Foto: EPA-EFE/FRIEDEMANN VOGEL

Iz sveta svakog dana stižu vesti o sve više obolelih i preminulih od koronavirusa, ali sve je više i dobrih vesti koje bude nadu da bi borba s pandemijom mogla biti završena u pobedničkom tonu i ranije nego što smo se nadali.

Italijanski mediji donose vest da je u Đenovi od koronavirusa izlečen pacijent koji je lečen eksperimentalnim lekom Remdesivirom. Primarijus đenovljanske klinike za infektivne bolesti Mateo Baseti, prenosi Slobodna Dalmacija, potvrdio je tu vest na konferenciji za štampu, a zanimljivo je da je izlečeni pacijent 79-godišnjak. Ljudi u tom dobu imaju veliku stopu smrtnosti od koronavirusa pa je ovo još bolja vest. Lečenje je krenulo 7. marta, a poslednja dva brisa pokazala su da je pacijent negativan na koronavirus. Baseti je dodao i da se još neki pacijenti leče istim lekom pa bismo vrlo brzo mogli da imamo i veći uzorak pacijenata koji su izlečeni.

Pročitaj i:

U Kini sve manje novozaraženih

Iz Italije idemo u središte virusa, u kineski Vuhan. Dobre vesti stižu nam i iz mesta u kojem je zabeležen samo jedan novi slučaj zaraze koronavirusom. I ne samo to. Cela Kina je juče zabeležila svega 13 novih slučajeva, a 12 ih je došlo iz inostranstva. Ove brojke jasno pokazuju da virus jenjava u Kini.

Veliko otkriće Australijanaca

Istraživači na australijskom Institutu za infektivne bolesti i imunitet „Peter Doherty“ napravili su važan korak u razumevanju funkcionisanja koronavirusa: juče su prvi mapirali imunološki odgovor ljudskog organizma na COVID-19.

To će omogućiti svim leakrima da ubuduće za svakog pacijenta izračunaju vreme koje mu je potrebno do potpunog oporavka, ali i mnogo više od toga: nove informacije predstavljaju i važnu etapu u razvoju buduće vakcine.

Foto: EPA-EFE/SALVATORE DI NOLFI

Pročitaj i:

Potraga za vakcinom

Brojni naučnici širom sveta rade na pronalasku vakcine za koronavirus. Iako smo još daleko od toga da možemo reći da je vakcina blizu, značajan napredak je već ostvaren. Za sada je potvrđeno da je vakcina testirana na četiri volontera u američkom Sijetlu, a hrvatski naučnik Ivan Đikić tvrdi da se vakcine testiraju na još nekoliko lokacija, a prema njegovim predviđanjima vakcina će biti dostupna najranije za pet do šest meseci kada se sva testiranja uspešno završe.

Testovi koji rezultate daju nakon par sati

Tim stručnjaka sa Klivlendske klinike razvio je test za koronavirus koji rezultate daje nakon samo par sati. Prvi testovi su rezultate davali nakon nekoliko dana pa je otkriće američkih stručnjaka revolucionarno.