Foto: EPA/WALLACE WOON

Navijače Arsenala nedavno je obradovala vest da se na posao u klub vratio njihov omiljeni "ganerosaurus", zvanična maskota kluba. Problem je samo u tome što nije reč o istoj osobi. A usput, nije reč ni o najneobičnijoj maskoti u svetu fudbala.

Situacija sa pandemijom koronavirusa izuzetno je negativno uticala na svet sporta, a samim tim i na mnoge zaposlene u klubovima, pa i na čoveka po imenu Džeri Kvaj, koji je nosio kostim „ganerosaurusa“. I to ne godinu, dve ili tri, već punih 27!

PROČITAJTE JOŠ:

Proletos, kada je koronavirus počeo da hara i fudbalskim terenima, mnogi klubovi bili su prinuđeni na takozvanu racionalizaciju troškova, pa su morali da otpuste i određeni broj radnika.

PROČITAJTE JOŠ: Mijatović za Nova.rs: Žao mi je Srbije, Škoti je „prevarili“

Tako je među 50 ljudi koji su preko noći ostali bez posla bio i Džeri Kvaj, jer su u upravi Arsenala smatrali da nema potrebe za njegovim radom kada su mečevi nastavili da se igraju bez prisustva publike.

Čak je i nemački fudbaler Mesut Ozil ponudio da isplaćuje platu Kvaju, samo da on nastavi sa radom, ali ni to nije pomoglo.

Istina je da se „ganerosaurus“ pre nekoliko dana vratio na posao, ali nije reč o Kvaju, već o nekom novom zapaoslenom.

Kvajev sin je na društvenim mrežama objavio da se njegov otac nije dogovorio sa upravom kluba, pa će Arsenal na tom poslu sada rotirati različite ljude.

Inače, reč je o maskoti koja je jedna od najprepoznatljivijih u svetu fudbala i koja je omiljena među pristalicama „tobdžija“.

Sudbinu Arsenalovog „ganerosaurusa“ ne dele neki drugi – recimo Mančester junajted je rešio još proletos da ne otpušta radnike, pa je tako svoje radno mesto sačuvao i Fred the red, maskota đavolka, simbola „crvenih đavola“ sa Teatra snova.

Foto: EPA/ROGER PARKER

Inače, za svet fudbala tako je karakteristično da, kada je reč o maskotama, obično se biraju kostimi životinja.

To je čest slučaj u Premijer ligi – Čelsi ima lava i lavicu, Stamforda i Bridžet, Barnli bumbara Bertija Bija, Brajton galeba Galija, a Kristal Palas orla Pita.

Fulamova maskota je jazavac Bili, Lesterov je lisac Filber, u Njujasku je to svraka Monti…Sautempton ima maskotu psa goniča, Semija Seinta, a Totenhem pevca Čirpija, dok su u Vulverhemptonu glavni vuk i vučica, Volfi i Vendi.

Ima i vrlo neobičnih. Mančester siti je tako izabrao da mu maskota bude neodređeni lik „Munčester“, po uzoru na klupsku himnu „Blue moon“ (Plavi mesec).

Šta je sa Vest Hemom? Pogodili ste, u pitanju je čekić, neka vrsta robotizovane figure po imenu Hamerhed.

Ali malo šta može da se poredi sa „bojlerom“ Vest Bromvič Albiona, koji i dalje izaziva duhovite komentare na društvenim mrežema, popot ovoga, koji proziva kapitena Mančester junajteda.

„Šta to traži Hari Megvajer u VBA?“, rekao je jedan navijač, iako Megvajer nikada nije nosio dres ovog kluba.

Van granica Engleske, imamo zebru Džej koja je maskota fudbalskog kluba Juventus.

Palma „Palmerin“ je maskota Real Betisa, dok je kula kojoj je dat ljudski lik simbol Valjadolida!

Konačno, neki imaju i prave životinje kao maskote, poput Kelna u Nemačkoj.

Doduše, jarac po imenu Henes VIII, posle devet godina „službovanja“, morao je u penziju 2019. zbog problema sa kičmom, ali je prebačen u obližnji zoološki vrt, gde i danas svi mogu da ga posete.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar