EPA-EFE/Abedin Taherkenareh

Sve zanimljive detalje pročitajte u blogu Nova.rs

Fudbaleri Španije deklasirali su Kostariku sa 7:0 u prvom kolu grupne faze Svetskog prvenstva u Kataru.

Španci su se poigravali tokom celog susreta, stvarali su šanse gotov iz svakog napada, dok Kostarika nije uputila nijedan šut ka golu Unaija Simona.

Mrežu Kejlora Navasa načeo je Dani Olmo u 11. minutu, nakon lepe akcije i proigravanja Gavija. Već nakon 21. minuta na semaforu je stajalo 2:0, jer je loptu na levom krilu dobio Đordi Alba. Usledio je centaršut za Marka Asensija, koji je šutirao iz prve i imao čemu da se raduje.

Treći gol za Špance došao je nakon penala i faula nad Albom. Odgovornost je preuzeo Feran Tores, koji je loptu poslao u jednu, a golmana u drugu stranu.

Do kraja prvog dela više nije bilo golova, ali je Španija držala posedu i imala potpunu kontrolu nad utakmicom.

Već početkom drugog dela Asensio je najavio potop Kostarike, iako je šutirao tik pored gola. Umesto njega pogodio je Feran Tores, koji je iskoristio kardinalnu i pomalo amatersku grešku odbrane Kostarike.

U 74. minutu mladi vezista Gavi krunisao je brzu kontru lepim volejom, koji je najpre pogodio stativu, a onda završio iza Navasovih leđa. Tako je Gavi (18 godina i 110 dana) postao najmlađi strelac na Svetskom prvenstvu još od Pelea 1958. godine, kada je Brazilac imao 17 godina i 249 dana.

Pobeda Španije zapečaćena je u nadoknadi utakmice kada su pogađali i rezervisti – Karlos Soler i Alvaro Morata.

Sudija je utakmicu bez potrebe produžio osam minuta, ali su Španci to iskoristili na najbolji mogući način.

Nakon prvog kola u Grupi E, Španija i Japan imaju po tri boda, dok su Nemačka i Kostarika bez bodova.

U narednom kolu sastaju se Nemačka i Španija, odnosno Japan i Kostarika. U slučaju poraza, Nemci bi mogli da ispadnu.