Štrajk glađu bivših fudbalera Borca iz Čačka je trebalo da ukaže javnosti na probleme u srpskom fudbalu.
O tome su u jutarnjem programu TV Nova S, „Probudi se“, govorili predsednik Sindikata profesionalnih fudbalera Mirko Poledica i fudbaler Miloš Marković.
Štrajk je prekinut posle tri dana, po savetu lekara jer su igrači došli u životnu opasnost.
„Vraćamo se polako normalnom životu. Nadam se da nećemo u budućnosti morati da pribegavamo radikalnim merama da bismo ukazali na probleme u sportu. Javnost nije upoznata kako funkcioniše srpski fudbal… Mi smo pobedili onog trenutka kada smo doneli odluku da krenemo u štrajk“, rekao je Poledica.
Marković je naveo da je štrajk bio samo prvo poluvreme.
„Hteli smo da skrenemo pažnju nadležnih. Nadamo se da će drugo poluvreme dovesti do toga da se izmire obaveze prema nama koje su nastale tokom našeg boravka u klubu. Mi smo kao i drugi ljudi, trebalo bi da primamo plate za svoj rad“, istakao je Marković.
Poledica je pojasnio kako „funkcioniše srpski fudbal“.
„Preko 95 odsto klubova je u vlasništvu građana, odnosno lokalne samouprave su nadležne. Borac, Jagodina, Sloboda iz Užica, to su klubovi koje su isključivo finansirale lokalne samouprave, a u njihovim upravama su sedeli lokalni funkcioneri. Konkretno, Grad Čačak je opredelio sredstva za FK Borac, ali umesto na račun tog kluba, novac je išao na račun Planinarskog društva „Omorika“ iz Bajine Bašte. To je suština cele priče. Ni policija ni tužilaštvo se nisu zainteresovali za slučaj i zapitali se kako je moguće da budžetski novac posle ide na račune pravnih lica bliskih predstavnicima vlasti. Živimo u sistemu u kom je nemoguće ostvariti pravdu“, istakao je Poledica.
On je dodao da je pobeda štrajkača i u tome što „krivci nisu smeli da izađu pred njih i pogledaju ih u oči“.
„Na taj način su priznali krivicu“, dodao je Poledica.
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare