Ženska košarkaška reprezentacija Srbije,
AP Photo/Charlie Neibergall)

Košarkašice Srbije savladale su Kanadu sa 72:68 u prvom kolu Olimpijskih igara nakon dramatične završnice u kojoj je viđen veliki broj faulova, a sudije su u dva navrata gledale snimke da utvrde ko bi trebalo da dobije loptu.

Sudije su najpre odlučile da pogledaju trenutak kada je Tina Krajišnik udarila jednu igračicu u napadu. To se desilo nehotice u trenutku dok je imala loptu, ali su sudije to videle kao nesportsku grešku. Ipak, Kanada nije uspela da upiše nijedan poen iz toga.

Vrlo brzo se još jedna situacija ponovo gledala, a nakon više od 3 minuta gledanja snimaka sudije su odlučile da je Ana Dabović poslednja imala kontakt sa loptom pre nego što je završila u autu.

Kanada je imala 13 sekundi da pokuša da izjednači (70:67), a Pedington je uspela da izbori dva slobodna bacanja.

Bila je precizna jednom, a Dabović je pogodila iz kontranapada i tako stavila tačku na meč.

Pre toga je izvela najlepši potez kada je dodala do Crvendakić sredinom četvrte deonice, ali je to učinila iza glave bez da je uopšte gledala ka saigračici.

Srbija je u jednom momentu sredinom druge deonice imala i +11, ali je Kanada uspela da se vrati i meč uvede u neizvesnu završnicu.

U prvom meču ove grupe Španija je savladala Južnu Koreju sa 73:69.

Srbija – Kanada 72:68 (16:13, 20:15, 9:17, 27:23)

Dvorana: Super arena de Saitama Sudije: Ejmi Boner, leandro Leskano, Mej Forsberg, Gabrijela Šer.

Srbija: Vasić 16, Čađo /, Jovanović 0, Bruks 9, Butulija 0, Crvendakić 10,  Anderson 12, Stanković 4, Dabović 11, Škorić 0, Dugalić /, Krajišnik 10.

Kanada: Pelington 2, Nurs 16, Karlton 7, Rejnkok-Ekunve 8, Gočer /, Ažim 2, Ačonva 0, Aleksander 0, Koli 12, Amier2, Filds 19, Edvards 0.

Rezultati, 1. kola grupe A

Španije – Južna Koreja 73:69

Srbija – Kanada 72:68

Četvrta četvrtina: Srbija – Kanada 70:69

40′ Kanada na minus dva

Sudije su duže od dva minuta gledale snimak jedne situacije da bi utvrdili da li je lopta završila u autu nakon kontakta sa Anom Dabović ili sa jednom igračicom Kanade. Na kraju je na 13 sekundi do kraja Kanada dobila loptu.

40′ Kakav pogodak Filds, odgovor Bruks

Filds je postigla trojku, nakon što se lopta odbila od prvog obruča, a onda je Bruks sjajno istrčala kontranapad. Crvendakić je dobila tehničku nakon što je dodala loptu igračicama Kanade, pa su rivalke postigle jedan poen sa linije za slobodna bacanja.

40′ Krajišnik iznudila dva faula

Srpski centar je pogodio jedno od dva slobodna bacanja.

39′ Nesportska greška za Srbiju

Tini Krajišnik je suđena nesportska greška nakon napada, ali je igračica Kanade promašila oba slobodna bacanja.

38′ Prazan hod Srbije

Odigrala je odličnu odbranu Anderson, ali je Filds uspela da pogodi o tablu kada je bila potpuno bez balansa

36′ Bum, bum!

Dve trojke Srbije za minut. Najpre je pogodila Ana Dabović, pa i Crvendakić nakon asistencije Ane Dabovića iza leđa bez gledanja.

35′ Kako je samo ovo bilo potrebno!

Bruks je nakon brze akcije i odličnog protoka lopte pogodila trojku iz ugla za 58:56.

34′ Lopta skakutala po obruču

Nakon šuta Ačonve lopta kao da je ramišljala da li da uđe, a onda upala u obruč za vođstvo Kanade (54:53).

33′ Kako su ovo bili bitni poeni!

Sonja Vasić nastavlja da teroriše odbranu rivalki i donese Srbiji prednost od 53:50.

32′ Odgovor Kanade

Ne odustaje naše rivalke i vezuju tri poena za 50:48, Tina Krajišnik nije uspela da realizuje.

31′ Ma to je to!

Srbija je sjajno otvorila poslednju deonicu. Za deset minuta prethodne četvrtine postigle su tek devet poena, a sada su naše devojke za manje od minuta stigle do 5:0. Najpre je Ivon Anderson pogodila trojku, a onda je i kapitenka Bruks pogodila.

Treća četvrtina: Srbija – Kanada 45:45

30′ Čeka nas velika drama

Nakon poena Dragane Stanković rezultat je ponovo izjednačen. Kanade je dobila treću deonicu sa 17:9, a ovo je bila košgeterski najslabija četvrtina naše selekcije.

29′ Veliki problem za Srbiju

Kanađanke su istopile prednost našeg tima. Sjajnom odbranom i tranzicijom uspele su da stignu do 45:43.

26′ Srbija podigla nivo odbrane

Nakon nekoliko minuta praznog hoda naša selekcija je uspela da odbrani napad Kanade. Do sada je Srbija upisala čak 16 izgubljenih lopti, naspram devet rivalki.

25′ Kanada sve agresivnija, Anderson u čudu

Organizacija igre je pala na Anderson, nakon što je nekoliko drugih naših igračica napravilo greške. Napad Srbije je trajao gotovo čitav minut, pre nego su sudije dosudile faul u napadu Krajišnik.

24′ Brza reakcija Kanade

Rivalke su u euforiji nakon nove trojke, a na krilima dobre igre u odbrani uspevaju da naprave razliku (38:35).

22′ Sonja nastavlja rafal

Naša igračica je stigla do 10 poena nakon jedne dvojke izvan reketa. Naše devojke imaju dosta problema sa organizacijom napada, ali i kontranapadima koji donse lake poene Kanadi.

Druga četvrtina: Srbija – Kanada 38:28

20′ Dve greška Srbije za kraj poluvremena

U nešto bržem ritmu je naša selekcija izgubila dve lopte u poslednjem minut, ali je jednom uspela da se odbrani. Škorić je promašila trojku uz zvuk sirene.

18′ Crvendakić majstorski

Sonja Vasić je jedva došla do lopte, a onda pronašla u uglu Crvendakić. Odmah se podigla i pogodila trojku za 32:21.

17′ Srbija ređa napade

Naša selekcija igra sjajno, a sve bolje funkcioniše i ofanzivni skok, te naše devojke dolaze i do drugih šansi.

15′ Kapiten!

Jelena Bruks se otvorila uz čeonu liniju, a onda podigla dvojku sa distance za 27:19.

14′ Problemi za Srbiju

Naše heroine su već tri puta gubile loptu na samom početku organizacije napada, a to je otvaralo Kanađankama priliku za brzu kontru kojom su smanjile prednost na 25:19.

12′ Pik en rol za udžbenike

Kakva akcije Sonje Vasić i Dragane Stanković. Centar se otvorio pod košem, a Vasić je upisala sjajnu asistenciju.

11′ Sjajan početak četvrtine!

Srbija je u petorci u kojoj je retko kada igrala stigla do brze serije od 4:0 za manje od minuta. Ovu seriju kreirala je Ivon Anderson, najpre bacanjima, a onda i dvojkom iz horoga (jedan od šuteva koji se zaista retko koriste, pogotovo ne čine to plejmejkeri).

Prva četvrtina: Srbija – Kanada 16:13

10′ Srbija u vođstvu

Ivon Anderson je mirno realizovala dva slobodna bacanja za 16:13, a u poslednjem napadu u četvrtini je Stanković poslala prejaku loptu do Crvendakić.

8′ Nešto mirniji period

Odbrane su bile sjajne u prethodnih dva minuta, pa su obe selekcije imale velike probelem da realizuju napade.

6′ Kakva trojka Sonje Vasić!

Mučila se naša selekcija sa postavljenjim napadom, a onda je Sonja Vasić preuzela odgovornost i pogodila trojku u poslednjoj sekundi napada za 13:11.

5′ Kakvo čitanje odbrane rivala

Tina Krajišnik je ušla u reket kada je videla da dve igračice Kanade uopšte ne gledaju ka njoj. Faulirana je, ali nije uspela da postigne poene iz igre. Pogodila je sa linije za slobodna bacanja za 9:8.

4′ Kako se sve preokrenulo!

Nakon što je naša selekcija dominirala na početku susreta, kako ofanzivno, tako i defanzivno usledile su greške. Dabović je izgubila jednu loptu prilikom dodavanja, a Kanada je brzo izvela kontranapad za 7:5.

2′ Odličan početak Srbije

Ana Dabović postigla je sve poene Srbije nakon odlične saradnje sa Tinom Krajišnik.