Talenat može da vodi igrača kroz karijeru do nekog momenta, ali on mora da prepozna trenutak u kom će morati da počne da ga poštuje i ne shvata zdravo za gotovo, uz, naravno, neophodno ispunjavanje "spoljnih uslova".
Životna priča Lamara Odoma je ispričana na mnogo načina, ali gotovo nikada kroz prizmu urođenog talenta, osećaja za igru i činjenice da je bio ispred svog vremena.
Odom je na prelazu iz starog u novi milenijum bio potpuna avangarda, igrač visine krila ili krilnog centra, sa šutem bekovskog kvaliteta i kontrolom lopte na kojoj bi mu pozavideli i mnogi plejmejkeri.
Nivo njegovog košarkaškog umeća još u srednjoškolskim danima je primetio Univerzitet Roud ajlend, ali nije bilo šanse da se on u koledž košarci zadrži duže od jedne godine.
„Odom je posedovao osmeh od dva miliona dolara“, rekao je funkcioner Adidasa Soni Vakaro.
Kao četvrtog pika na draftu 1999. godine odabrali su ga Los Anđeles Klipersi, u tom trenutku tim koji nikako nije mogao da se nada bilo kakvom uspehu.
NBA liga je u noći između nedelje i ponedeljka reemitovala utakmicu iz 2000. godine koju je obeležio Šakil O’Nil sa ubačenim 61 poenom.
Ipak, pored njega, terenom je dominirao vižljasti mladić, nekarakteristične visine za poziciju plejmejkera, ali i izražene kreativnosti kojom je omogućavao svojim saigračima poene.
Odom je ostatak karijere proveo na pozicijama krila i krilnog centra, ali ako se uzme u obzir da su današnji organizatori igre košarkaši poput Bena Simonsa, ali i Lebrona Džejmsa, može se jasno konstatovati da je Odomova pojava bila ispred svog vremena, što je epitet koji je ranije mogao da se pripiše samo Medžiku Džonsonu.
„Ono što je Odom donosio terenu je raznovrsnost. Poređenja sa Medžikom mogu da budu potpuno nefer, ali nije teško zamisliti situaciju u kojoj Lamar igra plejmejkera i centra u NBA ligi, iako je verovatno da neće biti ništa drugo do nisko krilo. On ima osećaj za igru i pregled igre mnogo starijih igrača, odličan je dodavač, sjajno barata loptom, naročito za igrača njegove visine od 208 centimetara“, naveo je skaut Džefri Burgojn.
Ipak, tadašnje vreme u NBA ligi nije bilo vreme za takvog igrača, vremenom je Odom postao „zlatna rezerva“, da bi zatim neke druge stvari obuzele njegov um, stavljajući talenat koji je gajio godinama u drugi plan.
O ostalom ne vredi pričati, manje-više je sve poznato i baca u senku činjenicu da je Odom bio toliko, toliko dobar igrač.
Pratite nas i na društvenim mrežama: