Foto: Pedja Milosavljevic / Starsport

Posle pet meseci neizvesnosti i čekanja, zakotrljala se fudbalska lopta i u kineskom šampionatu, koji je zbog poznate zdravstvene situacije pretrpeo velike izmene.

Igra se turnirski, 16 ekipa je podeljeno u dve grupe, u Dalijanu i Sužou. Posle dvosturkog bod sistema sledi druga faza koja će promivisati šampiona.

Veliki broj stranaca se nije vratio, a oni koji su doputovali u Kinu upućeni su u dvonedeljni karantin. Među njima je i Duško Tošić, štoper Gvangžu Rič end Fors, koji je početak turnira dočekao u hotelu, u strogoj izolaciji.

PROČITAJTE JOŠ

„Sitno brojim. Još dva dana života među četiri zida“, počeo je Tošić priču za „Sportski žurnal“.

Želja za izlaskom lako može da se zamisli kad se saberu dani u karantinu.

„Kad su nam prekinute pripreme u Dubaiju vratio sam se u Srbiju. Morao sam 14 dana u karantin. U međuvremenu su uvedene strožije mere, pa sam produžio karantin za još dve nedelje. Po dolasku u Kinu opet sam morao 14 dana u karantin. Ukupno sam u karantinu mesec i po.“

Pročitajte još Tošić: Napali nas huligani s noževima i elektrošokerima

Izolacija u Kini je strogo kontrolisana.

„Lice čoveka sam poslednji put video kad sam izašao iz aviona. Na aerodromu su me dočekali lekari u skafanderima i sproveli do hotela. Iz sobe mogu da izađem na terasu. Svakog dana mi osoblje hotela u skafanderima donosi nove peškire i posteljinu, ali staru ne odnosi. Imam u sobi gomilu od 80 peškira. Svi su uredno oprani i složeni. Moram nekako da prekratim dan…“

Posetioci redovno zakucaju na vrata Tošićeve hotelske sobe.

„Pištolj za merenje temperature mi stavljaju na čelo dvaput dnevno. Lekar u skafanderu dođe do vrata, ja otvorim, on proveri i ode. Testiraju me svaka tri dana. Radili su mi i dva analna brisa. Imam osećaj da proveravaju svako krvno zrnce…“

Boravak u strogom karantinu ne sprečava Tošića da trenira.

„U apartman su mi doneli traku za trčanje, dva bicikla, opremu za vežbanje… Svakodnevno radim po programu Andrije Milutinovića. Radim dvaput dnevno po tri sata. Kondiciono nikad bolje nisam bio spreman.“

Pročitajte još Tošićeva drama: Poslednjim letom sam pobegao iz Kine

Svestan da rad na terenu nije isto što i vožnja trenaženja. Loptu nije šutno četiri meseca.

„Dok izađem iz karantina ekipa će odigrati jednu ili dve utakimce. Vraćam se praktično posle deset meseci, jer poslednju takmičarsku utakmicu sam odigrao u oktobru, na kraju prošle sezone. Moraću da bude oprezan, jer velika je razlika između trčanja na traci i travnatom terenu i pri tom biti u duelu sa vrlo snažnim napadačima. Verujem da će mi biti potrebno malo vremena da se vratim u fudbalski ritam.“

U grupi će biti igrano 14 kola.

„Utakmice će biti na svaka tri dana. Prvu fazu bi trebalo da završimo do kraja septembra. Čitao sam da još nije odlučeno kako će biti igrana druga faza, da li u nove dve grupe za titulu i opstanak ili po nokaut sistemu. Kako god da odluče, plan je da sezonu završimo krajem oktobra. Prvensvo koje obično traje deset meseci biće završeno za 90 dana.“

Pročitajte još Bizaran slučaj fudbalera iz Kine – pobegli u Španiju, a sada beže iz nje

U takvim okolnostima ishod je teško predvideti.

„Ne znam ko je najbolji, ali znam da će šampion postati najžilavija ekipa.“

Za sezonu u vanrednim uslovima promenjeno je pravilo o broju stranaca. Treneri će morati pažljivo da broje.

„Ekipa može da počne utakmicu sa četvoricom stranaca i jednim na klupi, koji sme da zameni samo intenacionalca. Ako jedna ekipa ima u timu jednog stranca, protivnik može da ima najviše trojicu. Ako u timu nema stranaca, protivnik sme da ima najviše dvojicu. Teško mi je da razumem, još teže da objasnim ovo pravilo. Ne mogu ni da pretpostavim kako će trener Van Bronhorst da odluči ko će igrati od stranaca, a u ekipi su pored mene i vezisti Musa Dembele i Rentinjo i napdači Dija Saba i Eram Zahavi“, završio je Tošić za „Sportski žurnal“.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare