Prosto neverovatno kakve rezultate beleže timovi koji izbace beogradske blizance iz evrotakmičenja.
U poslednjih 20 godina viđali smo da klubovi koji se savladaju Crvenu zvezdu i Partizan u nekoj fazi takmičenja kasnije stignu i do najprestižnijih evropskih trofeja.
Ove godine je to i te kako evidentno. U Zvezdi se sigurno i dalje žali za poništenim golovima, propuštenim šansama i malim ofsajdima koji su crveno-bele koštali prolaska protiv Glazgov Rendžersa (ukupni rezultat 2:4). Crveno-belima je malo nedostajalo da savladaju Škote (ili ih barem više namuče), a sada će Rendžers igrati u finalu Lige Evrope protiv Ajntrahta (18. maj u Sevilji), za koji igra Filip Kostić, interesantno igrač koji nije igrao ni u jednom beogradskom klubu.
U Crvenoj zvezdi će moći da govore da su prikazali odlične partije protiv finaliste/osvajača takmičenja, a zanimljivo da bi isto to mogli da govore i iz Partizana.
Crno-beli jesu pretrpeli dva bolna šamara od Fejenorda (ukupni rezultat 8:3), ali su Holanđani izborili plasman u finale Lige konferencija gde će odmeriti snage sa Romom 25. maja u Tirani. Ipak, ovo bi samo po sebi bilo zanimljivo da nije u pitanju sada već nepisano pravilo da klubovi koji izbace crveno-bele, pa i crno-bele beleže sjajne rezultate te sezone. Kao da ima nečeg magičnog u Beogradu što pomaže ekipama rivala da izvuku sopstveni maksimum.
Zvezda je ispala u trećem kolu kvalifikacija za Ligu šampiona u sezoni 2001/2002 od Bajera iz Leverkuzena za 3:0 (0:0 u Beogradu), a iako je to bilo očekivano niko nije mogao ni da nasluti da je u Beogradu gledao finalistu Lige šampiona te sezone.
Verovatno se kao najveći maler u plej-ofu za Ligu šampiona navodi kada je Zvezda u sezoni 2006/2007 izvukla Milan. Bio je to jak tim koji je predvodio Karlo Ančeloti, ali i nekoliko megazvezda poput Pirla, Maldinija, Dide ili Inzagija. Na kraju je Milan stigao do velikog trofeja pobedom protiv Liverpula sa 2:1, čime mu se osvetio za Istanbul dve godine ranije.
Upravo u toj sezoni je Zvezda ispala u kvalifikacijama od PSV u trećem kolu (ukupno 7:3), a Holanđani su stigli do polufinala Lige šampiona gde je bolji od njih bio Milan.
Bilo je takvih primera i u poslednjim sezonama. Verovatno najpoznatiji je slučaj Liverpula iz sezone 2018/2019 kada je Zvezda slavila sa 2:0 na „Marakani“, a Liverpul je na kraju uspeo da stigne do šeste titule šampiona Evrope u istoriji kluba.
Samo godinu dana kasnije je Beograd takođe gledao prvaka Evrope. Zvezda je dva puta ubedljivo izgubila od Bajerna, koji će kasnije stići do nove titule prvaka Evrope pobedom nad PSŽ sa 1:0 u Portugalu.
Ipak, daleko od toga da u Partizanu nemaju takve primere. Zapravo, imaju jedan identičan. Partizan je u sezoni 2003/2004 igrao u grupi smrt sa Marsejom, Portom i Real Madridom. Ispostaviće se da se u toj grupi F takmičio i kasniji prvak Evrope. Ipak, nisu to bili „galaktikosi“ iz Madrida, već Porto predvođen trenerskom senzacijom Žozeom Murinjom (ove sezone igra u finalu Lige konferencija sa Romom protiv Fejenorda).
Partizan je u sezoni 2019/2020 igrao u grupi L sa Mančester junajtejdom, a „crveni đavoli“ su slavili dva puta sa 1:0 i 3:0. Na kraju je Junajted završen tek u polufinalu od Sevilje sa 2:1 koja je kasnije i postala osvajač takmičenja. Četiri sezone ranije je Atletik Bilbao iz grupe L sa Partizanom stigao do četvrtfinala Lige Evrope.
Tu su i primeri Bajerna koji je igrao u grupi UEFA kupa sa Zvezdom u sezoni 2007/2008, a onda stigao do polufinala takmičenja, baš kao i Arsenal u sezoni 2017/2018, te Glazgov Rendžersa koji je izbacio Zvezdu u kvalifikcijama za Ligu šampiona, a te godine je stigao do finala Kupa UEFA gde je slavio Zenit sa 2:0.
Neverovatno, ali očigledno ima nečeg magičnog u Beogradu.
BONUS VIDEO Slavlje u svlačionici Real Madrida
Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook, Twitter, Instagram