Oglas

Nestori Irankunda
TIMOTHY MATWEY / PA Images / Profimedia

Rođen u izbegličkom kampu, a sada postao zvezda Mundijala

15. jun. 2026. 20:39

Mundijalski debi na najvećoj sportskoj sceni obično se u medijima opisuje kao ostvarenje sna. Ipak, nastup dvadesetogodišnjeg krilnog napadača Nestorija Irankunde na stadionu u Vankuveru, 14. juna 2026. godine, predstavlja znatno dublju priču o surovom odrastanju, odricanju i trijumfu volje.

Oglas

Postigavši vodeći gol u šokantnoj pobedi Australije od 2:0 protiv favorizovane Turske u prvom kolu Grupe D, Irankunda je upisao svoje ime u istoriju kao najmlađi strelac „kengura“ na svetskim prvenstvima.

Ovaj uspeh nije došao preko noći. Temelji Irkaundine sudbine postavljeni su u vihoru rata. Njegovi roditelji, Gideon i Dafroza, pobegli su iz rodnog Burundija zbog razarajućeg građanskog rata. Spas su pronašli u izbegličkom kampu Kigoma u Tanzaniji, gde je Nestori i rođen 9. februara 2006. godine. Bez domovine i osnovnih uslova, porodica je tri meseca kasnije dobila azil u Australiji. Prvo su stigli u Pert, a 2013. godine su se trajno naselili u severnom predgrađu Adelejda.

U porodici sa osmoro dece, uspeh Nestorija irakunde bio je zajednički projekat. Njegova starija braća odrekla su se sopstvenih fudbalskih snova kako bi finansirala klupske članarine, dok ga je otac, vozač taksija, svakodnevno vozio na treninge. Počeo je u lokalnom klubu Parafild Gardens, a potom prešao u ekipu Adelejda Kroacija Rejders. Zanimljivo je da je na početku igrao kao centralni defanzivac i da su mu idoli bili štoperi Barselone Karles Pujol i Žerara Pike. Tek kada su treneri uočili njegovu neverovatnu brzinu, prekomandovan je u napad. Usledila je nestvarna sezona u kojoj je postigao 45 golova u mlađim selekcijama, što mu je otvorilo vrata Adelejda Junajteda.

Sa samo 15 godina i 333 dana, debitovao je u profesionalnoj ligi protiv Melburn Viktorija, a ubrzo postao i drugi najmlađi strelac u istoriji takmičenja postigavši gol iz slobodnog udarca protiv Njukasl Džetsa. Njegov vanserijski talenat odmah je zapao za oko evropskim skautima, a najkonkretniji je bio minhenski Bajern. U novembru 2023. godine dogovoren je transfer vredan preko 3,4 miliona evra, koji je realizovan u julu 2024, čim je napunio 18 godina.

Nestori Irankunda
Ethan Cairns / PA Images / Profimedia

Dolazak u Minhen bio je ogroman korak. Iako je trenirao sa superzvezdama poput Harija Kejna, Tomasa Milera i Serža Gnabrija, Irankunda je minute skupljao uglavnom u drugom timu Bajerna. Nedostatak seniorskog fudbala na najvišem nivou počeo je da ugrožava njegove mundijalske snove. Nakon kratke pozajmice u švajcarskom Grasoperu početkom 2025. godine, mladi fudbaler je prošlog leta povukao hrabar i ključan potez. Umesto da sedi na klupi bavarskog giganta, potpisao je petogodišnji ugovor za engleski Votford u transferu vrednom oko četiri miliona evra.

„Bila je to teška odluka, ali moj najveći cilj bio je da igram na Svetskom prvenstvu. Morao sam da imam minutažu na terenu, a tamo je nisam dobijao“, izjavio je Irankunda, koji je u Čempionšipu odigrao čak 40 utakmica, postigao četiri gola i zabeležio pet asistencija.

Selektor Toni Popović rešio je da rizikuje protiv Turske. Izostavio je dugogodišnjeg kapitena i golmana Metjua Rajana, kao i zamenika kapitena Džeksona Irvina, poslavši na teren tim sa prosekom od samo 24,6 godina – najmlađi u istoriji Australije na prvenstvima sveta. Dodatni motiv dale su prepotentne izjave kapitena Turske, Hakana Čalhanoglua, koji je tvrdio da je njegova ekipa talentovanija i da će dominirati.

Odgovor je stigao u 27. minutu. Pol Okon-Engstler poslao je maestralan pas u prostor, Irankunda je primio loptu u trku, jednim dodirom izbacio turskog defanzivca Meriha Demirala i matirao Ugurdžana Čakira za 1:0.

Usledila je proslava koja je obišla planetu – Nestori je otrčao do korner-zastavice i počeo da je „boksuje“, imitirajući legendarnu proslavu Tima Kejhila, svog najvećeg uzora i najveće legende australijskog fudbala. Pobedu je u 74. minutu potvrdio Konor Metkalf nakon sjajnog solo prodora za konačnih 2:0, dok je mladi golman Patrik Bič sa osam čudesnih odbrana zaustavio sve pokušaje Arde Gulera i drugova.

„Došli su, pričali su, ali to nisu znali da pokažu na terenu. Mogu da pričaju šta god žele, ali ako ne pružiš igru na terenu, onda nema svrhe“, poručio je Irankunda nakon meča Čalhanogluu, koji je i posle porazatvrdio da je Turska dominirala.

Nestori Irankunda danas je simbol moderne, multikulturalne Australije. Kao jedan od šestorice fudbalera afričkog porekla u nacionalnom timu, uz prijatelja i saigrača iz Votforda Mohameda Turea, on šalje snažnu poruku celom svetu.

Dečak rođen bez domovine u tanzanijskom pesku, danas je ponos nacije i nova zvezda svetskog fudbala.

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare