Kolo pre kraja Mundijala samo dve reprezentacije su se direktno plasirale na najveću fudbalsku smotru na planeti. Dok se mi u Srbiji usred hladne jeseni još preznojavamo pred Portugal, Dancima je 'ladovina.
Samo oni su se uz Nemce plasirali na Mundijal u Kataru i već mogu da razmišljaju kako će im izgledati tim za godinu dana, od 21. novembra do 18. decembra.
Zanimljivo je da čak ni evropski prvaci Italijani nisu u „čistoj“ poziciji, kao ni šampioni Lige nacija, ekipa Francuske.
Italija ima 14 bodova, koliko ima i Švajcarska u grupi C, dok je Francuska samo tri boda ispred Ukrajine (istina, ima meč manje). Holandija je dva boda ispred Norveške, dok su vicešampioni sveta, Hrvati, sa 17 bodova drugi u grupi iza Rusije, Englezi su tri boda ispred Poljske, a Španci kaskaju za Šveđanima.
Dakle, Danci i Nemci su se po nečemu jednostavno izdvojili i ako je to od Nemačke bilo očekivano, od danske ekipe koja je do sada nadmašila Srbiju i Crnu Goru iz 2006. godine – to svakako nije bio slučaj.
Danska posle osam odigranih utakmica ima isto toliko pobeda, čak 27 postignutih golova i nijedan primljen!
Startovali su fantastično u kvalifikacijama u martu, pobedili su Izrael sa skromnih 2:0, razbili su Austriju sa 4:0 i onda duplirali i to, zgromivši Moldaviju sa 8:0.
Pozornica je delovala kao savršeno postavljena i za Evropsko prvenstvo, koje je počelo šokantnom, horor scenom. Kristijan Eriksen, jedan od najboljih igrača i „mozgova“ ekipe srušio se na terenu tokom meča sa Finskom i na nekoliko sati i dana svi su prestali da razmišljaju o fudbalu.
Danska je u tom meču poražena 2:0, ali je njen sistem ostao. I uspeh nije ni tu mogao da izostane. Da nije bilo pojedinih spornih momenata u meču sa Engleskom, možda bismo baš Dance gledali u finalu Evra sa Italijanima.
Ovako, selektor Kasper Hjumland je svoju igru zasnovanu na kontroli lopte i posedu morao da nastavi u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo.
Munjevito brze kontre odlikuju igru njegovog tima, u raznim varijantama i formacijama od 4-3-3, preko česte u moderno vreme 4-2-3-1 do 3-4-3.
Sve u zavisnosti od protivnika sa kojim igraju. Akcenat je uvek na što bržem vraćanju lopte, vezisti jako dobro kontrolišu loptu, dok odbrana može da izađe na kraj sa većinom protivničkih napada.
? An attractive, effective style of play
? A strong spine of reliable performers
? A coach with clear ideas
? A rock-solid defence and prolific attack?? We look at the recipe behind #WorldCup-bound Denmark's spectacular success in 2022 #WCQ ?
? https://t.co/vWWDub0pbK pic.twitter.com/7VcPFIjkNS
— FIFA World Cup (@FIFAWorldCup) October 13, 2021
Suština čitave priče je kolektiv, jer kod njih nećete videti imena i zvezde od kojih vlasnicima klubova baš „polazi voda na usta“.
Hjumland je na klupu Danske stigao nekako tiho. Kratko je boravio u Majncu i bio relativno nepoznat Evropi.
Pozvao je poznate ličnosti u Danskoj da podrže tim, stvorio je hemiju i „primorao“ igrače da ga podrže. Kapitenu Simonu Kjeru je predao „ključeve“ ekipe, a ovaj je to na najbolji način uzvratio reakcijom na meču sa Finskom.
Poneo se kao pravi lider u užasnom trenutku i kada se kasnije Eriksen javio iz bolnice, a svi su videli da je preživeo, jedinstvo ekipe je bilo samo jače.
8 #WCQ games
8 wins
27 goals scored
0 goals conceded?? Denmark didn't just reach the #WorldCup, but reached it in extraordinary style ? pic.twitter.com/lXSigrVxRA
— FIFA World Cup (@FIFAWorldCup) October 12, 2021
Da ne bude samo simbolično, Kjer formira zid ispred Kaspera Šmajhela i malo toga može da mu promakne. Tu su i Tomas Dilejni i Pjer-Emil Hojbjerg, napred je pouzdani Jusuf Poulsen, a tokom Evropskog su Kaspera Dolberga stranci toliko nazivali Kasper Golberg da je to iritiralo.
Tu je i svestrani Danijel Vas, dok su se važnim pokazali i Joakim Mele i Andreas Kristensen, posebno tokom Evropskog prvenstva.
Mikel Damsgard je već standardan iako je 2000. godište, a Danska kad se pogleda na terenu, zaista ima veoma respektabilan tim, koji se klimavo dogegao do Evra, ali sada redom gazi.
Od njega su redom „stradali“ i Škotska (2:0), Farska Ostrva (1:0), Izrael (5:0), pa opet Moldavija (4:0) i u utorak uveče Austrija (1:0).
Dancima je do kraja kvalifikacija ostalo još da odigraju mečeve sa Farskim Ostrvima i Škotskom u novembru, ali su do sada nadmašili čak i onu čuvenu generaciju u čijoj je odbrani bio i mladi Nemanja Vidić.
Srbija i Crna Gora su tada skupa nastupale u kvalifikacijama za Mundijal u Nemačkoj 2006. godine. Naš tim je primio samo jedan gol i dao 16.
?? 1-0 ??
?? 0-1 ???????
?? 2-1 ??? Denmark through in style as Scotland leave it late to strengthen their grip on second ?#WCQ | #WorldCup pic.twitter.com/1vWIc7H9pQ
— FIFA World Cup (@FIFAWorldCup) October 12, 2021
Jedini gol SCG je primila 7. septembra 2005. godine od Španije u remiju 1:1, ostale utakmice je dobila ili imala nerešene mečeve bez golova, poput onih sa Bosnom, Belgijom i Španijom.
Ipak, taj tim je na kraju bez Vidića žestoko podbacio na Mundijalu u Nemačkoj i završio ga bez ijedne pobede, nanizavši tri poraza od Holandije, Argentine i Obale Slonovače.
Defanzivna četvorka ispred Dragoslava Jevrića je narušena povredom Vidića, pa su Gavrančić, Dragutinović i Krstajić „izbušeni“ sa deset golova na tri meča.
Sve što se do sada moglo videti od Danaca, ukazuje da to sa njima neće biti slučaj u Kataru, jer su dovoljno fanatični i borbeni, sada već i sigurni u sebe, da već sada misle kako da će proći grupu i otići što dalje u Kataru.
BONUS VIDEO – Vlahović i Piksi: Baraž nas ne zanima, idemo na prvo mesto
Pratite nas i na društvenim mrežama: