Siniša Mihajlović sahranjen je na monumentalnom groblju "Verano" u Rimu - mestu neprocenjivih uspomena i istorijskih svedočanstava.

Otišao je Siniša Mihajlović (53) u večnost, ispraćen je dostojanstveno i gospodski, a počivaće na rimskom groblju u društvu velikana.

Bazilika Svete Marije, anđela i mučenika, bila je mala da u ponedeljak primi sve koji su iz srca želeli da odaju poslednju počast legendi svetskog fudbala u prestonici Italije.

Emocije kao nikad, suze, pesme, aplauzi i baklje ispratili su Mihu u legendu. Dostojanstveno, uz neizbežan italijanski šmek, otišao je i ostavio u amanet toliko toga za pamćenje.

PROČITAJTE JOŠ

Siniša Mihajlović se dugo borio sa leukemijom, dva puta je pobedio opaku bolest, ali treći put, nažalost, nije uspeo. I zato je bio i ostao istinski simbol borbe, primer kako se ne odustaje ma ko god bio s druge strane.

Digao bi kragnu, zaleteo se i – pobedio. Životnu utakmicu na kraju nije uspeo da dobije, ali je objasnio generacijama kako se to radi.

Na groblju „Verano“, posle sahrane u krugu porodice i najbližih prijatelja, ostali su plišani lavić, dve crvene ruže i poruka na srpskom „Volimo te“ uz nasmejanu Mihinu sliku pored pravoslavnog krsta.

Simbolike su bile više nego jasne, ako nas je neko naučio da se borimo kao lav, zauvek, onda je to Siniša Mihajlović.

Monumentalno rimsko groblje prostire se na čak 83 hektara, što dovoljno govori o gotovo nepreglednom i brdovitom prostranstvu, a o njegovom postojanju svedoče i tragovi katakombi na toj lokaciji.

Foto: Nova.rs

Nastalo je još početkom 19. veka, u periodu od 1805. do 1814. godine, i u vreme Napoleona Bonaparte doneta je odluka o gradnji. Upravo van gradskih zidina sahranjivani su Napoleonovi vojnici, zbog kojih je francuski vojskovođa i podigao ovo groblje.

Postojeće stanje datira iz jula 1943. godine nakon oštećenja prilikom bombardovanja okruga San Lorenco, u kojem je i smešteno.

Jedna od specifičnosti su i pogrebni portreti Filipa Severatija iz 19. veka, poznatijeg kao „Slikar Verana“, čija originalnost leži u tome što su naslikani tehnikom u lavi i predstavljaju bogatu rimsku buržoaziju.

PROČITAJTE JOŠ

Njegov rad su najvažnija umetnička dela na groblju „Verano“, a pomenuta tehnika omogućila je postojanost, pa su i danas posle više od jednog veka u dobrom stanju.

Od izgradnje pa do 80-ih godina prošlog veka gotovo svi stanovnici Rima su sahranjivani tu, a od velikih imena ističu se Đuzepe Unđareti (pesnik), Đakomo Balja (slikar), kao i glumci Vitorio Gasman, Alberto Soldi, Eduardo de Filipo, i mnogi drugi.

Pored njih počivaju i brojni velikani iz svih životnih oblasti, iz sveta umetnosti, istorije, književnosti, muzike, filma, pa će se tako i Miha počivati u društvu na svojevrsnom muzeju na otvorenom, kako Italijani zovu „Verano“.

Mesto neprocenjivih uspomena i istorijskih svedočanstava prerano je dobilo i srpsku sportsku legendu.

Adio, Miha.

BONUS VIDEO Fudbalski svet ispratio Sinišu Mihajlovića među legende

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar