Novak Đoković
Novak Đoković; Foto: EPA-EFE/ALESSANDRO DI MARCO

Možda to ne govori ATP lista, ali svi i dalje znaju ko je najbolji teniser planete.

Kada god je mogao da se takmiči Novak Đoković je bio na samom vrhu ili veoma blizu njega.

U sezoni u kojoj nije mogao da nastupi na dva grend slema i četiri mastersa stigao je do petog mesta na svetu.

Nakon što je srušio i Kaspera Ruda sa 7:5, 6:3 u finalu Završnog mastersa u Torinu postalo je jasno da će godinu završiti na petom mestu. Osvojio je svih 1.500 bodova u Torinu, slavio je na pet susreta i tako najavio još jednu fantastičnu sezonu u 2023. godini.

Đokovića sada samo 2.000 bodova deli od prvog mesta na svetu, pa bi u slučaju kiksa Karlosa Alkaraza na Australijan openu lako mogao i do prvog mesta. I to u 35. godini!

10. Hubert Hurkač 2.950

Tu nije kraj jer je Đoković uradio i čitav niz fantastičnih stvari.

Osvojio je najveću nagradu u istoriji tenisa na jednom turniru. Sa pet pobeda je stigao do 4.740.300 dolara. Niko nikada to nije uspeo.

Novak je postao najstariji rekorder u istoriji Završnog mastersa jer je rekord Rodžera Federera pomerio za čak pet godina. Đoković je imao 35 godina i šest meseci kada je podigao trofej u Torinu.

Osvojio je šestu titulu na Završnom mastersu po čemu se izjednačio sa Švajcarcem.

Postao je prvi igra koji je osvojio Završni masters u tri različite decenije (2000-te, 2010-te i 2020-te).

Napravio je najveći razmak između osvajanja prvog i (za sada) poslednjeg Završnog mastersa. Čak 14 godina.

Novak Đoković; Foto: EPA-EFE/Alessandro Di Marco

Osvojio je pet trofeja u ovoj sezoni, jedini takav učinak ima još Karlos Alkaraz.

Postao je prvi igrač koji je u jednoj godini osvojio sve turnire različite kategorije posle Rodžera Federera koji je to uradio 2010. godine. Novak je uzeo Tel Aviv (250), Astanu (500), Rim (masters), Vimbldon (grend slem) i Završni masters u Torinu.

Đoković je ukupno osvojio 91 titulu u karijeri, samo jednu manje od Rafaela Nadala. Apsolutni rekorder je i dalje Džimi Konors sa 109.

Stigao je do 65. velike titule. Procentualno ima najbolji odnos u odnosu na ostale članove „Velike trojke“.

Novak je osvojio Završni masters u tri različita grada Šangaj, London i sada Torino. Federer je uspeo da slavi u Hjustonu, Šangaju i Londonu.

Po 15. put će sezonu završiti u Top 5 na svetu.