Slovenac Tadej Pogačar je posle pobede na Tur de Fransu doneo svoj zemlji prvu medalju na Olimpijskim igrama u Tokiju gde je u drumskoj trci završio na trećem mestu i osvojio bronzanu medalju.

Zlatnu medalju je osvojio Ekvadorac Ričard Karapas ispred Belgijanca Vaut Van Arta.

Karapas je pobedio rezultatom od šest sati, pet minuta i 26 sekundi. On se u završnici odvojio od svojih pratilaca, kojima je na kraju „pobegao“ minut i sedam sekundi.

Na cilju je proslavio pobedu sa nekolicinom navijača, kojima je bilo dozvoljeno da prate trku.

On je tek drugi sportista iz Ekvadora osvajač zlatne olimpijske medalje, posle Džefersona Peresa, koji je 1996. godine u Atlanti bio najbolji u brzom hodanju na 20 kilometara.

Iza Karapasa devet vozača se borilo za preostala mesta na podijumu, ali kada je došlo do borbe na startno-ciljnom pravcu staze „Fudži spidvej“ niko nije mogao da parira Van Artu i Pogačaru. Slovenac je tako nastavio sa uspesima, pošto je bronzu prirodao dvema pobedama na najvećoj trci na svetu u poslednjih 10 meseci.