaćaju gas po tržišnoj ceni Rusima a tokom zime su bukvalno krali gas namenjen kupcima u Evropi, izmišljajući raznorazne izgovore za “nestajanje” gasa u tranzitu za Evropsku uniju, pokazujući se kao potpuno nepouzdan poslovni partner.

grejanje
Foto: Shutterstock

U Kijevu su verovali da mogu da izvuku maksimalnu korist iz svoje geografske pozicije. S jedne strane su bili ubeđeni da Moskvu drže za gušu jer su najveći gasovodi prolazili kroz Ukrajinu, a s druge su se rusofobnom politikom “udvarali” Vašingtonu, Londonu i istočnoevropskim članicama EU, sve u nadi da će ih staviti pod NATO kišobran.

Ta kratkovida i šićardžijska politika Kijeva je primorala Moskvu da traži alternativne puteve da dostavi gas potrošačima u Evropi. Tako su nastale ideje za Severni i Južni tok, a kasnije i za Turski tok. SAD su od početka bile protiv svih projekata. Delom zato što nisu želeli dalje jačanje nemačko-ruske saradnje, delom zbog uticaja Rusije, delom zbog interesa američkih kompanija u energetskom sektoru a delom zbog slabljenja pozicije Ukrajine u odnosu vis-a-vis sa Rusijom.

U proleće 2011. godine dolazi do nuklearne katastrofe u Fukušimi. Pod velikim emotivnim nabojem kancelarka Angela Merkel, do tada velika zagovornica korišćenja nuklearne energije u civilne svrhe, pravi epohalni zaokret i odlučuje da zatvori sve atomske centrale u Nemačkoj. Šest meseci posle fukušimske katastrofe počinje izgradnja Severnog toka 1 i Nemačka se okreće energetskoj “zelenoj agendi”.

Nemačka je odigrala lukavo podržavajući Amerikance u rušenju projekta Južnog toka, da bi zatim iskoristila priliku da izgradi sa Rusima i Severni tok 2 zbog čega su odnosi između Berlina i Vašingtona bili zategnuti godinama.

Ostrašćeni napadi na Berlin koji dolaze iz Varšave i drugih evropskih prestonica koje više gledaju ka Vašingtonu nego ka Briselu, pokazuju da se oni podjednako, a možda i više, boje dominantne pozicije Nemačke u Evropi nego Rusije na granicama EU. Sa puštanjem u rad Severnog toka 2, u teoriji, Nemačka bi gotovo zadovoljila sve svoje potrebe i postala bi energetski lider u EU i pored toga što nema nuklearne centrale.

Foto:EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Naime, svi gasovodi (Jamal, Jedinstvo, Bratstvo), osim Severnog toka, prolaze kroz teritoriju nekadašnjih članica Varšavskog ugovor. Sa protočnim kapacitetom dva kraka Severnog toka, ni Ukrajina ni Belorusija, a ni Poljska, Slovačka, Mađarska ili Češka ne bi više mogli da ucenjuju Rusiju sa tranzitom.

Povećanju potrošnje gasa u Evropskoj uniji je značajno doprinela i tzv. zelena transformacija čiji je cilj da se svede na minimum negativan uticaj proizvodnje energije na životnu okolinu. U tom kontekstu dobar deo članica EU koristi gas u potpunosti ili delimično umesto čvrstih goriva i naftnih derivata za proizvodnju energije za industrijsku ili kućnu upotrebu.

Pokušaj Amerikanaca da plasiraju svoje tečni gas na evropsko tržište nema svoju poslovnu logiku. Čak i da sve članice EU naprave postrojenja za transformaciju tečnog gasa u gas za industrijsku i kućnu potrošnju, cena tog gasa je toliko velika da je gas iz Rusije, čak i po ovim cenama, jeftiniji. I pored toga što je energetsko tržište globalno, ono je u suštini regionalno i uslovljeno udaljenošću i povezanošću izvora gasa sa finalnim potrošačima. Ti parametri determinišu cenu i isplativost. Zato je Rusija nezamenljiv snabdevač Evrope gasom, barem dok ga bude bilo.

Rusija (zlo)upotrebljava svoju privilegovanu energetsku poziciju iz nekoliko razloga. Prvi je profiterski, i to je razumljivo, ko ne bi iskoristio priliku da zaradi više ako može. Drugi je strateški s ciljem da se ubrza birokratska procedura za puštanje u rad Severnog toka 2 budući da u EU i samoj Nemačkoj ima jakih oponenata. Treći je geopolitički, Severni i Turski tok je ojačao poziciju Rusije u odnosima sa Ukrajinom jer Kijev i dalje zavisi od ruskog gasa a ne može više da ucenjuje tranzitom.

Takođe, porast cena gasa je veoma važan za ubrzanje izgradnje mega-gasovoda nazvanog “Power of Siberia 2” koji će imati približan kapacitet kao Severni tok i spajaće Rusiju, preko Mongolije, sa Kinom. U svetlu sve zaoštrenijih odnosa Moskve i Pekinga sa Vašingtonom, za Kremlj i Džongnanhaj “Snaga Sibira 2” je strateški bitan projekat i taktički krucijalan u slučaju daljeg pogorašavanja odnosa sa Zapadom.

BONUS VIDEO: Koliko smo preplatili grejanje

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar