Prvo kolo kvalifikacija za Svetsko prvenstvo u fudbalu donelo je efikasne utakmice i neka iznenađenja.

Reprezentacija Crne Gore je na krilima Stevana Jovetića izbegla kiks na startu u prvom meču grupe G, nakon što je dozvolila Letoniji da povede. Ipak, Jovetić je do kraja prvog poiluvremena uspeo da izjednači rezultat, a u 83. minutu drugim golom i da donese pobedu svom timu.

U istoj grupi, Turska je u prvom meču dana iznenadila Holandiju, dok je Norveška savladala sa 3:0 Gibraltar na gosotvanju. Gibraltar je načeo Serlot u 43. minutu a samo dva minuta kasnije slomio Torstved. Norvežani su do kraja postigli još jedan pogodak a strelac je bio Svenson.

Slovenci su golom Lovrića šokirali Hrvate i pobedili ih po prvi put u istoriji, a pobedu su zabeležili i Rusi na gostovanju Malti rezultatom 3:1. Dzjuba je načeo mrežu gostiju u 23. minutu da bi Fernandes u 35. minutu povećao prednost. Malta je preko Mbonga u 56. minutu unela dramu u utakmicu, ali je sve dileme otklonio Sobolev u 90. minutu utakmice.

U preostalom meču te grupe Kipar i Slovačka su odigrali bez golova, pa će Rusi i Slovenci koji dele prvo mesto imati priliku u međusobnom duelu u Moskvi da se eventualnom pobedom osamostale na vrhu.

Veliko iznenađenje u Grupi D priredila je Ukrajina, koja je uspela da uzme bod svetskom šampionu Francuskoj u Parizu. Francuzi su poveli golom Grizmana već u 19. minutu, ali je Kimpembe nespretnom reakcijom u 57. minutu, postigao autogol za koji se ispostavilo da je bio dovoljan Ukrajini za veliki bod.

Bosna i Hercegovina je odigrala nerešeno u Finskoj, a iako je povela, na kraju je morala da spašava bod. Pjanić je doneo veliku radost Bosancima u 55. minutu kada je doneo prednost, ali je ona kratko trajala. Samo tri minuta kasnije Temu Puki donosi izjednačenje, da bi u 77. minutu Finska došla do preokreta ponovo golom istog igrača. Stevanović je ipak u 85. minutu uspeo da donese bod „zmajevima“ i spreči poraz.

Najviše golova smo videli u grupi E.

Belgijanci su rezultatom 3:1 trijumfovali protiv Velsa koji je čak uspeo i da povede preko Vilsona u 11. minutu. Ipak, domaćini se vraćaju do poluvremena golovima De Brujnea u 22. minutu i Torgena Azara u 28. Konačan trijumf potvrdio je Lukaku u 73. pa je Belgija nastavila impresivan niz na domaćem terenu.

Prava gooleada viđena je u Estoniji gde je Češka slavila sa ubedljivih 6:2. Poveli su domaći preko Sapinena, ali je onda usledio brodolom. Prvo su Šik i Barak doneli preokret, a onda je u završnici prvog poluvremena Suček postigao još dva gola. Isti igrač kompletira het-trik početkom drugog dela da bi goleadu završio Jankta. Anier je u 86. minutu ublažio težak poraz Estonaca.

Rezultati 1. kola kvalifikacija za Svetsko prvenstvo u Kataru 2022.