Fudbaleri Francuske pobedili su Gibraltar sa 14:0 u meču kvalifikacija za Evropsko prvenstvo u Nemačkoj.

Francuska je time oborila rekord u kvalifikacijama za jedno evropsko takmičenje, pošto je davao golove ko je stigao.

Kilijan Mbape je upisao het-trik, pogocima u 30, 74. i 82. minutu, Kingsli Koman i Olivije Žiru su davali po dva gola, a još šestorica drugih fudbalera po jedan.

Sve je krenulo od trećeg minuta i autogola Itana Santosa, nastavilo se odmah u četvrtom minutu golom Markusa Tirama, da bi u 16. minutu Voren Zair-Emeri dao gol za 3:0.

Gibraltaru je stvari dodatno otežalo i to što je isključen Santos u 18. minutu, pa je taj crveni karton samo olakšao posao Francuzima, koji su preko Mbapea u 30. minutu poveli sa 4:0.

Mbape je četiri minuta kasnije asistirao Žonatanu Klausu za 5:0, Koman je prvi put pogodio u 36. minutu za 6:0, a onda je Jusuf Fofana zaključio poluvreme golom za 7:0 u 37. minutu.

Ništa bolje nije bilo ni u nastavku, a „galskim petlovima“ nije imao ko da kaže „stani“.

Adrijen Rabio je u 63. minutu dao gol za 8:0, Koman je na asistenciju Mbapea, treću u meču, pogodio metu za 9:0 u 65. minutu, a onda je i Usman Dembele dao gol u 73. minutu.

Mbape je u 74. povisio na 11:0, a onda u 82. minutu i na 12:0. Žiru je prvi put tresao mrežu u 82, a drugi u 89. minutu susreta.

Francuzi sada imaju 21 bod na tabeli grupe B iz koje su već sa prvog mesta izborili plasman dalje ispred Holandije, Grčke, Irske i Gibraltara koji do sada nije uspeo da osvoji nijedan bod. Francuska je primila samo jedan pogodak u kvalifikacijama i ima gol razliku 27:1.

Drugi najteži poraz u kvalifikacijama bio je poraz San Marina od Nemačke u borbi za odlazak na Evro 2008. Taj meč je završen sa 13:0 u korist Nemačke.