Sonja Vasić i Jelena Bruks oprostile su se od dresa Srbije nakon završenih Olimpijskih igara u Tokiju. Suze nisu krile, ni ne treba, postale su primer kako se igra za reprezentaciju.
Srbija je završila takmičenje na četvrtom mestu porazom od Francuske sa 91:76, a ujedno je to bio i poslednji meč dve velike legende srpske košarke.
Vasić se 17 godina bavila košarkom, a u tom periodu je bila jedna od najboljih igračica sveta.
Čak 12 sezona zaredom učestvovala je na Završnom turniru Evrolige, a tri puta je osvojila najvažniji evropski trofej (dva puta sa Spartakom iz Moskve i jednom sa Pragom). Ima i dva Superkupa Evrope
U bogatoj reprezentativnoj karijeri je osvojila dva zlata na Evropskim prvenstvima (2015. i 2021. godine), te jednu bronzu. Okušala se i u WNBA u dresu Čikago Skaja, a draftovana je sa 26. pozicije. Kasnije je dve godine provela u Finiks Merkuriju.
Na Olimpijskim igrama 2016. godine u Rio de Žaneiru donela je prvu medalju za košarkašice na Igrama od osamostaljenja kada je naša selekcija uzela bronzu. Nije imala sreće da i poslednji meč u karijeri zaokruži medaljom.
Bila je tri puta i idealnom turniru EP – 2015, 2019. i 2021. godine, a poslednji put je bila i najbolja igračica takmičenja. Dva puta je ponela nagradu za srpsku košarkašicu godine – 2016. i 2019. godine.
Tokom uspešne karijere se borila sa povredama kolena i osvojila brojna domaća takmičenja. Karijeru je počela u Crvenoj zvezdi, zatim igrala za UB Barsu, Burž, Spartak iz Moskve, Čikago, USK iz Praga, Finiks, Dinamo Kursk i Đironu.
Hvala Sonja! ???
Thank you for a lifetime of memories the basketball community will never forget.#EuroBasketWomen | #Basketball pic.twitter.com/tzK4SjDNsW
— FIBA Women's EuroBasket (@EuroBasketWomen) August 7, 2021
Od 2019. godine je u braku sa srpskim veslačem Milošem Vasićem kada je promenila devojačko prezime Petrović.
Jelena Bruks (devojačko prezime Milovanović) postala je jedna od najuspešnijih kapitenki u istoriji ženske košarke. Sa reprezentacijom je osvojila dva zlata na Evropskim prvenstvima (2015. i 2021. godine), te jednu bronzu 2019. godine na EP u Beogradu.
Krilni centar je u nekoliko navrata znao da pogura našu selekciju kada god nam nije išlo, a onda sa Sonjom i prelomi meč.
Trenutno brani boje Šoprona, u kome će nastaviti da igra i nakon Olimpijskih igara.
Jelena Brooks has announced her retirement from national team. ?
Congratulations on being part of a @KSSrbije ?? era that will go down in history! ?? pic.twitter.com/ptXOD8gOl4
— FIBA Women's EuroBasket (@EuroBasketWomen) August 7, 2021
Počela je u Šumadiji iz Kragujevca, zatim igrala u Dubočici iz Leskovca, odlazi u Vojvodinu. Put je dalje vodio do Šoprona, zatim Spartaka iz Moskve (sa kojim će 2011. godine biti vicešampion Evrolige), a zatim je tri godine kasnije bila druga u Evrokupu sa Dinamom iz Kurska.
Usledio je WNBA draft na kome je izabrana kao 24. pik od strane Vašington Mistika. Zatim se vratila u Evropu i nosila dres Orduspora, Bešiktaša, Perufmerias Avenide i na kraju Šoprona od 2017. godine.
Bila je drugi najbolji strelac Evrolige u sezoni 2012/2013, a sa reprezentacijom je na Olimpijskim igrama osvojila bronzu 2016. godine, dok je pet godina kasnije stigla do 4. pozicije.
Pamtiće se i njen potez kojim je pokazala koliko zapravo voli Srbiju. Porodila se 15. marta 2019. godine, a samo tri meseca kasnije je počela sa žestokim treninzima kako bi igrala za Srbiju na prvenstvu Evrope.
Suprug i sin su bili u Zrenjaninu sa njom tokom grupne faze EP, a bili su i sve vreme tokom priprema sa njom.
Devojke za primer i ponos, ispisale su istoriju srpske košarke. Hvala za sve.
"We never took playing for Serbia ?? for granted"
The legendary @KSSrbije duo Sonja Vasic & Jelena Brooks have played their last for the national team ?#Tokyo2020 #Basketball pic.twitter.com/HQzRhpuQWG
— FIBA | #Basketball #Tokyo2020 (@FIBA) August 7, 2021
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare